Ադրբեջանի կողմից Արցախի նախագահի նկատմամբ քրեական հետապնդումը չունի որևէ միջազգային իրավական հիմք․ Կարեն Անդրեասյան
Արդարդատության նախարար Կարեն Անդրեասյանի կարծիքով՝ Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների կողմից Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելը չունի որևէ միջազգային իրավական հիմք։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 16 փետրվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Միանշանակ է, որ ցանկացած ողջամիտ մարդ հասկանում է, որ այդ քրեական գործը որևէ միջազգային իրավական հիմքեր ունենալ չի կարող: Արցախի ժողովուրդը ինքնապաշտպանություն է կազմակերպել Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ժամանակ: Իրավական հետապնդում իրականացնել ինքնապաշտպանության համար՝ անտրամաբանական է»,- նշեց Անդրեասյանը։
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության քննչական վարչության պետ Նեմաթ Ավազովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի իրավապահները մտադիր են «սեղմ ժամկետներում ձերբակալել» Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։ Ադրբեջանական աղբյուրների համաձայն՝ Բաքվի դատախազությունը Հարությունյանին մեղադրում է «Գյանջայի վրա հրթիռային հարձակման» համար։

Azeri intentions to arrest Artsakh president are void of any international legal base – Justice Minister
The Minister of Justice Karen Andreasyan says the initiation of criminal proceedings by Azeri law enforcement agencies against the President of Artsakh Arayik Harutyunyan is void of any international legal base.
STEPANAKERT, FEBRUARY 16, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Definitely, any reasonable person understands that this criminal case can’t have any international legal foundations. The people of Artsakh organized self-defense during the war that was launched by Azerbaijan. Launching legal prosecution for self-defense is unreasonable,” Andreasyan said.
The Azeri general prosecution earlier said that they intend to arrest President Harutyunyan “as soon as possible for what they described as the “missile attack on Gyanja” during the war.
During the 2020 war, on October 4, the Artsakh president Arayik Harutyunyan ordered missile strikes on military facilities in Ganja in response to the Azeri indiscriminate use of prohibited cluster munitions during the bombardment of civilian areas, including the heavy bombardment of Stepanakert City. On October 4, the Defense Army delivered several missile strikes with the purpose of neutralizing military facilities deployed in the city of Ganja. Then, President Harutyunyan ordered the military to stop firing to avoid possible civilian casualties.