Ադրբեջանի կողմից Արցախի նախագահի նկատմամբ քրեական հետապնդումը չունի որևէ միջազգային իրավական հիմք․ Կարեն Անդրեասյան
Արդարդատության նախարար Կարեն Անդրեասյանի կարծիքով՝ Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների կողմից Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելը չունի որևէ միջազգային իրավական հիմք։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 16 փետրվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Միանշանակ է, որ ցանկացած ողջամիտ մարդ հասկանում է, որ այդ քրեական գործը որևէ միջազգային իրավական հիմքեր ունենալ չի կարող: Արցախի ժողովուրդը ինքնապաշտպանություն է կազմակերպել Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ժամանակ: Իրավական հետապնդում իրականացնել ինքնապաշտպանության համար՝ անտրամաբանական է»,- նշեց Անդրեասյանը։
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության քննչական վարչության պետ Նեմաթ Ավազովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի իրավապահները մտադիր են «սեղմ ժամկետներում ձերբակալել» Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։ Ադրբեջանական աղբյուրների համաձայն՝ Բաքվի դատախազությունը Հարությունյանին մեղադրում է «Գյանջայի վրա հրթիռային հարձակման» համար։

Уголовное преследование президента Арцаха со стороны Азербайджана не имеет никакой международно-правовой основы
По словам министра юстиции Карена Андреасяна, уголовное преследование президента Арцаха Араика Арутюняна правоохранительными органами Азербайджана не имеет международно-правовой основы.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 февраля, АРЦАХПРЕСС- «Понятно, что любой разумный человек понимает, что это уголовное дело не может иметь никакой международно-правовой основы. Народ Арцаха организовал самооборону во время войны, развязанной Азербайджаном. Нелогично осуществлять уголовное преследование за самооборону», - отметил Андреасян.
Начальник Следственного управления Генеральной прокуратуры Азербайджана Немат Авазов заявил, что азербайджанские правоохранители намерены в кратчайшие сроки «арестовать» президента Арцаха Араика Арутюняна. Согласно азербайджанским источникам, прокуратура Баку обвиняет Арутюняна в «ракетном обстреле Гянджи».