Իվանյանում շինարարական աշխատանքներն ակտիվ ընթացքի մեջ են
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 10 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Այս պահին համայնքում 15 բազմաբնակարան շենքեր և 21 առանձնատներ են կառուցվում։ Շենքերի տանիքներն արդեն տեղադրվում են, իսկ առանձնատներում ընթանում են պատերի շարման աշխատանքներ: Շինարարական ողջ գործընթացը ԱՀ պետական միջոցներով է կատարվում: 5 առանձնատուն էլ կառուցվում է մասնավորի կողմից»,- «Արցախպրես»- ին տեղեկացրեց Իվանյան համայնքի ղեկավար Բորիս Ղահրամանյանը:
Նրա խոսքով` համայնքի բնակիչներն ապրում են բնականոն կյանքով. մեծ մասն աշխատում է տարբեր մասնավոր և պետական հիմնարկներում` զուգահեռ զբաղվելով նաև հողագործությամբ։ «Այստեղ առևտրի 14 օբյեկտ է գործում, տեղակայված են հանգստի գոտիներ, վարսավիրանոցներ, ավտոլվացման կետեր, զարգանում են ջերմոցային տնտեսությունները: Իվանյանում ժամանակավոր բնակություն է հաստատել պատերազմական գործողությունների հետևանքով տեղահանված 53 ընտանիք` 180 բնակչով: Իսկ բարեկարգման աշխատանքներ կատարվել են նաեւ 2020 թվականին. Ասկերանի շրջվարչակազմի միջոցներով փոխվել և նորացվել են բազմաբնակարան 3 շենքերի և 10-ից ավելի առանձնատների տանիքները, դռներ և պատուհաններ։ Պետական միջոցներով կապիտալ վերանորոգվել են հրետակոծության պատճառով տուժած 2 բնակելի տներ»,- ընդհանրացրեց մեր զրուցակիցը` հավելելով` Իվանյանում անխափան գործում են համայնքապետարանը, բուժկետը, մշակույթի տունը, միջնակարգ դպրոցն ու մանկապարտեզը։

Construction work underway in Ivanyan
STEPANAKERT, FEBRUARY 10, ARTSAKHPRESS: At present 15 apartment buildings and 21 private houses are being built in the community. The whole construction process is carried out with the state funds of the Republic of Artsakh. 5 private houses are being built by private individuals," the head of the community of Ivanyan, Boris Ghahramanyan told “Artsakhpress”.
May be an image of դրսումMost of the residents of the community work in various private-state institutions, engaged in agriculture at the same time. There are 14 shopping facilities, recreation areas, hairdressing salons, car wash points in the community. 53 displaced families have settled in Ivanyan after the war.
Renovation was carried out in 2020 as well. With the help of the Askeran district administration, the roofs of 3 apartment buildings, more than 10 private houses, doors and windows were changed. Two residential houses damaged by the shelling have been overhauled with state funds,"  the head of the community said.