Մակրոնը շնորհակալություն է հայտնել հայ գերիների՝ հայրենիք վերադարձի գործում ներգրավված դիվանագետներին ու զինվորականներին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը շնորհակալություն է հայտնել ֆրանսիացի դիվանագետներին ու զինվորականներին, ովքեր ներգրավված են եղել Ադրբեջանից 8 հայ ռազմագերու Հայաստան վերադարձնելու գործում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 7 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին նա գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր էջում:
Գրառման մեջ մասնավորապես ասվում է. «Ութ հայ գերիներ ազատ են արձակվել Ադրբեջանի կողմից ու Բաքվից տեղափոխվել են Երևան: Նրանք վերամիավորվել են իրենց ընտանիքների հետ, որոնցից արդեն մի քանի ամիս բաժանված էին: Շնորհակալ եմ մեր դիվանագետներին, ինչպես նաև մեր զինվորներին, ովքեր ներգրավված էին այս գործողության մեջ: Շարժվում ենք առաջ»:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջև փետրվարի 4-ին տեղի ունեցած հեռավար հանդիպման արդյունքներով և նրանց միջնորդությամբ փետրվարի 7-ին 8 հայ ռազմագերի վերադարձել է հայրենիք։ Նրանք են՝ Թարզյան Սարգիս, Բալայան Վարդգես, Պետրոսյան Արմեն, Բաբայան Արթուր, Սարգսյան Հմայակ, Գալոյան Գուրգեն, Կյուրեղյան Գրիգոր, Մալոյան Վաղարշակ:

Эммануэль Макрон поблагодарил дипломатов и военных, вовлеченных в дело возвращения армянских пленных на родину
Президент Франции Эммануэль Макрон поблагодарил французских дипломатов и военных, причастных к возвращению 8 армянских военнопленных из Азербайджана в Армению.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 февраля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом он написал на своей странице в Twitter.
«Восемь пленных армян были освобождены Азербайджаном и перевезены из Баку в Ереван. Они воссоединились со своими семьями, с которыми были разлучены в течение нескольких месяцев. Я благодарю наших дипломатов, а также наших военных, которые участвовали в этой операции. Мы движемся вперед».
В результате дистанционной встречи, состоявшейся 4 февраля между президентом Франции Эммануэлем Макроном и председателем Европейского совета Шарлем Мишелем, и при их посредничестве, 8 армянских военнопленных возвращены на родину. Это: Тарзян Саргис, Балаян Вардгес, Петросян Армен, Бабаян Артур, Саркисян Амаяк, Галоян Гурген, Кюрегян Григор и Малоян Вагаршак.