Դավիթ Բաբայանը պատերազմից հետո Բրյուսել առաջին աշխատանքային այցն է կատարել
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի և Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության համատեղ նախաձեռնությամբ և ջանքերով փետրվարի 7-10 տեղի ունեցավ Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի աշխատանքային այցը Բրյուսել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 11 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Այցի ընթացքում վերակազմվեց Եվրոպական Խորհրդարանում (ԵԽ) Արցախի հետ բարեկամության խումբը՝ գլխավոր քաղաքական խմբակցություններից պատգամավորների լայն շրջանակի մասնակցությամբ։ Եվրապատգամավորներին հանգամանորեն ներկայացվեցին 2020 թ․ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմից հետո Արցախում ստեղծված իրավիճակն ու մարտահրավերները, Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը, որի հիմքում տասնամյակներով Ադրբեջանում պետական հովանավորչությամբ քարոզվող և խորապես արմատացած հայատյացությունն է»,- նշված է ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Դավիթ Բաբայանը հանդիպումներ է ունեցել Բելգիայի Դաշնային Խորհրդարանում Հայաստանի և Վրաստանի բարեկամության խմբի անդամ-սենատորների, Բելգիայում Արցախի հետ ֆրանսախոս բարեկամության շրջանակի, ինչպես նաև՝ Ֆլամանդական Խորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խմբի անդամների հետ։  Նախարարը նաև Գերմանիայի առաջատար իրավաբանական համալսարանի մի քանի տասնյակ ուսանողների համար, ովքեր այցով Բրյուսելում էին գտնվում. դասախոսություն է կարդացել արցախյան հիմնախնդրի, ինչպես նաև՝ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
Այցն ամփոփվել է Բելգիայի Հայ համայնքի ներկայացուցչական մարմինների անդամների հետ հանդիպումով։
Նշվում է, որ բոլոր հանդիպումների առանցքային թեմաների շարքում էին Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված շրջաններում հայկական մշակութային ժառանգության վերացմանը և պատմությունը կեղծելուն միտված ադրբեջանական քաղաքականությունը, ինչպես նաև՝ դրա դեմ պայքարելու անհրաժեշտությունը։
Անդրադառնալով այցին՝ ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի Գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը շեշտել է.
«Ինչպես և անցյալում, այժմ էլ մեր ողջ ներուժով աշխատում ենք Եվրոպական քաղաքական շրջանակներում լսելի դարձնել Արցախի մեր հայրենակիցների ձայնը և իրազեկել Ադրբեջանի ագրեսիվ, կործանարար քաղաքականության վերաբերյալ։ Կարևորում ենք Արցախի արտգործնախարարի այցը Բրյուսել նաև այն պատճառով, որ սա հետպատերազմյան փուլում նրա առաջին այցն էր ԵՄ մայրաքաղաք:
Թեկուզ ծանր եւ վիրավոր, բայց Արցախն այսօր շարունակում է ապրել։ Բոլորիս պարտքն է նվիրումով տեր կանգնել մեր ժողովրդի արդար իրավունքներին և պաշտպանել ինչպես Արցախի Հանրապետության, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը»։

Давид Бабаян совершил первый после войны рабочий визит в Брюссель
С 7 по 10 февраля министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян по совместной инициативе Европейского офиса АРФ Дашнакцутюн и Министерства иностранных дел Республики Арцах с рабочим визитом находился в Брюсселе.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС-  «Евродепутатам обстоятельно были представлены ситуация и вызовы, создавшиеся в Арцахе после войны, развязанной Азербайджаном в 2020 году, агрессивная политика Азербайджана, в основе которой под государственным покровительством лежит десятилетиями пропагандируемая и глубоко укоренившаяся арменофобия», - говорится в сообщении, распространенном Европейским офисом Ай Дата АРФД.
Давид Бабаян встретился с сенаторами - членами группы дружбы Армении и Грузии в Федеральном парламенте Бельгии, с франкоязычными членами группы дружбы с Арцахом в Бельгии, а также с членами группы дружбы с Арцахом во Фламандском парламенте. Министр также для нескольких десятков студентов ведущего юридического университета Германии, которые находились с визитом в Брюсселе, прочитал лекцию об Арцахской проблеме, а также о сложившейся ситуации.
Визит завершился встречей с членами представительных органов армянской общины Бельгии.
Отмечается, что среди ключевых тем всех встреч были политика Азербайджана, направленная на ликвидацию армянского культурного наследия в оккупированных Азербайджаном регионах, а также необходимость борьбы с ней.
Касаясь визита, глава Армянского национального комитета Европы АРФД Гаспар Карапетян подчеркнул: «Сейчас, как и прежде, мы делаем все возможное, чтобы голос наших соотечественников в Арцахе был услышан в европейских политических кругах, информируем об агрессивной, деструктивной политике Азербайджана. Визит министра иностранных дел Арцаха в Брюссель мы считаем очень важным еще и потому, что это был его первый визит в столицу ЕС в послевоенный период.
Арцах, будучи тяжело раненным, продолжает жить и сегодня. И долг всех нас - преданно защищать справедливые права нашего народа, защищать государственные интересы как Республики Арцах, так и Республики Армения».