Վլադիմիր Պուտինը ժամանել Է Պեկին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 4 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սա Ռուսաստանի ղեկավարի առաջին այցն Է Չինաստան կորոնավիրուսի համավարակի սկսվելուց ի վեր: Ինչպես լրագրողներին պատմել Է նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, այցի ծրագիրը նախատեսված Է մեկ օրվա համար։
Ռուսական պետության ղեկավարը կմասնակցի ռուս-չինական բանակցություններին, այնուհետեւ ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ծինպինի հետ կշփվի աշխատանքային ճաշկերույթի ժամանակ: Նույն օրվա երեկոյան Ռուսաստանի ղեկավարը որպես հյուր ներկա կգտնվի 24-րդ ձմեռային Օլիմպիական խաղերի պաշտոնական բացման արարողությանը: Սպասվում Է, որ առաջիկա բանակցությունները նվիրված կլինեն երկկողմ, տարածաշրջանային եւ գլոբալ օրակարգի հանգուցային հարցերի բազմակողմ քննարկմանը: Ինչպես հաղորդել Է Ուշակովը, սպասվում Է միջկառավարական, միջգերատեսչական եւ առեւտրային փաստաթղթերի խոշոր փաթեթի ստորագրում:
Նախնական գնահատումների համաձայն, դրանք կարող են լինել մոտավորապես 15 հատ, եւ դրանք բոլորը «նպաստելու են ՌԴ-ի եւ Չինաստանի միջեւ տարբեր բնագավառներում հարաբերությունների հետագա զարգացմանը»: Ուշակովը նաեւ պատմել Է նոր դարաշրջանում միջազգային հարաբերությունների եւ գլոբալ կայուն զարգացման մասին համատեղ հայտարարություն ընդունելու ղեկավարների պլանների մասին, որոնցում «արտացոլված կլինեն Ռուսաստանի եւ Չինաստանի ընդհանուր հայացքները համաշխարհային կարեւորագույն խնդիրների վերաբերյալ, ներառյալ անվտանգութան հարցերը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Putin arrives in Beijing
Russian President Vladimir Putin arrived in Beijing. This is Putin’s first visit to China since the beginning of the coronavirus pandemic, reports TASS.
STEPANAKERT, FEBRUARY 4, ARTSAKHPRESS: According to Presidential Aide Yuri Ushakov, Putin’s visit schedule is planned for one day.
The Russian leader will take part in Russian-Chinese talks, then have a vis-a-vis meeting with Chinese leader Xi Jinping during a working lunch. Later that day, Putin will attend the opening ceremony of the 24th Winter Olympics.
The upcoming talks are expected to cover key issues of bilateral, regional and global agenda. According to Ushakov, after the talks, the sides are expected to sign a hefty package of inter-governmental, inter-agency and commercial documents - about 15 of them - and all of them "will facilitate further development of relations between Russia and China in various areas."
The two leaders also plan to adopt a joint statement on international relations in the new era, as well as global sustainable development, which "will reflect the common views of China and Russia on the most important global issues, including security issues.".