Նվիրումը` անմահություն... Էրիկ Հովսեփյան
Արցախյան 2020 թվականի աշնանային պատերազմում հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս հերոսի մահով ընկան բազում քաջորդիներ։ Նրանցից է Էրիկ Հովսեփյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 7 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Էրիկ Վիլենի Հովսեփյանը ծնվել է 2001 թվականի հուլիսի 19-ին Արցախի Հանրապետության Ստեփանակերտ քաղաքում։
2007 թվականից հաճախել է Վ. Ջհանգիրյանի անվան համար 11 ավագ դպրոց։ 2019 թվականին ընդունվել է ԱրՊՀ «Մանկավարժություն և սպորտ» ֆակուլտետի «Ֆիզիկական դաստիարակչություն և սպորտային մարզումներ» բաժինը։
2020 թվականի հունվարի 8-ին Էրիկ Հովսեփյանն անցել է պարտադիր զինվորական ծառայության՝ Մարտակերտի համար 5 պաշտպանական զորամասում։ 2020 թվականի սեպտեմբերին Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմում ընկավ հերոսի մահով` հոկտեմբերի 2-ին հրամանատարի հետ միասին մարտական առաջադրանք կատարելիս։
«Որդիս շատ աշխույժ, ընկերասեր ու պարտաճանաչ էր։ Սիրում էր սպորտը։ Պարբերաբար մասնակցում էր ԱՀ և ՀՀ դպրոցականների միջև կազմակերպվող մրցույթներին ու միշտ մրցանակային տեղեր գրավում։ Բազում երազանքներ ու նպատակներ ուներ։ Ավաղ, չհասցրեց իրագործել` մինչդեռ այնքան շատ էր սիրում կյանքը»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է հերոսի մայրը՝ Անուշ Ալեքսանյանը։

Преданность - бессмертие... Эрик Овсепян
В Арцахской осенней войне 2020 года смертью праведной и честной пали многие герои, защищая рубежи Родины. Эрик Овсепян – один из них.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 февраля, АРЦАХПРЕСС- Эрик Виленович Овсепян родился 19 июля 2001 года в городе Степанакерт Республики Арцах.
С 2007 года посещал старшую школу №11 имени  В. Джаангиряна. В 2019 году поступил на отделение «физ-подготовка и МВП» факультета «Педагогики и спорта» АрГУ.
8 января 2020 года Эрик Овсепян поступил на обязательную военную службу в 5-ой воинской части в Мартакерте. В войне, развязанной против Арцаха в сентябре 2020 года, он пал смертью героя при выполнении боевого задания вместе с командующим, 2 октября.
«Мой сын был очень жизнерадостным, дружелюбным и добросовестным. Он любил спорт. Регулярно участвовал в олимпиадах среди школьников Республики Арцах и всегда занимал призовые места. У него было много мечтаний и целей. К сожалению, он не успел их реализовать, а так любил жизнь», - сказала корреспонденту "Арцахпресс" мать героя Ануш Алексанян.