Վերակառուցվում է Դրմբոնի մանկապարտեզի շենքը
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Դրմբոն համայնքում «Վալլեքս» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով վերակառուցվում է մանկապարտեզի շենքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Դրմբոնի համայնքապետ Աշոտ Հակոբյանը: Նրա տեղեկացմամբ՝ աշխատանքների մեկնարկը տրվել էր դեռևս 2018 թվականին, սակայն, պատերազմական գործողություններով պայմանավորված, դրանք ժամանակավորապես դադարեցվել էին։ Գործող մանկապարտեզը 43 սան ունի։ Ա. Հակոբյանի հավաստմամբ՝ բնակիչներն ապրում են իրենց բնականոն կյանքով:
«Գյուղը 530 բնակիչ ունի։ Պատերազմից հետո ընդունել ենք Մատաղիսից, Թալիշից, Ավետարանոցից տեղահանված չորս ընտանիքի՝ տասներեք բնակչով: Ազատ բնակֆոնդում էլ մոտ տասը տուն ունենք. եթե տեղահանված այլ ընտանիքներ ցանկանան հաստատվել այստեղ, կվերանորոգենք ու կտրամադրենք նրանց»,-նշել է համայնքապետը` հավելելով, որ դպրոցը 75 աշակերտ ունի, ովքեր դաստիարակվում են հայրենասիրական ոգով։
Նրա տեղեկացմամբ` ներհամայնքային ճանապարհների մեծ մասը «Ջրաբերդշին» ՓԲ ընկերությունը խճապատել է։ Եղանակային անբարենպաստ պայմաններից ելնելով` աշխատանքները դադարեցվել են, սակայն առաջիկայում կվերսկսվեն: Փողոցներն ապահովված են գիշերային լուսավորությամբ: Ա. Հակոբյանը նշել է, որ բնակիչների մեծ մասն աշխատում է «Բեյս մեթալս» ընկերությունում, տարածված է նաև անասնապահությունը, իսկ մի քանի ընտանիքներ զբաղվում են մեղվաբուծությամբ:
«Համայնքն ունի 100 հա վարելահող, որից 30 հա-ի վրա այս տարի կատարվել է աշնանացան»,- ընդհանրացրեց է մեր զրուցակիցը։

Реконструируется здание детского сада Дрмбона
В общине Дрмбон Мартакертского района Арцаха при поддержке благотворительного фонда «Валлекс» реконструируется здание детского сада.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Дрмбон Ашот Акопян. По его словам, работы были начаты в 2018 году, но из-за боевых действий были временно остановлены. В действующем детском саду 43 воспитанника.  По словам А. Акопяна, жители живут своей обычной жизнью.
«В деревне 530 жителей. После войны мы приняли четыре семьи переселенцев из Матагиса, Талиша и Аветараноца. У нас около десяти домов в свободном жилом фонде. Если другие семьи переселенцев захотят поселиться здесь, мы их отремонтируем и предоставим этим семьям", - сказал глава общины, добавив, что в школе учатся 75 учеников, воспитанных в патриотическом духе.
По его словам, большая часть внутриобщинных дорог вымощена ЗАО «Джрабердшин». Из-за неблагоприятных погодных условий работы остановлены, но в ближайшее время возобновятся. Улицы обеспечены ночным освещением. А. Акопян отметил, что большинство жителей работают в компании "Мейз Метлс, занимаются также скотоводством, а несколько семей занимаются пчеловодством.