Միշտ էլ մեր ունեցվածքի վրա աչք են ունեցել. Արցախի թեմի առաջնորդն՝ Ադրբեջանի կողմից իրագործվող վանդալիզմի մասին
Ադրբեջանական իշխանությունները շարունակում են Արցախի օկուպացված տարածքներում գտնվող հայկական մշակութային հուշարձանների, հայկական եկեղեցիների ոչնչացման գործընթացը՝ պնդելով, թե եկեղեցիների հայատառ գրություններն ու հայկական հետքերը կեղծ են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 16 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի կառավարության կարծիքով` «հայերը հետքեր են թողել ադրբեջանական հուշարձանների վրա, որոնք պետք է մաքրվեն», ու դրանք հեռացնելու համար արդեն աշխատանքային խումբ են ստեղծել:
Այն բանից հետո, երբ պարզ դարձավ, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ցանկանում է այցելել Արցախ, Բաքվում ստեղծվեց պետական հանձնաժողով՝ ապացուցելու, որ Արցախում հայկական հուշարձաններ չկան:
Արցախի օկուպացված տարածքների հայկական պատմաճարտարապետական հուշարձանների կորստի վտանգի առնչությամբ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արցախի թեմի առաջնորդ, գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանն իր մտահոգությունները հայտնեց, նշելով, որ այս փուլում բողոքի ձայն են բարձրացնում տարբեր հարթակներում.
«Հիմա ուրիշ ի՞նչ պիտի կարողանանք անել: Այն, ինչ-որ ադրբեջանցիները հիմա անում են մեր մշակութային ժառանգության հետ, մեզ համար նորություն չէ: Միշտ էլ, որպես քոչվոր ազգ, մեր ունեցվածքի վրա աչք են ունեցել: Այսօր էլ նույնը շարունակվում է:  Պիտի խելքի գանք, որ հասկանանք՝ ինչպես պահել մեր ժառանգությունը: Ուրիշն ինչո՞ւ պիտի գա ասի՝ ես եկել եմ պահեմ: Ադրբեջանի ղեկավարությունն իր մտադրությունները, ծրագրերն արդեն պատրաստում է, նրանք գիտեն իրենց ազգային մշակութային ռազմավարությունը: Անկախ նրանից, թե արտաքին դիվանագիտական, կրոնական ինչ հանդիպումներ են լինում, իրենք կա՛մ կրավորական դիրք են բռնում, կա՛մ ասում են՝ կմտածենք: Արդյունքում անում են այն, ինչ ծրագրել են»:
Մշակութային ժառանգության պահպանման հարցի շուրջ տարածաշրջանի հոգեւոր առաջնորդների եռակողմ կրոնական մեկ հանդիպում տեղի է ունեցել 2021թ. հոկտեմբերի 11-ին, Մոսկվայում:  Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հոգեւոր առաջնորդները: Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդն այս հանդիպմանը բարձրաձայնեց մասնավորապես Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու ճակատագրի հարցը: Հույս կար, որ այն կպահպանվի: Այսօր ադրբեջանցիների ախորժակն այնքան է մեծացել, որ ցանկանում են զավթել Արցախի օկուպացված տարածքների բոլոր մշակութային կոթողները:
Սրբազանի խոսքով՝ ադրբեջանցիների համար այդ հանդիպումները ոչինչ են, նրանք անտեսում են նույնիսկ տարբեր միջազգային կազմակերպությունների կոչերը, այդ թվում՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի:
«Իրենք իրենց գործն են անում, իրենց ձեռագիրը չեն փոխում, որը պետք է ՝ քանդում են, փոխում են, որը պետք է՝ ոչնչացնում: Մենք չենք կարողանում մեր գերիներին վերադարձնել. պատերազմը ե՞րբ է ավարտվել, մարդիկ Բաքվում կենդանի հուշարձաններ են դարձել, չգիտես, թե ինչ ֆիզիկական եւ հոգեւոր տանջանքների են ենթարկվում: Ամբողջ աշխարհն ասում է՝ բա՛ց թողեք գերիներին, իրենք չեն թողնում»,-ասաց տեր Վրթանեսը:
Շեշտում է՝ նման իրավիճակում պետք է ինքներս մեզ ապավինենք: Արցախի իշխանություններն, ըստ նրա, ամեն ինչ անում են ադրբեջանական կողմի այս վայրագությունները կանխելու համար:
«Պետք է խելք հավաքենք, ճիշտ աշխատենք մեր ազգային, կրոնական ինքնությունը պահպանելու համար: Մեր հայրերի ստեղծածն է, որ թողել են մեզ որպես ժառանգություն: Անփույթ ենք գտնվել, չենք կարողացել պահել, հիմա էլ ստանում ենք այն, ինչ ստանում ենք: Ես չեմ կարող վստահաբար ասել, որ Շուշիի եկեղեցին կպահպանվի: Ձեր նշած եռակողմ հանդիպման ժամանակ ադրբեջանական կողմն ասաց՝ իտալացի մասնագետներ են եկել վերանորոգման համար: Բայց մենք գիտենք, տեսել ենք, թե ադրբեջանցու կողմից վերանորոգում հասկացությունն ինչ է նշանակում. մեր դաշտային Արցախը, Նախիջեւանը նայենք՝ ոչինչ չի մնացել, ամբողջն ավիրել են: Այսօր պետք է մեր ազգն ինքն իր հետ «պայմանագիր» կնքի  այն մասին, որ այլեւս տալու բան չունենք թշնամուն: Եթե ամեն մարդ իր մեջ նման հստակ որոշում կայացնի, դա կդառնա ազգային դաշինք, ազգի հետագա ճակատագիրն ու անվտանգությունը կարգավորելու «փաստաթուղթ»: Եթե չանենք, կմնանք այսպես բզկտված»,- եզրափակեց Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդը:

Они всегда зарились на наши ценности: предводитель Арцахской епархии о вандализме Азербайджана
Власти Азербайджана продолжают процесс уничтожения памятников армянской культуры и армянских церквей на оккупированных территориях Арцаха, и открыто лгут, что армянские надписи и факты армянской принадлежности церквей являются подделкой.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 февраля, АРЦАХПРЕСС- Согласно правительству Азербайджана, «армяне оставили следы на азербайджанских памятниках, которые необходимо очистить», там даже создали рабочую группу, чтобы на государственном уровне фальсифицировать историю.
После того, как стало ясно, что ЮНЕСКО хочет посетить Арцах, в Баку была создана государственная комиссия, чтобы фальсифицировать историю и показать, что в Арцахе якобы нет армянских памятников.
Говоря с «Арменпресс» об опасности утраты армянских исторических и архитектурных памятников на оккупированных территориях Арцаха предводитель Арцахской епархии, Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян выразил свою глубокую обеспокоенность, отметив, что на данном этапе они поднимают свой голос протеста на разных платформах.
- Что еще мы можем сделать сейчас? То, что азербайджанцы делают с нашим культурным наследием, для нас не новость. Они всегда зарились на наши ценности. То же самое продолжается и сегодня. Нам нужно задуматься, понять, как сохранить наше наследие. Почему должны приходить другие и заявлять, что пришли спасать нас? Азербайджанское руководство уже не скрывает свои намерения и готовит свои программы, они знают свою национальную и культурную стратегию. Независимо от того, какие внешнеполитические, религиозные встречи проводятся, они либо занимают пассивную позицию, либо говорят, что подумают. В результате они делают то, что и намеревались сделать».
11 октября 2021 года в Москве состоялась трехсторонняя  встреча религиозных лидеров региона по вопросу сохранения культурного наследия. Во встрече участвовали религиозные лидеры Армении, России и Азербайджана. Католикос Всех Армян Гарегин II поднял вопрос о судьбе церкви Святого Спасителя Казанчецоц в Шуши. Была надежда, что ее сохранят. Сегодня аппетиты азербайджанцев настолько возросли, что они хотят захватить все памятники культуры оккупированных территорий Арцаха.
По словам епископа, эти встречи для азербайджанцев ничто, они игнорируют даже призывы различных международных организаций, в том числе и ЮНЕСКО.
«Делают свою работу, почерк не меняют, уничтожают, искажают то, что им нужно. Мы не можем вернуть наших пленников. Сколько времени как закончилась война? Люди стали в Баку живыми памятниками, вы не представляете, каким физическим и душевным пыткам их там подвергают. Весь мир говорит: «Выпустите пленников, не отпускают», - сказал отец Вртанес.
Он подчеркну, что в такой ситуации мы должны полагаться лишь на себя. По его словам, власти Арцаха делают все, чтобы предотвратить эти зверства азербайджанской стороны.
«Мы должны набраться ума, правильно работать, чтобы сохранить нашу национальную, религиозную идентичность. Это творения наших отцов, которое они оставили нам в наследство. Мы были неразумны, мы не смогли удержать их, и теперь мы имеем то, что имеем. Не могу быть уверен, что церковь в Шуши сохранится. В ходе упомянутой трехсторонней встречи азербайджанская сторона сообщила, что на ремонт приехали итальянские специалисты. Но мы знаем, мы видели, что означает понятие ремонта по-азербайджански. Если мы посмотрим на равнинную часть Арцаха, на Нахиджеван, то увидим, что там ничего не осталось, все разрушено. Сегодня наш народ «договор» должен подписать сам с собой, что нам нечего отдавать врагу. Если каждый человек примет для себя такое четкое решение, оно станет национальным союзом, «документом», регулирующим дальнейшую судьбу и безопасность нации. Если мы этого не сделаем, нас вот таким образом разорвут на части», - заключил глава Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви.