«Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Արցախի գրասենյակը Սփյուռք-Արցախ մշակութային կամուրջներից է». տնօրենն ամփոփում է տարին
Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության գրասենյակները գործում են աշխարհի տարբեր վայրերում և իրենց հիմնադրման օրից՝ 1928 թվականից առայսօր, ունեն մեկ նպատակ՝ պահել-պահպանել, տարածել հայկական մշակույթն ու կրթությունը, նպաստել ազգային մշակույթի և մայրենիի ամրապնդմանը, հային հայ պահել՝ կրթությամբ, արվեստով, ազգային արժեքներ սերմանելով։ Այս ամենի մի փոքրիկ մասնիկն է նաև Համազգայինի Արցախի գրասենյակը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Արցախի գրասենյակի 2021 թվականի ընթացքում կատարած աշխատանքների մասին «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է տնօրեն Հերմինե Ավագյանի հետ:
Նրա խոսքով՝ նույնիսկ մինչև Արցախում գրասենյակի հիմնադրումը Արցախը միշտ եղել է Համազգայինի կենտրոնական վարչության ուշադրության ներքո, և տարբեր ծրագրեր են իրականացվել։
«Մինչ օրս Համազգայինը առանց ավելորդ գովազդի, առանց շքեղ բառերի, առանց նյութական մեծ հնարավորությունների, լուռ ու եռանդուն շարունակում է իր ազգանվեր գործունեությունը Սփյուռքի տարբեր օջախներում՝ կրթելով ու դաստիարակելով ուծացման վտանգի առաջ կանգնած սփյուռքահայ սերնդին։ Հայաստանի և Արցախի գրասենյակները Համազգայինի սկսած ճանապարհը շարունակում են Հայաստանում և Արցախում։ Համազգայինի համար գոյություն ունի նպատակի գիտակցում, և դա է խթանիչ ուժը։
Համազգայինի Արցախի գրասենյակի գործունեությունն անցած տարիների ընթացքում միտված է եղել ոչ միայն Ստեփանակերտում , այլև հատկապես գյուղական համայնքներում մշակութային կյանքի աշխուժացմանը։ Գլխավորապես սահմանամերձ գյուղերի ուղղությամբ ենք աշխատել, բայց քաղաքում և շրջկենտրոններում նույնպես շատ ծրագրեր ենք իրագործել:
Բնութագրությունը հասանալի չէԿազմակերպել ենք տարատեսակ մշակութային ծրագրեր՝ ընդգրկելով նաև գյուղերի երիտասարդությանը, դպրոցականներին։ Միջոցառումները տարբեր են եղել՝ ստեղծագործական մրցույթներ, արվեստագետների գործուղումներ, համերգներ, թատերական ներկայացումների բեմադրում և հյուրախաղեր, ցուցահանդեսներ, դասախոսություններ, գրական երեկոներ, շրջանաձև ընթերցանություններ, գիտաժողովներ, գրքերի հրատարակումներ և շատ այլ միջոցառումներ։ Համագործակցել ենք համապատասխան գերատեսչությունների հետ»,-ներկայացրել է Հ. Ավագյանը:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ Համազգայինի Արցախի գրասենյակը կապ է պահել դպրոցների ու համալսարանների, Գրողների միության, շնորհալի արվեստագետների հետ, և փորձել եղած հնարավորությունների սահմաններում շնորհալի երիտասարդ արվեստագետներին ներկայացնել նաև Արցախից դուրս։ Գրասենյակը եղել և շարունակում է հանդիսանալ Սփյուռք-Արցախ մշակութային կամուրջ, որը միշտ բանուկ է։
«44-օրյա պատերազմի օրերին կյանքի ենք կոչել «Համազգայինը Արցախի մանուկներին» խորագիրը կրող նախաձեռնությունը: Երևանում, Դիլիջանում ու Աբովյանում սկսել էինք կազմակերպել արցախցի տեղահանված դպրոցականների համար արվեստի ու դասապատրաստման խմբակներ, որոնց երեխաները մեծ սիրով էին հաճախում, որովհետև դա այդ օրերին նաև երեխաների համար փոքրիկ Արցախ էր՝ իր բարբառով, իր դիմագծով։ Պատերազմից հետո այս ծրագիրը տեղափոխվեց Արցախ և մինչև այսօր էլ ընթանում է՝ անվճար հիմունքով։ Ստեփանակերտում գործում են նկարչության, ձեռքի աշխատանքի և հայոց լեզվի գիտելիքների ամրապնդմանն ուղղված խմբակներ, Մարտակերտի շրջանի Մաղավուզ համայնքում՝ ազգային երգի ու պարի, Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն գյուղում` ազգային պարի և ձեռքի աշխատանքի, Կաղարծի գյուղում՝ ազգային պարի, իսկ Աշանում՝ ձեռքի աշխատանքի ու ազգային պարի խմբակներ։Առաջիկայում ցանցը կփորձենք ընդարձակել՝ գտնելով նոր նվիրատուներ։ Ընդհանուր առմամբ, այս պահին 200 երեխա է մասնակցում ծրագրին, իսկ ուսուցիչների մեծ մասը բռնազավթված տարածքներից են: Այս նախաձեռնությունից զատ, Արցախի գրասենյակը շարունակում է իրականացնել նաև մշակութային տարբեր ծրագրեր»,-պատմել է նա:
Խոսելով առաջիկա ծրագրերի մասին՝ Հ. Ավագյանն նշել է, որ առաջիկայում նույնպես ծրագրերը շատ են, միայն թե խաղաղություն լինի և գործունեություն ծավալեն խաղաղ երկնքի տակ։
«Մեր ծրագրերի առանցքը մնալու է նույնը՝ մշակույթ և կրթություն: Փորձում ենք անել այն, ինչը մեր ուժերի սահմաններում է, երբեք չենք համարում, որ մեծ բան ենք անում, ձգտում ենք ավելին անել, որովհետև այդպես մտածելով միայն խոսքը գործի կվերածվի։ Մեր օրերում խոսքի պակաս չկա, գործն է քիչ, բայց թև ու թիկունք լինելն այլևս այլընտրանք չունի, եռանդն ու աշխատասիրությունը, նվիրումն ու անշահախնդրությունն այլևս գերակա պետք է լինեն։ Իսկ առաջիկա միջոցառումների մասին անպայման տեղյակ կպահենք լրատվամիջոցներին՝ ի դեմս «Արցախպրես» լրատվական գործակալության, քանի որ միշտ ակտիվ է մեր գործունեության լուսաբանման գործում»,-ընդգծել է տնօրենը։

«Арцахский офис армянского образовательно-культурного союза «Амазгаин» является одним из культурных мостов Диаспора-Арцах»: Директор подводит итоги года
Офисы армянского образовательно-культурного союза «Амазгаин» действуют в разных уголках мира, и со дня их основания, с 1928 года и по сей день имеют одну цель: сохранять и оберегать, распространять армянскую культуру и образование, способствовать укреплению национальной культуры и родного языка, чтобы армянин оставался армянином через образование, искусство и насаждение национальных ценностей. Небольшая часть всего этого — Арцахский офис «Амазгаин».
СТЕПАНАКЕРТ, 7 февраля, АРЦАХПРЕСС- Корреспондент "Арцахпресс" побеседовал с директором Эрмине Авагян о работе, проделанной Арцахским отделением Армянского культурно-образовательного союза «Амазгаин» в 2021 году.
По ее словам, еще до открытия в Арцахе офиса Арцах всегда находился под пристальным вниманием Центрального комитета "Амазгаин", и реализовывались различные программы.
«Амазгаин и по сей день без лишней рекламы, без роскошных слов, без больших материальных возможностей молча и энергично продолжает свою патриотическую деятельность в разных центрах Диаспоры, обучая и воспитывая армянское поколение Диаспоры, подвергающееся риску ассимиляции. Офисы Армении и Арцаха продолжают путь, начатый союзом Амазгаин в Армении и Арцахе. Для Амазгаина есть осознание цели, то есть движущая сила.
Деятельность Арцахского офиса «Амазгаин» в последние годы была направлена ​​не только на Степанакерт, но прежде всего на сельские общины. Мы работали в основном в приграничных селах, но также реализовали много проектов в городе и районных центрах.
Բնութագրությունը հասանալի չէМы организовали различные культурные программы, в том числе для молодежи сел и школьников.
Мероприятия были разнообразными: творческие конкурсы, командировки деятелей искусств, концерты, постановки театральных представлений, гастроли, выставки, лекции, литературные вечера, циркулярные чтения, конференции, книгоиздание и многие другие мероприятия. Мы сотрудничали с соответствующими ведомствами», — представила Э. Авагян.
По словам нашей собеседницы, Арцахский офис Амазгаин поддерживал связь со школами и вузами, Союзом писателей, талантливыми деятелями искусства и старался максимально представить талантливых молодых деятелей искусств за пределами Арцаха. Офис был и остается культурным мостом Диаспора-Арцах.
«Во время 44-дневной войны мы выступили с инициативой «Амазгаин для детей Арцаха». В Ереване, Дилиджане и Абовяне мы начали организовывать художественные и обучающие занятия для переселенных школьников из Арцаха, которые дети посещали с большим удовольствием, потому что в те времена для детей это тоже был маленький Арцах, со своим диалектом и своими особенностями. После войны эта программа была переведена в Арцах, и она продолжается и по сей день на безвозмездной основе. В Степанакерте действуют кружки по укреплению знаний живописи, ремесел и армянского языка, в общине Магавуз Мартакертского района - национальные песни и танцы, в селе Мачкалашен Мартунинского района - национальные танцы и ремесла, в селе Кагарци - национальные танцы, в Ашане - рукоделие и национальный танец. В ближайшее время постараемся расширить сеть, найдя новых спонсоров. Всего в программе на данный момент участвует 200 детей, и большинство педагогов с оккупированных территорий. Помимо этой инициативы, Арцахское представительство также продолжает реализацию различных культурных программ», - рассказала она.
Говоря о предстоящих программах, Э. Авагян отметила, что на ближайшее время тоже много планов, только пусть будет мир, чтобы они смогли действовать под мирным небом.
«Основа наших программ останется прежней — культура и образование. Мы стараемся делать то, что в наших силах, мы никогда не думаем, что делаем великое дело, мы стремимся сделать больше, потому что только так думая, слово станет делом. В наше время нет недостатка в словах, мало работы, но нет другой альтернативы, кроме как отставать, энергия и трудолюбие, целеустремленность и самоотверженность должны быть превыше всего. Мы обязательно будем информировать СМИ о предстоящих событиях в лице информационного агентства "Арцахпресс", так как оно всегда активно освещает нашу деятельность», - подчеркнула директор.