Իվանյանում շինարարական աշխատանքներն ակտիվ ընթացքի մեջ են
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 10 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Այս պահին համայնքում 15 բազմաբնակարան շենքեր և 21 առանձնատներ են կառուցվում։ Շենքերի տանիքներն արդեն տեղադրվում են, իսկ առանձնատներում ընթանում են պատերի շարման աշխատանքներ: Շինարարական ողջ գործընթացը ԱՀ պետական միջոցներով է կատարվում: 5 առանձնատուն էլ կառուցվում է մասնավորի կողմից»,- «Արցախպրես»- ին տեղեկացրեց Իվանյան համայնքի ղեկավար Բորիս Ղահրամանյանը:
Նրա խոսքով` համայնքի բնակիչներն ապրում են բնականոն կյանքով. մեծ մասն աշխատում է տարբեր մասնավոր և պետական հիմնարկներում` զուգահեռ զբաղվելով նաև հողագործությամբ։ «Այստեղ առևտրի 14 օբյեկտ է գործում, տեղակայված են հանգստի գոտիներ, վարսավիրանոցներ, ավտոլվացման կետեր, զարգանում են ջերմոցային տնտեսությունները: Իվանյանում ժամանակավոր բնակություն է հաստատել պատերազմական գործողությունների հետևանքով տեղահանված 53 ընտանիք` 180 բնակչով: Իսկ բարեկարգման աշխատանքներ կատարվել են նաեւ 2020 թվականին. Ասկերանի շրջվարչակազմի միջոցներով փոխվել և նորացվել են բազմաբնակարան 3 շենքերի և 10-ից ավելի առանձնատների տանիքները, դռներ և պատուհաններ։ Պետական միջոցներով կապիտալ վերանորոգվել են հրետակոծության պատճառով տուժած 2 բնակելի տներ»,- ընդհանրացրեց մեր զրուցակիցը` հավելելով` Իվանյանում անխափան գործում են համայնքապետարանը, բուժկետը, մշակույթի տունը, միջնակարգ դպրոցն ու մանկապարտեզը։

Активно ведутся строительные работы в Иваняне
СТЕПАНАКЕРТ, 10 февраля, АРЦАХПРЕСС- «В настоящее время в поселке строятся 15 многоквартирных зданий и 21 частный дом. Уже монтируются крыши зданий, а в частных домах возводятся стены. Весь процесс строительства осуществляется за счет государственных средств Республики Арцах. Еще 5 частных домов строятся частными лицами», - сообщил "Арцахпресс" глава общины Иванян Борис Каграманян.
По его словам, жители общины живут нормальной жизнью. Большинство из них работают в различных частно-государственных учреждениях, параллельно занимаясь сельским хозяйством. «Здесь есть 14 торговых объектов, зоны отдыха, парикмахерские, автомойки, развиваются тепличные хозяйства. После войны в Иваняне поселились 53 семьи вынужденных переселенцев - 180 жителей. Работы по благоустройству велись и в 2020 году. С помощью администрации Аскеранского района заменены крыши, двери и окна 3 многоквартирных зданий и более 10 частных домов. Два пострадавших от обстрела жилых дома капитально отремонтированы на государственные средства», — обобщил наш собеседник, добавив, что в Иваняне бесперебойно функционируют муниципалитет, медпункт, дом культуры, средняя школа и детский сад.