Հարավային Կորեան արգելել է իր քաղաքացիներին ուղեւորվել Ուկրաինա
Հարավային Կորեայի իշխանություններն արգելել են իրենց քաղաքացիներին ուղեւորվել Ուկրաինա Ռուսաստանի հետ սահմանին լարվածության աճի պատճառով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին ասվում է երկրի ԱԳՆ-ի կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ, հաղորդում է News.am-ը:
«Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ որոշում է կայացվել փետրվարի 13-ից Ուկրաինայի ամբողջ տարածքի նկատմամբ սահմանել ուղեւորությունների վտանգի մասին նախազգուշացման չորրորդ աստիճը (ուղեւորությունների արգելք)»,-ասվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ: Կորեայի ԱԳՆ-ում նաեւ կոչ են արել Ուկրաինայի տարածքում գտնվող հայրենակիցներին անհապաղ վերադառնալ հայրենիք կամ մեկնել այլ անվտանգ երկրների եւ վերանայել հետագա ուղեւորությունների իրենց ծրագրերը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Կիեւում Նիդերլանդների դեսպան Յենես դե Մոլը կոչ է արել հայրենակիցներին հնարավորինս արագ հեռանալ Ուկրաինայից: Նա ընդգծել է, որ խոսքը չի վերաբերում տարհանմանը, այլ անվտանգության սպառնալիքի պատճառով երկիրը լքելու ինքնակամ ընտրության մասին է: Իրենց հայրենակիցներին համապատասխան կոչ են ուղղել նաեւ Ճապոնիայի իշխանությունները:

South Korea bans its citizens from traveling to Ukraine
The South Korean authorities have banned its citizens from traveling to Ukraine due to rising tensions on the border with Russia, the country's Foreign Ministry website said, TASS reported.
STEPANAKERT, FEBRUARY 12, ARTSAKHPRESS: "Due to the recent situation in Ukraine, the government has decided to urgently declare a Level 4 travel warning (travel is prohibited) for the entire territory of Ukraine from 13 February," the statement says.
The Korean Foreign Ministry also urged fellow citizens in Ukrainian territory to immediately leave for their home country or other safe countries and reconsider their plans for future travel.
Earlier it was reported that the Dutch ambassador to Kyiv, Jennes de Mol, urged his fellow citizens to leave Ukraine as soon as possible. He said that it was not about evacuation, but a voluntary choice to leave the country due to security threats. The Japanese authorities also called on fellow citizens to do the same.