Ընթացիկ տարում նախատեսում ենք Արցախ տեղափոխել տեղահանված մեր 7000 հայրենակիցների. Հայկ Խանումյան
Ընթացիկ տարում նախատեսում ենք Արցախ տեղափոխել տեղահանված մեր 7000 հայրենակիցների, և, ըստ ամիսների, կազմել ենք համապատասխան գրաֆիկ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 4 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը:
«Նախարարությունը, բացի իր բուն ֆունկցիաներից, նաև որոշակի սոցիալական ծրագրեր է ստանձնել՝ տեղահանվածների տեղավորման, ապահովման և այլ խնդիրների հետ կապված: Այս առումով կցանկանայի նշել, որ մեր ընդհանուր 38 հազար տեղահանվածներից և ևս 3000 մարդկանցից, որոնք չեն կարողանում վերադառնալ իրենց բնակավայրերը տարբեր պատճառներով, այս պահին Արցախ է վերադարձել 16.000 մարդ, և վերադարձի գլխավոր խոչընդոտը բնակֆոնդի պակասն է: 2020թ. Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով անօթևան մնացած և սոցիալական սուղ պայմաններում հայտնված անձանց համար կացարանների վարձակալության ու անհատույց օգտագործման տրամադրման ծրագրի շրջանակներում կնքվել է 2812 վարձակալության պայմանագիր Ստեփանակերտում և 712-ը՝ շրջաններում, ինչպես նաև 2000 մարդ օգտվում է հյուրանոցային ծառայություններից», - նշել է Հ. Խանումյանը:

В этом году мы планируем переселить в Арцах 7000 наших перемещенных соотечественников: Айк Ханумян
В этом году мы планируем переселить в Арцах 7000 наших перемещенных соотечественников, и, по месяцам мы составили соответствующий график.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 февраля, АРЦАХПРЕСС- Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом сегодня на итоговой пресс-конференции заявил министр территориального управления и инфраструктуры Республики Арцах Айк Ханумян.
«Министерство, помимо своих основных функций, также взяло на себя определенные социальные программы, связанные с размещением, безопасностью и другими вопросами вынужденных переселенцев. В связи с этим хочу отметить, что из 38 тысяч вынужденных переселенцев, и из 3 тысяч человек, которые по разным причинам не могут вернуться в свои дома, на данный момент в Арцах вернулись 16 тысяч, и основным препятствием для возвращения является отсутствие жилья. В рамках программы найма жилья и предоставления в безвозмездное пользование лиц, оставшихся без крова в результате развязанных против Республики Арцах боевых действий 2020г., в Степанакерте заключено 2812 договоров аренды, в рейонах - 712, а также 2000 человек пользуются гостиничными услугами", - отметил А. Ханумян.