Նվիրումը` անմահություն... Էդիկ Բաղրյան
2020թ.-ին Ադրբեջանի սանձազերծած զավթողական պատերազմում հայրենիքի պաշտպանության զոհասեղանին իրենց մատաղ կյանքն են դրել բազմաթիվ նվիրյալներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 14 փետրվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նրանցից է գնդացրորդ Էդիկ Բաղրյանը:
Էդիկ Սերգեյի Բաղրյանը ծնվել է 2000թ.-ին, ԱՀ Մարտունու շրջանի Գիշի գյուղում։ Սովորել է տեղի միջնակարգ դպրոցում։
«Բարի, հոգատար, սիրալիր և ժպտերես էր մեր Էդիկը։ Նրա ժպիտը վարակիչ էր։ Էդիկը երազում էր շուտ անցնել ծառայության։ Նա մեծացել է զինվորականի ընտանիքում և սիրում էր զինվորականի գործը։
Բանակ է զորակոչվել 2019թ. հուլիսի 1-ին. ուրախ էր, հպարտ, վերջապես նրա երազանքը իրականություն էր դարձել։ Ժամկետային ծառայությունը անց է կացրել Մատաղիսում:
Ծառայում էր զինվորականին վայել ձևով, պատասխանատու էր ամեն գործում։ Նրա համար հայրենիքին անձնվեր ծառայելը մեծ հպարտություն էր։ Պատերազմի առաջին օրվանից մարտի դաշտում էր։ Մարտի դաշտից դուրս է բերել 30 զոհված զինակիցների մարմինները։
Միշտ ասում էր, որ կռվելու է մինչև վերջ` հանուն հաղթանակի։ Հոկտեմբերի 13-ին` առավոտյան, զանգեց, խոսեցինք, սեր խոստովանեց` ավաղ, վերջին անգամ։ Էդիկս զոհվեց հոկտեմբերի 14-ին, Մարտակերտում», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է հերոսի ընտրյալը` Տաթևիկը:
ԱՀ նախագահի հրամանագրով` Էդիկ Սերգեյի Բաղրյանը ցուցաբերած արիության ու խիզախության համար հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով:

Преданность - бессмертие... Эдик Багирян
Эдик Сергеевич Багирян родился в 2000 году в селе Гиши Мартунинского района Арцаха. Учился в местной средней школе.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Наш Эдик был добрым, заботливым, вежливым и  улыбчивым. Его улыбка была заразительна. Эдик мечтал поскорее поступить на службу. Он вырос в семье военного, любил военную службу.
1 июля 2019 года его призвали в армию. Он был счастлив, горд, и наконец его мечта сбылась. Служил в Матагисе.
Служил как и подобает военному, был ответственным во всем. Для него было большой гордостью самоотверженно служить Родине. С первого дня войны он был на поле боя. Тела 30 погибших соратников вывезены с поля боя.
Он всегда говорил, что будет бороться до конца за победу. Утром 13 октября он позвонил, мы поговорили, он признался в любви, увы, в последний раз. Мой Эдик погиб 14 октября в Мартакерте», - сообщила корреспонденту  "Арцахпресс" избранница героя - Татевик.
Указом Президента Республики  Арцах Эдик Сергеевич Багирян за храбрость, проявленную на поле боя посмертно награжден медалью "За боевые заслуги".