Մարտակերտում Թումո տուփ է տեղադրվել
Այսօր՝ փետրվարի 10-ին, «Թումո Հայաստան» Թումոյի կրթական ծրագրի ընդլայնման նախաձեռնությանը միացած բարերարների շնորհիվ ԱՀ Մարտակերտ քաղաքում տեղադրվել է  Թումո տուփ:
Մարտակերտում  Թումո տուփ է տեղադրվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 10 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հաղորդակցման, միջոցառումների և հանրության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Զառա Բուդաղյանը ոգևորությամբ նշեց, որ այն Արցախի առաջին Թումո տուփն է:
«Թումո տուփերը տեխնիկապես հագեցած մինի-Թումոներ են, որոնք կարող են տեղադրվել ցանկացած փոքր բնակավայրում: Յուրաքանչյուր տուփում կա 16 աշխատատեղ, ինտերնետ կապ, գրանցման և մարզիչի աշխատանքի համար անհրաժեշտ գործիքներ և այլն: Մարտակերտում և մոտակա բնակավայրերում ապրող 12-18 տարեկան պատանիները Թումո տուփում անցնելու են Թումոյի կրթական ծրագրի ինքնուսուցման մասը, իսկ դասընթացներին ու աշխատարաններին մասնակցելու համար ուղևորվելու են Ստեփանակերտի Թումո կենտրոն` հատուկ տրանսպորտի միջոցով, որը մենք ապահովելու ենք: Մարզիչները անցել են համապատասխան թրեյնինգ և ամբողջությամբ տիրապետում են անհրաժեշտ հմտություններին», - ասել է Զ. Բուդաղյանը:
Թումո ծրագրի գլխավոր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանի խոսքով՝ Մարտակերտի Թումո տուփը շաբաթական 320 աշակերտի կարող է 14 ոլորտներից գիտելիքներ մատուցել:
«Ընթացիկ տարում Ասկերան և Մարտունի քաղաքներում ևս կբացվեն Թումո տուփեր», - հավելել է Մարի Լու Փափազյանը:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանի համոզմամբ՝ Արցախը, մանավանդ հիմա, երբ բազում դժվար լուծվող խնդիրների առաջ է կանգնած, ունի նորարար տեխնոլոգիաներին տիրապետող,  խելացի երիտասարդների անհրաժեշտություն:
«Արցախի երիտասարդը պետք է պատրաստ լինի ամեն ինչի, պետք է կարողանա ճիշտ կողմնորոշվել ցանկացած իրավիճակում», - նշել է Ա. Հակոբյանը:

В Мартакерте установлен Тумо бокс
Сегодня, 10 февраля, благодаря благотворителям, присоединившимся к инициативе по расширению Тумо образовательной программы «Тумо Армения», в городе Мартакерт Республики Арцах был установлен Тумо бокс.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 февраля, АРЦАХПРЕСС-  В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" начальник отдела коммуникаций, мероприятий и связей с общественностью Центра креативных технологий "Тумо" Зара Будагян с воодушевлением отметила, что это первый Тумо бокс в Арцахе.
«Тумо боксы — это технически оснащенные мини-тумо, которые можно установить в любом небольшом населенном пункте. Каждый бокс содержит 16 рабочих мест, подключение к Интернету, необходимые тренеру инструменты для регистрации и т. д. 12-18 летние подростки, проживающие в Мартакерте и близлежащих населенных пунктах, пройдут в Тумо боксе часть образовательной программы Тумо, и поедут в Центр Тумо в Степанакерте для участия в курсах и мастер-классах на специальном транспорте, который мы предоставим . Тренеры прошли соответствующее обучение и в полной мере владеют необходимыми навыками», — отметила З. Будагян.
По словам исполнительного директора программы «Тумо» Мари Лу Папазян, «Тумо Бокс» в Мартакерте может обучать 320 учеников в неделю по 14 направлениям.
«В этом году в городах Аскеран и Мартуни будут открыты Тумо боксы», - добавила Мари Лу Папазян.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян, Арцаху, особенно сейчас, когда перед ним стоит множество сложных проблем, нужны умные молодые люди, владеющие инновационными технологиями.
"Молодежь Арцаха должна быть готова ко всему, уметь правильно ориентироваться в любой ситуации", - отметила А. Акопян.
В мероприятии приняли участие государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян и другие официальные лица.