Հերհերցին մշակում է հողը ու շարունակում ապրեցնել գյուղը. առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքապետը( լուսանկարներ)
ԱՀ Մարտունու շրջանի Հերհեր համայնքը 578 բնակիչ ունի. նրանց զբաղվածության հիմնական ուղղությունը գյուղատնտեսությունն է:
Հերհերցին մշակում է հողը ու շարունակում ապրեցնել գյուղը. առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է  համայնքապետը( լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հերհեր համայնքի ղեկավար Արման Ալեքսանյանը:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Համայնքը 250 հա վարելահող ունի. այս պահի դրությամբ 208 հա.-ի վրա կատարվել է աշնանացան: ԱՀ Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամը սերմնացան է տրամադրել, գյուղացիների մեծ մասն էլ օգտվել է աջակցությունից: Կան նաև անասնապահությամբ զբաղվողներ: Խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը վերջին տարիներին փոքր-ինչ նվազել է, քանի որ աշխատատար է, գյուղի վարելահողերն էլ այնպիսի բաշխվածություն ունեն, որ արոտների խնդիր է առաջանում: Զարգացած է նաև խոզաբուծությունը։ Նախատեսում ենք գյուղի խոզերը պահել փակ տարածքներում` աֆրիկյան ժանտախտից խուսափելու նպատակով։ Բնակչության շրջանում մեծ թիվ են կազմում խաղողագործությամբ զբաղվողները»,-ասել է Ա. Ալեքսանյանը:
Նրա տեղեկացմամբ` Հերհերում տեղահանված հինգ ընտանիք է հաստատվել՝ 33 բնակչով, մոտ օրերս ևս մեկ ընտանիքի կընդունեն` Թաղավարդից։
Բնութագրությունը հասանալի չէԱզատ բնակֆոնդում մոտ երեսուն տուն կա, որոնք կոսմետիկ վերանորոգումից հետո սիրով կտրամադրեն տեղահանված այլ հայրենակիցների:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Դպրոցը կառուցվել է ֆրանսիահայ բարերարներ Հրաչ և Էլիզաբեթ Սիսեռյանների ընտանեկան ֆոնդի միջոցներով.այստեղ սովորում է 84 աշակերտ: Շենքը շահագործման է հանձնվել 2002 թվականին, իսկ 2011 թվականին Սիսեռյանների հովանավորությամբ կառուցվել է նաև մարզադահլիճ: Մանկապարտեզ, ցավոք սրտի, չունենք, բայց գյուղում նախադպրոցական տարիքի շուրջ 35 երեխա կա. նախատեսվում է մանկապարտեզի շենք կառուցել: Ներհամայնքային ճանապարհների 60%-ը սալապատված է. ծրագիրը սկսվել է 2013 թվականին, բուռն շրջանը եղել է 2015-2018 թթ.: Գյուղը մայրուղուն կապող ճանապարհը ասֆալտապատված է: Պատերազմից հետո պետական միջոցներով ասֆալտապատվել է նաև դպրոցից եկեղեցի տանող ճանապարհահատվածը»,-ներկայացրել է համայնքի ղեկավարը:
Գյուղում գործում է նորակառույց համայնքային կենտրոն, որտեղ տեղակայված է նաև բուժկետը. այն վերանորոգվել է «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի կողմից:
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում համայնքը կրել է և´ նյութական զգալի վնասներ, և', դժբախտաբար, ունեցել մարդկային անդառնալի կորուստներ:
«Պատերազմի ընթացքում, երբ թշնամին արդեն մոտ էր գյուղի տարածքին, ինտենսիվորեն հրթիռակոծվել են առանձնատները. մոտ հարյուր տուն մասնակի վնասներ է կրել, երեք տուն էլ ամբողջովին ավերվել է։ Պետք է նշեմ, որ մեծ մասը վերականգնվել է: Պատերազմում հանուն հայրենիքի անմահացել է տասը համագյուղացի, տասնմեկն էլ վիրավորվել են»,-ասել է Ա. Ալեքսանյանը և հույս հայտնել, որ երկրում կհաստատվի հարատև խաղաղություն, որպեսզի գյուղացիները խաղաղ պայմաններում կարողանան մշակել իրենց հողը, իսկ երեխաները ունենան անհոգ մանկություն:

Жители Гергера возделывают землю и продолжают способствовать процветанию деревни: повседневная жизнь и проблемы, представленные главой общины (фото)
Община Гергер Мартунинского района Арцаха насчитывает 578 жителей. Основное их занятие – земледелие.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Гергер Арман Алексанян.
«Община имеет 250 га пашни. На данный момент проведен осенний сев на 208 га. Фонд поддержки села и сельского хозяйства Республики Арцах предоставил семена, и большинство сельских жителей воспользовались этой поддержкой. Есть скотоводы. Поголовье крупного рогатого скота в последние годы несколько уменьшилось за счет рабочей силы, а пахотные земли села так распределены, что с пастбищами проблема. Развито также свиноводство. Мы планируем держать деревенских свиней на закрытых территориях, чтобы избежать африканской чумы. Среди населения большое количество людей, занимающихся виноградарством", - сказал А. Алексанян.
По его словам в Гергере поселились 5 семей вынужденных переселенцев - 33 жителя, и в ближайшие дни они примут еще одну семью из Тагаварда.
В свободном жилищном фонде около тридцати домов, которые после косметического ремонта с любовью будут предоставлены другим переселенцам.
«Школа построена на средства семейного фонда франко-армянских благотворителей Грача и Элизабет Сисерян. Здесь обучаются 84 ученика. Здание было сдано в эксплуатацию в 2002 году, а в 2011 году при финансовой поддержке Сисерянов был построен спортзал. К сожалению, у нас нет детского сада, но в селе около 35 детей дошкольного возраста. Планируется построить здание детского сада. 60% внутриобщинных дорог вымощено. Программа стартовала в 2013 году и активно продолжалась в 2015-2018 годах. Дорога, соединяющая поселок с шоссе, заасфальтирована. После войны дорога, ведущая от школы к церкви, была заасфальтирована на государственные средства», — представил глава общины.
В селе есть недавно построенный общественный центр, где находится медпункт- он был отремонтирован благотворительным фондом "Туфенкян". Наш собеседник отметил, что в ходе 44-дневной войны община понесла «значительные финансовые потери» и, к сожалению, понесла невосполнимые человеческие потери.
«Во время войны, когда враг уже приблизился к территории поселка, частные дома подвергались интенсивному обстрелу. Около сотни домов были частично повреждены, а три дома полностью разрушены. Надо сказать, что большая часть была восстановлена. Десять односельчан погибли на войне при защите Родины, одиннадцать были ранены", - сказал А. Алексанян и выразил надежду, что в стране установится прочный мир, чтобы жители села могли спокойно возделывать свою землю, а у детей было беззаботное детство.