Նվիրումը՝ անմահություն… Սուրեն Աբրահամյան
2020 թվականի Արցախյան աշնանային պատերազմում քաջի մահով ընկան ազգի բազմաթիվ նվիրյալներ։ Նրանցից է Սուրեն Աբրահամյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 15 փետրվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Սուրեն Սամվելի Աբրահամյանը ծնվել է 1995 թ.հունիսի 27-ին, Ստեփանակերտում։ Հաճախել է Խաչատուր Աբովյանի անվան թիվ 1 դպրոցը, այնուհետև կրթությունը շարունակել Ստեփանակերտի Արհեստագործական քոլեջում։ 2013 թվականին զորակոչվել է Պաշտպանության բանակ, ծառայել Հադրութում։ 2015 թվականից Սուրենն անցել է պայմանագրային ծառայության` ԱՀ ՊԲ կապի բաժանմունքում` ավարտելով նաև Ստեփանակերտի Գրիգոր Նարեկացի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը։ Մասնակցել է ապրիլյան պատերազմին։ Բազմիցս պարգևատրվել պատվոգրերով և գովասանագրերով։
«2020 թ. պատերազմի առաջին իսկ օրվանից եղել է ռազմի դաշտում։ Թշնամու դեմ պայքար է մղել Եղնիկներում, Ավետարանոցում և այլ թեժ կետերում։ Սուրենն անսահման հայրենասեր էր, ընկերասեր, բարի,հոգատար,կենսուրախ ու երազանքներով լի։ Կատարյալ ամուսին, որդի ու եղբայր էր։Այն հարգանքն ու սերը, որ նա ձեռք էր բերել, անհնար է նկարագրել բառերով»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է հերոսի կինը՝ Լիլիթը։Բնութագրությունը հասանալի չէ
Սուրեն Աբրահամյանը զոհվել է նոյեմբերի 3-ին, Ասկերանի շրջանի Սղնախ գյուղի պաշտպանության ժամանակ։ Զոհվելուց հինգ ամիս անց՝ մարտի 8-ին, ծնվեց հերոսի` այդքան սպասված առաջնեկը՝ Սերինեն։ Սուրեն Սամվելի Աբրահամյանը հետմահու պարգևատրվել է «Արիության համար», «Մարտական ծառայություն» և «Արծիվ Ֆիդայի» մեդալներով։

Преданность - бессмертие... Сурен Абраамян
Многие преданные нации храбро сражались и погибли в осенней Арцахской войне 2020 года. Сурен Абрамян – один из них.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 февраля, АРЦАХПРЕСС- Сурен Самвелович Абраамян родился 27 июня 1995 года в Степанакерте. Учился в школе №1 имени Хачатура Абовяна, затем продолжил образование в Степанакертском профессионально-техническом колледже. В 2013 году был призван в Армию обороны и служил в Гадруте. В 2015 году Сурен поступил на контрактную службу в отдел связи Армии обороны, окончив юридический факультет Степанакертского университета имени Григора Нарекаци. Участвовал в апрельской войне. Неоднократно награждался дипломами и грамотами.
«Он находится на поле боя с первого дня войны 2020 года. Он сражался с врагом в Ехникнере, Аветараноце и других горячих точках. Сурен был слишком патриотичен, дружелюбен, добр, заботлив, весел и полон мечтаний. Он был идеальным мужем, сыном и братом. Уважение и любовь, которые он приобрел, невозможно описать словами», - рассказала в беседе с корреспондентом  "Арцахпресс" супруга героя Лилит.
Сурен Абраамян погиб 3 ноября при обороне села Сгнах Аскеранского района. Через пять месяцев после смерти, 8 марта, у героя родилась долгожданная дочь Серине. Сурен Самвелович Абраамян посмертно награжден медалями «За отвагу», «За боевые заслуги» и «Орел Фидаи».