Նվիրումը` անմահություն... Տիգրան Ավանեսյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս քաջի մահով ընկան բազմաթիվ հայորդիներ։ Նրանցից է Տիգրան Ավանեսյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 10 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Տիգրան Գարիի Ավանեսյանը ծնվել է 1987 թվականի փետրվարի 7-ին, քաղաքամայր Ստեփանակերտում։
1994-ին ընդունվել և 2004-ին ավարտել է Ստեփանակերտի Անդրեյ Սախարովի անվան N 8 միջնակարգ դպրոցը։
2005-2007 թթ. ծառայել է Արցախի պաշտպանության բանակում։
2004 թվականին ընդունվել և 2010թ. ավարտել է ԱրՊՀ «Ճարտարագիտություն» ֆակուլտետի «Արդյունաբերական և քաղաքացիական շինարարություն» բաժինը, իսկ 2018թ. ավարտել Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի «Շինարարություն, շինարարական իրերի և կառուցվածքների արտադրություն» բաժինը՝ ստանալով ճարտարագիտության մագիստրոսի աստիճան։ Ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Ապրիլյան քառօրյա պատերազմին։
2007թվականի հունվարի 12-ից մինչեւ 2008թվականի հունվարի 6-ը աշխատել է «Օլիմպ-պլյուս» ՍՊԸ-ում` որպես գլխավոր հաշվապահ, այնուհետև՝ որպես տնօրեն։
Եղել է Ստեփանակերտի օդանավակայանի նախագծահետախուզական խմբի ստորաբաժանումում՝ որպես աերոդրոմների հսկումների նախագծման ինժեներ, իսկ հետո՝ շինարարական վերանորոգման ծառայության պետ։
Մինչ 44-օրյա պատերազմը «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի ծրագրերի համակարգողի օգնականն էր։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին` թշնամու կողմից սանձազերծված պատերազմի հաջորդ օրը, հերոսը մեկնել է ռազմաճակատ։ Կռվել է Կարախամբելլիի հատվածում։ Տիգրանն անմահացել է սեպտեմբերի 30-ին` ԱԹՍ-ի արձակած կասետային ռումբի բեկորից։ Ամուսնացած էր ,ունի 2 որդի։
«Տիգրանն այն լավագույններից էր, ով պատվով անցավ իր խորիմաստ կյանքի կարճ ուղին` և՛ որպես հոգատար որդի, և՛ որպես հավատարիմ, նվիրված ամուսին, և՛ որպես սիրող հայր։ Նրա ազնիվ, բարի, եռանդուն, մարդամոտ, կենսասեր, բազմաշնորհ էության կորուստը փլուզեց մեր օջախի ամուր սյունը»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է հերոսի այրին՝ Օքսաննա Մովսիսյանը։ Հայրենիքի նվիրյալ Տիգրան Ավանեսյանը հետմահու պարգևատրվել է «Արիության համար» և «Մարտական ծառայություն» մեդալներով։

Преданность - бессмертие... Тигран Аванесян
В ходе 44-дневной войны в Арцахе многие армяне храбро сражались и погибли, защищая рубежи Родины. Тигран Аванесян – один из них.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 февраля, АРЦАХПРЕСС- Тигран Гариевич Аванесян родился 7 февраля 1987 года в Степанакерте.
В 1994 году поступил в и в 2004 году окончил Степанакертскую среднюю школу N 8 имени Андрея Сахарова.
2005-2007 гг. служил в Армии обороны Арцаха.
В 2004 году поступил и в 2010 году окончил отделение « Промышленное и гражданское строительство» инженерного факультета АрГУ, а в 2018 году окончил Шушинский технологический университет, факультет "Строительства, производства строительных материалов и конструкций", получив степень магистра инженерных наук. Принимал активное участие в Апрельской четырехдневной войне.
С 12 января 2007 г. по 6 января 2008 г. работал в ООО «Олимп-Плюс» главным бухгалтером, затем директором.
Работал в подразделении проектно-разведывательной группы Степанакертского аэропорта инженером-конструктором управления аэродромом, а затем начальником строительно-ремонтной службы.
Перед 44-дневной войной был координатором программ Благотворительного фонда "Туфенкян".
27 сентября 2020 года, на следующий день после развязанной врагом войны, герой ушел на фронт. Воевал в местности Караханбейли. Тигран был увековечен 30 сентября осколком кассетной бомбы, выпущенной БПЛА. Был женат и имеет 2 сыновей.
«Тигран был одним из лучших, кто с честью прошел короткий путь своей глубокой жизни, как заботливый сын, как верный, преданный муж, как любящий отец. Потеря его честной, доброй, энергичной, общительной, жизнелюбивой, многогранной сущности разрушила крепкую опору нашего очага», - сказала корреспонденту "Арцахпресс" вдова героя Оксанна Мовсисян. Тигран Аванесян, преданный сын Отечества, посмертно награжден медалями «За отвагу» и «За боевые заслуги».