Հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացման քաղաքականությունը հակասում է հաշտության հասնելու Ադրբեջանի հայտարարություններին. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը խոստերեն դատապարտում է փետրվարի 3-ին Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Անար Քերիմովի հայտարարությունը՝ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողներն ավերելու և ինքնությունը փոխելու նպատակով աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 8 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
«Հարևան ժողովրդի պատմամշակութային ժառանգությունը միտումնավոր ու ապօրինի յուրացնելու և նրան պատմական հիշողությունից զրկելու նպատակով պետական մակարդակով նման կառույցի ստեղծումը աննախադեպ է անգամ հակամարտությունների պատմության համար: Այն ևս մեկ անգամ  վկայում է, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և հաջորդած ժամանակաշրջանում Լեռնային Ղարաբաղում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմի և ոչնչացման դեպքերը կրում են միտումնավոր ու ծրագրված բնույթ, և Լեռնային Ղարաբաղն իր բնիկ հայ բնակչությունից զրկելու քաղաքականության մաս են կազմում:
Ադրբեջանի կառավարության այս քայլը բացահայտ մարտահրավեր է  ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021թ. դեկտեմբերի 7-ին կայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշմանը, որը հստակ կերպով պարտավորեցնում է Ադրբեջանին. «Ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների և արտեֆակտերի դեմ»:
Ստեղծված իրավիճակում առավել հրատապ է դառնում միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անհապաղ միջամտությունը և տեղում անխոչընդոտ ներգրավվածությունը՝ համամարդկային մշակութային ժառանգության մաս կազմող Արցախի հայկական հուշարձանները պահպանելու և վանդալիզմի դեպքերը կանխելու նպատակով։
Հայկական պատմամշակութային ժառանգության և կրոնական սրբավայրերի ոչնչացման և ինքնության խեղաթյուրման այս քաղաքականությունը հակասում է հաշտության հասնելու Ադրբեջանի հայտարարություններին և լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծում տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Политика уничтожения армянского историко-культурного наследия противоречит заявлениям Азербайджана о примирении: МИД
Министерство иностранных дел Республики Армения осуждает сообщение министра культуры Азербайджана Анара Керимова, сделанное 3 февраля, о создании рабочей группы по изменению идентичности армянских религиозных, исторических и культурных памятников, оказавшихся под контролем Азербайджана.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян.
«Создание такой структуры на государственном уровне с целью преднамеренного и незаконного присвоения исторического и культурного наследия соседних народов и лишения их исторической памяти не имеет прецедентов даже в истории конфликтов. Это еще раз доказывает, что случаи вандализма и уничтожения армянского исторического, культурного и религиозного наследия в Нагорном Карабахе во время 44-дневной войны и в последующий период носят преднамеренный и спланированный характер, и это является частью политики лишения Нагорного Карабаха ее коренного армянского населения.
Этот шаг правительства Азербайджана является явным вызовом решению о применении срочных мер, принятому Международным судом ООН 7 декабря 2021 года, которое, обязывает Азербайджан: «Предпринимать все необходимые меры для предотвращения действий вандализма и осквернения, направленных против памятников армянского культурного наследия, включая церкви и другие места поклонения, достопримечательностей, кладбищ и артефактов, и их наказания».
В сложившейся ситуации для предотвращения случаев вандализма все более актуальным становится немедленное вмешательство международного сообщества, в частности ЮНЕСКО,  беспрепятственное участие на местах для сохранения армянских памятников Арцаха, являющихся частью всемирного культурного наследия.
«Эта политика искажения идентичности армянского исторического и культурного наследия, уничтожения религиозных святынь, искажения идентичности противоречит заявлениям Азербайджана о примирении и создает серьезные препятствия для установления локального мира в регионе», - говорится в заявлении МИД РА.