Ընթացիկ տարում նախատեսում ենք Արցախ տեղափոխել տեղահանված մեր 7000 հայրենակիցների. Հայկ Խանումյան
Ընթացիկ տարում նախատեսում ենք Արցախ տեղափոխել տեղահանված մեր 7000 հայրենակիցների, և, ըստ ամիսների, կազմել ենք համապատասխան գրաֆիկ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 4 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը:
«Նախարարությունը, բացի իր բուն ֆունկցիաներից, նաև որոշակի սոցիալական ծրագրեր է ստանձնել՝ տեղահանվածների տեղավորման, ապահովման և այլ խնդիրների հետ կապված: Այս առումով կցանկանայի նշել, որ մեր ընդհանուր 38 հազար տեղահանվածներից և ևս 3000 մարդկանցից, որոնք չեն կարողանում վերադառնալ իրենց բնակավայրերը տարբեր պատճառներով, այս պահին Արցախ է վերադարձել 16.000 մարդ, և վերադարձի գլխավոր խոչընդոտը բնակֆոնդի պակասն է: 2020թ. Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով անօթևան մնացած և սոցիալական սուղ պայմաններում հայտնված անձանց համար կացարանների վարձակալության ու անհատույց օգտագործման տրամադրման ծրագրի շրջանակներում կնքվել է 2812 վարձակալության պայմանագիր Ստեփանակերտում և 712-ը՝ շրջաններում, ինչպես նաև 2000 մարդ օգտվում է հյուրանոցային ծառայություններից», - նշել է Հ. Խանումյանը:

This year we plan to resettle 7,000 of our displaced compatriots in Artsakh. Hayk Khanumyan
In the current year we plan to resettle 7000 of our displaced compatriots to Artsakh and, according to the months, we have made a corresponding schedule.
STEPANAKERT, FEBRUARY 4, ARTSAKHPRESS: As "Artsakhpress" reports, Artsakh Republic Minister of Territorial Administration and Infrastructures Hayk Khanumyan, said at  his annual end-of-year press conference.
"The ministry, in addition to its main functions, has also undertaken certain social programs related to the accommodation, security and other issues of the displaced.
In this regard, I would like to note that out of our total of 38,000 IDPs, out of 3,000 people who are unable to return to their homes for various reasons, 16,000 have returned to Artsakh at the moment," said the Minister  and named the lack of the housing stock as the main obstacle.