ՆԱՏՕ-ի ուժերի կուտակումը սահմանների մոտ սպառնալիքներ է ստեղծում ամբողջ ՀԱՊԿ-ի համար. Զաս
ՆԱՏՕ-ի ռազմական ակտիվության ծավալումը սահմանակից տարածքներում ոչ միայն սպառնալիքներ Է ստեղծում Բելառուսի և Ռուսաստանի համար, այլև բացասաբար է ազդում ամբողջ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անվտանգության ապահովման վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 9 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը։
Փետրվարի 9-ին այդ մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը «Վալդայ» բանավիճային ակումբի «Կոլեկտիվ անվտանգությունը նոր դարաշրջանում. ՀԱՊԿ-ի փորձն ու հեռանկարները»  խորհրդաժողովում, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտու արևմտյան սահմաններին տեղի է ունենում ՆԱՏՕ-ի զինվորականների խմբավորումների էական կուտակում, ռազմական ենթակառուցվածքի զարգացում սահանակից տարածքներում,- ասել է նա:- Մեծանում է ռազմական ակտիվությունը, տեղի է ունենում ըստ էության ամբողջ տարածաշրջանի ռազմականացում: Դա ոչ միայն սպառնալիքներ է ստեղծում Բելառուսի և Ռուսաստանի համար, այլև բացասաբար է ազդում մեր ամբողջ կազմակերպության, ամբողջ ՀԱՊԿ-ի անվտանգության ապահովման վրա»: Զասը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում ստեղծվել է ճգնաժամային հակազդման աշխատանքային խումբ Ղազախստանում իրականացված խաղաղապահ գործողությունից հետո:
«Այո՛, անշուշտ, մենք այժմ ստեղծել ենք աշխատանքայն խումբ և ուշադրությամբ ուսումնասիրում ենք մեր այդ առաջին գործնական փորձը, մեր բոլոր գործողությունները: Ամենից առաջ կթեստավորենք ճգնաժամային հակազդման համակարգը: Մենք պետք է հնարավորություն ունենանք արագորեն և արդյունավետորեն կիրառելու առկա ներուժը ցանկացած պայմաններում և մեր պատասխանատվության գոտու ցանկացած կետում»,- ասել է նա:

В ОДКБ заявили, что наращивание сил НАТО у границ создает угрозы для всей организации
Наращивание военной активности НАТО на сопредельных территориях не только создает угрозы для Белоруссии и России, но и негативно влияет на обеспечение безопасности всей Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
СТЕПАНАКЕРТ, 9 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил в среду генеральный секретарь организации Станислав Зась на конференции "Коллективная безопасность в новую эпоху: опыт и перспективы ОДКБ" международного дискуссионного клуба "Валдай".
"На западных границах зоны ответственности ОДКБ происходит существенное наращивание группировок военных НАТО, развитие военной инфраструктуры на сопредельных территориях, - сказал он. - Повышается военная активность, идет по сути дела милитаризация целого региона. Это не только создает угрозы для Белоруссии и России, но и негативно влияет на обеспечение безопасности всей нашей организации, всей ОДКБ".
Зась заявил, что рабочая группа по кризисному реагированию была создана в рамках ОДКБ после миротворческой операции в Казахстане.
"Да, безусловно, мы сейчас создали рабочую группу и внимательно изучаем этот первый свой опыт практический, все наши действия. Будем тестировать прежде всего систему кризисного реагирования. Нам надо иметь возможность быстро и эффективно применять имеющийся потенциал в любых условиях и в любой точке в зоне своей ответственности", - сказал он.