Նվիրումը` անմահություն... Արման Ավանեսյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 9 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նրանցից է Արման Ավանեսյանը: Արման Լենրիկի Ավանեսյանը ծնվել է 2000թ.-ին, ԱՀ Մարտունու շրջանի Ավդուռ գյուղում։ Սովորել է տեղի միջնակարգ դպրոցում, այնուհետև ուսումը շարունակել Ստեփանակերտի Արհեստագործական ուսումնարանում:
«Արմանն իր համեստությամբ ու բարությամբ արժանանում էր բոլորի ուշադրությանը։ Սիրված ու հարգված էր բոլորի կողմից։ Նա 3 եղբայրներիցս ավագն է։ Անփոխարինելիս... Հոգատար, ուշադիր եղբայր էր... Անհամբերությամբ էր սպասում բանակ գնալուն. զորակոչվել է 2019 թվականին։ Շատ հեշտ է հարմարվել ծառայությանը, երբեք ոչ մի բանից չի դժգոհել։ Եղբորս վերջին զանգը եղել է սեպտեմբերի 26-ին, խոսել է սովորականի պես, ինչպես միշտ։ Այդ օրը խոսել է բոլոր հարազատների հետ... 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին նրա հետ կապն ընդհատվեց։ Պատերազմի առաջին օրվանից բարձրացել են դիրքեր։ Կռվել է ամենաթեժ կետերում, այնուհետև Թալիշում մարտական ընկերներով պահել են իրենց վստահված դիրքը` կյանքի գնով։ Եղբայրս զոհվել է հոկտեմբերի 2-ին, Թալիշի մատույցներում՝ Արցախ աղբյուրի մոտ։ Հանգչում է Ստեփանակերտի զինվորական պանթեոնում։ Վերջերս գտել եմ եղբորս զինակից ընկերներին և խնդրել, որ պատմեն նրա սխրանքների մասին: Ասացին՝ հպարտացեք ձեր հերոսով, քանի որ Արմանը հայրենիքի պաշտպանության համար անձնվիրաբար մարտնչել է թշնամու դեմ՝ անմնացորդ նվիրելով իր գարուն կյանքը։ Սիրված էր թե՛ հրամանատարների, թե՛ զինակից ընկերների կողմից։ Իմ բոլոր հիշողությունները կապված են եղբորս հետ։ Արմանիս կիսատ թողած գործերը փոքր եղբայրներս կշարունակեն», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է հայրենիքի նվիրյալ Արմանի քույրը` Անուշը:

Преданность - бессмертие... Арман Аванесян
СТЕПАНАКЕРТ, 9 февраля, АРЦАХПРЕСС- Арман Аванесян – один из них. Арман Ленрикович Аванесян родился в 2000 году в селе Авдур Мартунинского района Арцаха. Учился в местной средней школе, затем продолжил образование в Степанакертском профессиональном училище.
«Арман своей скромностью и добротой заслужил всеобщее внимание. Его любили и уважали все. Он старший из моих 3 братьев. Мой незаменимый... Он был заботливым, внимательным братом... Он с нетерпением ждал ухода в армию. Он был призван в 2019 году. К армии очень легко приспособился, ни разу ни на что не жаловался. Последний звонок брата был 26 сентября, говорил как обычно. В тот день он разговаривал со всеми своими родственниками... 27 сентября 2020 года связь с ним прервалась.  С первого дня войны был на передовой. Он сражался в самых горячих точках, потом в Талише они вместе товарищами по оружию ценой собственной жизни удержали вверенную боевую позицию. Мой брат погиб 2 октября на окраине Талиша, у родника Арцах. Он покоится в Степанакертском воинском пантеоне. Недавно я нашла соратников брата и попросила их рассказать о его подвигах. Говорили, гордись своим героем, ведь Арман самоотверженно сражался с врагом за защиту Родины, отдав за нее свою молодую жизнь. Его любили и командиры, и боевые товарищи. Все мои воспоминания связаны с моим братом. Мои младшие братья продолжат дело, начатое моим Арманом», - сказала в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сестра Армана Ануш.