Դավիթ Բաբայանը պատերազմից հետո Բրյուսել առաջին աշխատանքային այցն է կատարել
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի և Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության համատեղ նախաձեռնությամբ և ջանքերով փետրվարի 7-10 տեղի ունեցավ Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանի աշխատանքային այցը Բրյուսել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 11 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Այցի ընթացքում վերակազմվեց Եվրոպական Խորհրդարանում (ԵԽ) Արցախի հետ բարեկամության խումբը՝ գլխավոր քաղաքական խմբակցություններից պատգամավորների լայն շրջանակի մասնակցությամբ։ Եվրապատգամավորներին հանգամանորեն ներկայացվեցին 2020 թ․ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմից հետո Արցախում ստեղծված իրավիճակն ու մարտահրավերները, Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը, որի հիմքում տասնամյակներով Ադրբեջանում պետական հովանավորչությամբ քարոզվող և խորապես արմատացած հայատյացությունն է»,- նշված է ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Դավիթ Բաբայանը հանդիպումներ է ունեցել Բելգիայի Դաշնային Խորհրդարանում Հայաստանի և Վրաստանի բարեկամության խմբի անդամ-սենատորների, Բելգիայում Արցախի հետ ֆրանսախոս բարեկամության շրջանակի, ինչպես նաև՝ Ֆլամանդական Խորհրդարանում Արցախի հետ բարեկամության խմբի անդամների հետ։  Նախարարը նաև Գերմանիայի առաջատար իրավաբանական համալսարանի մի քանի տասնյակ ուսանողների համար, ովքեր այցով Բրյուսելում էին գտնվում. դասախոսություն է կարդացել արցախյան հիմնախնդրի, ինչպես նաև՝ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
Այցն ամփոփվել է Բելգիայի Հայ համայնքի ներկայացուցչական մարմինների անդամների հետ հանդիպումով։
Նշվում է, որ բոլոր հանդիպումների առանցքային թեմաների շարքում էին Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված շրջաններում հայկական մշակութային ժառանգության վերացմանը և պատմությունը կեղծելուն միտված ադրբեջանական քաղաքականությունը, ինչպես նաև՝ դրա դեմ պայքարելու անհրաժեշտությունը։
Անդրադառնալով այցին՝ ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի Գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը շեշտել է.
«Ինչպես և անցյալում, այժմ էլ մեր ողջ ներուժով աշխատում ենք Եվրոպական քաղաքական շրջանակներում լսելի դարձնել Արցախի մեր հայրենակիցների ձայնը և իրազեկել Ադրբեջանի ագրեսիվ, կործանարար քաղաքականության վերաբերյալ։ Կարևորում ենք Արցախի արտգործնախարարի այցը Բրյուսել նաև այն պատճառով, որ սա հետպատերազմյան փուլում նրա առաջին այցն էր ԵՄ մայրաքաղաք:
Թեկուզ ծանր եւ վիրավոր, բայց Արցախն այսօր շարունակում է ապրել։ Բոլորիս պարտքն է նվիրումով տեր կանգնել մեր ժողովրդի արդար իրավունքներին և պաշտպանել ինչպես Արցախի Հանրապետության, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության պետական շահը»։

On February 7-10, Foreign Minister of the Republic of Artsakh David Babayan was on a working visit to the Kingdom of Belgium, the Artsakh MFA stated.
Artsakh FM pays first working visit to Brussels after 2020 War
STEPANAKERT, FEBRUARY 11, ARTSAKHPRESS: Within the framework of the visit, the Minister met with members of the Artsakh Friendship Group in the European Parliament representing all the political forces of the European Parliament. Meetings were also held with representatives of European structures, Belgian political and public circles, as well as the Armenian community in Belgium and the Armenian Apostolic Church.
Issues related to the situation in the region, possible developments, prospects for the settlement of the Azerbaijan-Karabagh conflict, the development process of Artsakh, and various manifestations of anti-Armenian policy by Azerbaijan were discussed during the meetings.
David Babayan stressed that the large-scale war unleashed by Azerbaijan against Artsakh with the participation of Turkey and international terrorist groups was a challenge to the entire civilized world, which is fraught with unpredictable consequences, including for European and other countries. The Minister highly appreciated the role of the peacekeeping mission of the Russian Federation in the region as a key component of maintaining peace and stability.
Minister Babayan noted the important role of pan-Armenian structures in the process of strengthening and deepening relations with the Diaspora, expressing gratitude to the Hay Dat and its structures for many years of consistent work.
The Foreign Minister also had a meeting with students of different universities and delivered a lecture for them. He presented the history of Artsakh, the process of its state-building, the prospects of foreign policy and the chronology of the Azerbaijan-Karabagh conflict, the realities on the ground and possible developments.
On behalf of the authorities of the Republic of Artsakh, David Babayan laid a wreath at the khachkar-monument in Brussels commemorating the victims of the Armenian Genocide.