Ֆրանսիայի հայ համայնքի աշխատանքներում Արցախը մնալու է առաջնահերթություն
Ֆրանսիայի հայ համայնքի 2022 թվականի աշխատանքների առանցքում որպես առաջնահերթություն լինելու է Արցախը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 15 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը: Նա տեղեկացրեց, որ ինչպես նախորդ տարիներին լրջագույն աշխատանք են տարել Արցախի անկախության ճանաչման ուղղությամբ, նույն ակտիվությամբ շարունակելու են 2022 թվականին: Խոսելով օրերս Փարիզում կայացած հայ համայնքի ամենամյա ընթրիքից, որին ներկա էին Ֆրանսիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ թե օրենսդիր, թե գործադիր մարմիններից, Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ այն ամենամյա լավ առիթ է հավաքելու հայերի բարեկամներին:
«Մենք աշխատում են Ֆրանսիայի իշխանությունների հետ, որ պահպանվի հայամետ դիրքորոշումը: Հայտնի է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, ցեղասպանության ժխտողականության հարցում բավական ամուր կեցվածք ունի: Մենք ցանկանում ենք, որ  Ֆրանսիայի հայամետ բնույթը լինի նաև Արցախի հարցի հետ կապված: Մենք այդ ուղղությամբ աշխատում ենք, և արդյունքը եղավ այն, որ Ֆրանսիայի Սենատը քվեարկեց մի բանաձևի օգտին, որով կոչ էր արվում, որ Ֆրանսիան ճանաչի Արցախի անկախությունը: Նույնը եղավ Ֆրանսիայի տարբեր խոշոր քաղաքների, համայնքների պարագայում: Արդեն 85 քաղաքներ, շրջաններ քվեարկեցին այն բանաձևի օգտին, որ Ֆրանսիան ճանաչի Արցախի անկախությունը: Սա ցույց է տալիս տարիների ընթացքում կատարած աշխատանքի արդյունքը: Մենք մեր գործընկերներին, բարեկամներին ցույց տվեցինք, որ հայկական համայնքն իսկապես ուժեղ է և դրական սկզբունքների հիման վրա պաշտպանում է հայ դատը, հայկական հարցը»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը:
Փարիզում կայացած ամենամյա ընթրիքին այս տարի, գործուղումներով պայմանավորված, Ֆրանսիայի նախագահը ներկա չի եղել, սակայն եկել էր վարչապետը: Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ կարողացան ներկայացնել հայ համայնքի պահանջները:
«Մեր կողմից խիստ գնահատականներ հնչեցին պատերազմի, դրա հետևանքների առնչությամբ: Ներկայացրեցինք մեր դիտարկումները Արցախի ու հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ: Մենք մտադիր ենք ակտիվացնել կապերը՝ շեշտը դնելով նաև մշակութային հարցերի վրա: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն մեծ անելիք ունի՝ ապահովելու հայկական մշակութային արժեքների պահպանումը»,-ասաց Մուրադ Փափազյանն՝ ընդգծելով, որ պետք է թույլ չտալ, որ Ադրբեջանը յուրացնի հայկական մշակույթը:
Մուրադ Փափազյանն ընդգծեց Ֆրանսիայի ու Արցախի քաղաքային մակարդակով համագործակցությանն ուղղված աշխատանքների ակտիվացման կարևորությունը: Նրա խոսքով, իրավական հարթությունում աշխատանքների նոր ձև որդեգրելու անհրաժեշտություն կա, որն ավելի ապահով կլինի ու պետք է քաջալերել, որ Ֆրանսիայի քաղաքները շարունակեն օգնել Արցախի քաղաքներին: Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ Արցախն առաջնահերթություն է իրենց համար, բայց ուզում են քաջալերել, որ ակտիվացվեն Հայաստան-Ֆրանսիա տնտեսական կապերը, մշակութային համագործակցությունը:
Տարին նախընտրական է Ֆրանսիայի համար, սպասվում են նախագահական ընտրություններ: Մուրադ Փափազյանի խոսքով, բոլոր գլխավոր թեկնածուների հետ աշխատել են: Ընտրություններն անցկացվելու են երկու փուլով ապրիլի 10-ին և ապրիլի 24-ին: Երկրորդ փուլ անցած թեկնածուներին հնարավորություն կընձեռվի հայ համայնքի առջև հայտնել իրենց դիրքորոշումը:

В работе армянской общины Франции вопрос Арцаха остается приоритетом
СТЕПАНАКЕРТ, 15 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с «Арменпресс» заявил сопредседатель Координационного совета армянских организаций Франции, член бюро АРФД Мурад Папазян. Он сообщил, что, серьезная работа по признанию независимости Арцаха, которая проводилась в предыдущие годы,  будет продолжена и в 2022 году. Говоря о недавно прошедшем Ежегодном ужине армянской общины в Париже, на котором присутствовали высокопоставленные представители законодательной и исполнительной власти Франции, Мурад Папазян отметил, что это хороший повод ежегодно собирать друзей армян.
«Мы работаем с французскими властями, чтобы сохранить проармянскую позицию. Известно, что у них очень твердая позиция в вопросе признания Геноцида армян и отрицания геноцида. Мы хотим, чтобы проармянский настрой Франции был связан и с вопросом Арцаха. Мы работаем в этом направлении, и в результате Сенат Франции проголосовал за резолюцию, призывающую Францию признать независимость Арцаха. То же самое произошло и в крупных городах и общинах Франции. Уже 85 городов и районов проголосовали за резолюцию о признании Францией независимости Арцаха. Это показывает результат работы, проделанной за годы. Мы показали нашим коллегам и друзьям, что армянская община действительно сильна, и она на основе позитивных принципов защищает дело «Ай Дата» и армянский вопрос», - отметил Мурад Папазян.
Президент Франции в этом году из-за командировок не присутствовал на ежегодном обеде в Париже, но был премьер-министр. Мурад Папазян отметил, что им удалось представить требования армянской общины.
«Мы дали жесткую оценку войне и ее последствиям. Мы представили свои заключения по сохранению Арцаха и армянского культурного наследия. Мы намерены активизировать контакты, в том числе и с упором на вопросы культуры. ЮНЕСКО предстоит многое сделать для обеспечения сохранения армянских культурных ценностей», - сказал Мурад Папазян, подчеркнув, что нельзя допустить, чтобы Азербайджан ассимилировал армянскую культуру.
Мурад Папазян подчеркнул необходимость активизации сотрудничества между Францией и Арцахом и на уровне городов. По его словам, необходимо принять новую правовую базу, которая будет более надежной и стимулирующей французские города продолжать помогать городам Арцаха. Мурад Папазян отметил, что хотя вопрос Арцаха для них приоритет, но они желают способствовать и активизации экономических связей и культурного сотрудничества и между Арменией и Францией.
2022 год во Франции - предвыборный, ожидаются президентские выборы. По словам Мурада Папазяна, они работали со всеми основными кандидатами на пост президента. Выборы пройдут в два тура 10 и 24 апреля. Кандидаты, прошедшие второй тур, получат возможность выразить свою позицию по отношению к армянской общине.