Միշտ էլ մեր ունեցվածքի վրա աչք են ունեցել. Արցախի թեմի առաջնորդն՝ Ադրբեջանի կողմից իրագործվող վանդալիզմի մասին
Ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են Արցախի օկուպացված տարածքներում գտնվող հայկական մշակութային հուշարձանների, հայկական եկեղեցիների ոչնչացման գործընթացը՝ պնդելով, թե եկեղեցիների հայատառ գրություններն ու հայկական հետքերը կեղծ են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 16 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի կառավարության կարծիքով` «հայերը հետքեր են թողել ադրբեջանական հուշարձանների վրա, որոնք պետք է մաքրվեն», ու դրանք հեռացնելու համար արդեն աշխատանքային խումբ են ստեղծել:
Այն բանից հետո, երբ պարզ դարձավ, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ցանկանում է այցելել Արցախ, Բաքվում ստեղծվեց պետական հանձնաժողով՝ ապացուցելու, որ Արցախում հայկական հուշարձաններ չկան:
Արցախի օկուպացված տարածքների հայկական պատմաճարտարապետական հուշարձանների կորստի վտանգի առնչությամբ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արցախի թեմի առաջնորդ, գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանն իր մտահոգությունները հայտնեց, նշելով, որ այս փուլում բողոքի ձայն են բարձրացնում տարբեր հարթակներում.
«Հիմա ուրիշ ի՞նչ պիտի կարողանանք անել: Այն, ինչ-որ ադրբեջանցիները հիմա անում են մեր մշակութային ժառանգության հետ, մեզ համար նորություն չէ: Միշտ էլ, որպես քոչվոր ազգ, մեր ունեցվածքի վրա աչք են ունեցել: Այսօր էլ նույնը շարունակվում է:  Պիտի խելքի գանք, որ հասկանանք՝ ինչպես պահել մեր ժառանգությունը: Ուրիշն ինչո՞ւ պիտի գա ասի՝ ես եկել եմ պահեմ: Ադրբեջանի ղեկավարությունն իր մտադրությունները, ծրագրերն արդեն պատրաստում է, նրանք գիտեն իրենց ազգային մշակութային ռազմավարությունը: Անկախ նրանից, թե արտաքին դիվանագիտական, կրոնական ինչ հանդիպումներ են լինում, իրենք կա՛մ կրավորական դիրք են բռնում, կա՛մ ասում են՝ կմտածենք: Արդյունքում անում են այն, ինչ ծրագրել են»:
Մշակութային ժառանգության պահպանման հարցի շուրջ տարածաշրջանի հոգեւոր առաջնորդների եռակողմ կրոնական մեկ հանդիպում տեղի է ունեցել 2021թ. հոկտեմբերի 11-ին, Մոսկվայում:  Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հոգեւոր առաջնորդները: Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդն այս հանդիպմանը բարձրաձայնեց մասնավորապես Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու ճակատագրի հարցը: Հույս կար, որ այն կպահպանվի: Այսօր ադրբեջանցիների ախորժակն այնքան է մեծացել, որ ցանկանում են զավթել Արցախի օկուպացված տարածքների բոլոր մշակութային կոթողները:
Սրբազանի խոսքով՝ ադրբեջանցիների համար այդ հանդիպումները ոչինչ են, նրանք անտեսում են նույնիսկ տարբեր միջազգային կազմակերպությունների կոչերը, այդ թվում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի:
«Իրենք իրենց գործն են անում, իրենց ձեռագիրը չեն փոխում, որը պետք է ՝ քանդում են, փոխում են, որը պետք է՝ ոչնչացնում: Մենք չենք կարողանում մեր գերիներին վերադարձնել. պատերազմը ե՞րբ է ավարտվել, մարդիկ Բաքվում կենդանի հուշարձաններ են դարձել, չգիտես, թե ինչ ֆիզիկական եւ հոգեւոր տանջանքների են ենթարկվում: Ամբողջ աշխարհն ասում է՝ բա՛ց թողեք գերիներին, իրենք չեն թողնում»,-ասաց տեր Վրթանեսը:
Շեշտում է՝ նման իրավիճակում պետք է ինքներս մեզ ապավինենք: Արցախի իշխանություններն, ըստ նրա, ամեն ինչ անում են ադրբեջանական կողմի այս վայրագությունները կանխելու համար:
«Պետք է խելք հավաքենք, ճիշտ աշխատենք մեր ազգային, կրոնական ինքնությունը պահպանելու համար: Մեր հայրերի ստեղծածն է, որ թողել են մեզ որպես ժառանգություն: Անփույթ ենք գտնվել, չենք կարողացել պահել, հիմա էլ ստանում ենք այն, ինչ ստանում ենք: Ես չեմ կարող վստահաբար ասել, որ Շուշիի եկեղեցին կպահպանվի: Ձեր նշած եռակողմ հանդիպման ժամանակ ադրբեջանական կողմն ասաց՝ իտալացի մասնագետներ են եկել վերանորոգման համար: Բայց մենք գիտենք, տեսել ենք, թե ադրբեջանցու կողմից վերանորոգում հասկացությունն ինչ է նշանակում. մեր դաշտային Արցախը, Նախիջեւանը նայենք՝ ոչինչ չի մնացել, ամբողջն ավիրել են: Այսօր պետք է մեր ազգն ինքն իր հետ «պայմանագիր» կնքի  այն մասին, որ այլեւս տալու բան չունենք թշնամուն: Եթե ամեն մարդ իր մեջ նման հստակ որոշում կայացնի, դա կդառնա ազգային դաշինք, ազգի հետագա ճակատագիրն ու անվտանգությունը կարգավորելու «փաստաթուղթ»: Եթե չանենք, կմնանք այսպես բզկտված»,- եզրափակեց Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդը:

Head of Diocese of Artsakh warns Armenians to “come to senses” as cultural heritage faces Azeri annihilation
The Azerbaijani government continues the destruction of Armenian cultural monuments and churches in the occupied territories of Artsakh, falsely claiming that the Armenian writings and inscriptions on the churches are fake.
STEPANAKERT, FEBRUARY 16, ARTSAKHPRESS: The Azeri authorities flagrantly announced that “Armenians left traces on Azeri monuments which must be cleaned,” and even commissioned a task force to do so.
After it was reported that UNESCO wants to visit Artsakh, the Azeri authorities launched a commission to rewrite history and attempt to mislead the international community as if there are no Armenian monuments in Artsakh.
Speaking to ARMENPRESS, Bishop Vrtanes Abrahamyan, the Primate of the Diocese of Artsakh of the Armenian Apostolic Church, expressed concern and noted that now they are sounding the alarm in various platforms.
“What else should we do now. What the Azerbaijanis are now doing with our cultural heritage is nothing new. As a nomadic people, they always had an eye on what’s ours. The same continues today. We must come to our senses to understand how to keep our heritage. Why should someone else come and say ‘I’m here to keep it’. The Azerbaijani leadership is already preparing its intentions and plans, they know their national strategy. Regardless of what foreign diplomatic or religious meetings take place, they either maintain a passive stance or they say ‘we’ll think’. As a result they do what they’d planned.”
The trilateral meeting of the Catholicos of All Armenians Karekin II, Patriarch of Moscow and all Russia Kirill and the Azerbaijan-based Chairman of the Caucasian Muslims Office (CMO) Allahshukur Pashazadeh took place at the Danilov Monastery, the headquarters of the Russian Orthodox Church in Moscow in October 2021. Karekin II voiced the issue of the fate of Shushi’s Ghazanchetsots Cathedral at this meeting. There were hopes that the church would be preserved. But now, the Azeri authorities want to capture and appropriate all cultural monuments in the territories of Artsakh which they have occupied.
Bishop Abrahamyan says the Azerbaijanis ignore these meetings, and even ignore calls from international organizations such as UNESCO.
“They do whatever they want, it’s their signature, they destroy whichever monument they want, change or demolish the others. We are unable to bring back our captives, when did the war end? People have become living monuments in Baku, it’s difficult to imagine the physical and emotional sufferings and torture they are going through. The whole world tells Azerbaijan to release the Armenian captives, but they don’t release them,” Vrtanesyan said.
In a situation like this, the Bishop says Armenians should rely on themselves. He said that the Artsakh authorities are doing everything they can to prevent the Azeri atrocities.
“We must come to our senses, work correctly to preserve our national, religious identity. It is the legacy of our ancestors. We were reckless, and failed to keep them, and now we are getting what we are getting. I can’t say for a fact that the Shushi church will be preserved. During the abovementioned trilateral meeting the Azeri side said that Italian specialists have arrived for renovation. But we all know and we’ve seen what the Azeris mean by saying ‘renovation’, it’s a synonym for destruction for them. Today, our nation must sign a contract with themselves, stipulating that we have nothing else to surrender to the enemy. If every person were to make this clear decision for themselves, this will become a national alliance, a so-called “document” to resolve the future fate and security of the nation. If not, we will stay torn apart like this,” the Bishop said.