Նվիրումը` անմահություն... Տիգրան Ավանեսյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս քաջի մահով ընկան բազմաթիվ հայորդիներ։ Նրանցից է Տիգրան Ավանեսյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 10 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Տիգրան Գարիի Ավանեսյանը ծնվել է 1987 թվականի փետրվարի 7-ին, քաղաքամայր Ստեփանակերտում։
1994-ին ընդունվել և 2004-ին ավարտել է Ստեփանակերտի Անդրեյ Սախարովի անվան N 8 միջնակարգ դպրոցը։
2005-2007 թթ. ծառայել է Արցախի պաշտպանության բանակում։
2004 թվականին ընդունվել և 2010թ. ավարտել է ԱրՊՀ «Ճարտարագիտություն» ֆակուլտետի «Արդյունաբերական և քաղաքացիական շինարարություն» բաժինը, իսկ 2018թ. ավարտել Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի «Շինարարություն, շինարարական իրերի և կառուցվածքների արտադրություն» բաժինը՝ ստանալով ճարտարագիտության մագիստրոսի աստիճան։ Ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Ապրիլյան քառօրյա պատերազմին։
2007թվականի հունվարի 12-ից մինչեւ 2008թվականի հունվարի 6-ը աշխատել է «Օլիմպ-պլյուս» ՍՊԸ-ում` որպես գլխավոր հաշվապահ, այնուհետև՝ որպես տնօրեն։
Եղել է Ստեփանակերտի օդանավակայանի նախագծահետախուզական խմբի ստորաբաժանումում՝ որպես աերոդրոմների հսկումների նախագծման ինժեներ, իսկ հետո՝ շինարարական վերանորոգման ծառայության պետ։
Մինչ 44-օրյա պատերազմը «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի ծրագրերի համակարգողի օգնականն էր։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին` թշնամու կողմից սանձազերծված պատերազմի հաջորդ օրը, հերոսը մեկնել է ռազմաճակատ։ Կռվել է Կարախամբելլիի հատվածում։ Տիգրանն անմահացել է սեպտեմբերի 30-ին` ԱԹՍ-ի արձակած կասետային ռումբի բեկորից։ Ամուսնացած էր ,ունի 2 որդի։
«Տիգրանն այն լավագույններից էր, ով պատվով անցավ իր խորիմաստ կյանքի կարճ ուղին` և՛ որպես հոգատար որդի, և՛ որպես հավատարիմ, նվիրված ամուսին, և՛ որպես սիրող հայր։ Նրա ազնիվ, բարի, եռանդուն, մարդամոտ, կենսասեր, բազմաշնորհ էության կորուստը փլուզեց մեր օջախի ամուր սյունը»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է հերոսի այրին՝ Օքսաննա Մովսիսյանը։ Հայրենիքի նվիրյալ Տիգրան Ավանեսյանը հետմահու պարգևատրվել է «Արիության համար» և «Մարտական ծառայություն» մեդալներով։

Devotion is immortality...Tigran Avanesyan
During the 44-Day War in Artsakh, many Armenian heroes sacrificed their lives while defending the borders of the homeland. Tigran Avanesyan was one of them.
STEPANAKERT, FEBRUARY 10, ARTSAKHPRESS:  Tigran Avanesyan was born on February 7, 1987, in the capital Stepanakert.
In 1994 he entered and  in 2004 he graduated from Stepanakert Secondary school N8 after Andrei Sakharov.
From 2005-2007 he served in the Artsakh Defense Army.
In 2004 he entered  the Artsakh State University and studied at the "Industrial-Civic Construction" Department of the "Engineering" Faculty of the Artsakh State University. In 2010 he entered the Shushi Technological University and received a master's degree in Engineering. He also participated in the April War.
From 2007-2008 he worked in the "Olymp-Plus" LLC as a chief accountant, then as a director.
He worked in the subdivision of the Stepanakert airport design and reconnaissance group as an aerodrome control design engineer, and later as the head of the construction repair service.
Before the 44-day war, he had been  the program coordinator of the Tufenkian Charitable Foundation.
On September 27, 2020, Tigran left for the frontline. On September 30 was shot dead by a fragment of a cluster bomb. He was married and has 2 sons.
"Tigran  was  a caring son,  a faithful, devoted husband and a loving father. The loss of his honest, kind, energetic, sociable, life-loving, multi-talented essence destroyed the strong pillar of our hearth," the hero's widow, Oksanna Movsisyan, told “Artsakhpress”.