Երիտասարդների և Սուրբ Սարգսի տոնին ընդառաջ` Ստեփանակերտում խորհրդանշական նվերների պատրաստման վարպետության դաս է կազմակերպվել
Նախօրեին «Շուշի քաղաքի թանգարաններ» ՊՈԱԿ-ի Կերպարվեստի պետական թանգարանը, Երիտասարդների և սիրո բարեխոս Սուրբ Սարգսի տոնին ընդառաջ, Ստեփանակերտի Պոլ Էլյուարի տուն Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնում կազմակերպել է խորհրդանշական նվերների ու աղաբլիթի պատրաստման վարպետության դաս։
Երիտասարդների և Սուրբ Սարգսի տոնին ընդառաջ` Ստեփանակերտում  խորհրդանշական նվերների պատրաստման վարպետության դաս է կազմակերպվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Միջոցառման սկզբում Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը հնչեցրել է Տերունական աղոթք։
«Խորհրդային շրջանում եկեղեցին միայնակ էր փորձում ազգային քրիստոնեական մեր ավանդույթները վերականգնել։ Հիմա մեր հասարակության տարբեր շրջանակներ, եկեղեցու շուրջ համախմբվելով, մասնակից են դառնում հոգևորը, ազգայինը վերականգնելու գործընթացին։ Ըստ էության, կարող ենք ասել, որ այսօր եկեղեցին միայնակ չէ, ինչը ողջունելի է»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը։
«Շուշի քաղաքի թանգարաններ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լուսինե Գասպարյանը մեզ հետ զրույցում նշել է, որ միջոցառման նպատակը երիտասարդների շրջանում տարածելն է Սուրբ Սարգսի տոնի կարևորությունը։
«Մենք փորձում ենք երիտասարդների համար բացահայտել Սուրբ Սարգսի տոնի խորհուրդը։ Դասընթացը անց են կացրել Կերպարվեստի թանգարանի արվեստագետները։ Հրավիրել ենք համալսարանների ուսանողներին, մասնակցել են նաեւ բոլոր ցանկացողները»,-հավելել է Լ. Գասպարյանը։ Միջոցառմանը ներկա էր ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը։

В преддверии Дня молодежи и Святого Саркиса в Степанакерте был организован мастер-класс по изготовлению символических подарков
10 февраля, в канун дня Святого Саркиса, заступника молодых и влюбленных, Государственный музей изобразительных искусств ГНКО «Музеи города Шуши» организовал мастер-класс по изготовлению символических подарков и лепешок в Доме Поля Элюара в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС- В начале мероприятия отец Нерсес Асрян вознес молитву Господню.
«В советское время только церковь пыталась восстановить наши национальные христианские традиции. Сейчас разные круги нашего общества, объединяясь вокруг церкви, участвуют в процессе восстановления духовного, национального. Фактически можно сказать, что церковь сегодня не одинока, что можно только приветствовать», - сказал в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" отец Нерсес Асрян.
Лусине Гаспарян, директор ГНКО «Музеи города Шуши», рассказала нам, что цель мероприятия – распространить важность Дня Святого Саркиса среди молодежи.
«Мы пытаемся раскрыть значение Дня Святого Саркиса для молодежи. Обучение проводили мастера Музея изобразительных искусств. Мы пригласили студентов вузов, все желающие тоже участвовали", - добавила Л. Гаспарян. В мероприятии приняла участие министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян.