Ասկերանի Մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի սաները դաստիարակվում են ռազմահայրենասիրական ոգով. Տնօրեն
Ասկերանի Մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնը հիմնադրվել է 1993 թվականին: Կենտրոնն իր ստեղծման պահից կարողանում է երեխաների համար ապահովել անհրաժեշտ բոլոր պայմանները հետաքրքիր ու բովանդակալից ժամանակ անցկացնելու և ռազմահայրենասիրական դաստիարակություն ստանալու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ 2021 թվականի ընթացքում կենտրոնի իրականացրած աշխատանքների, առկա խնդիրների ու առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերի մասին «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է տնօրեն Նարինե Պետրոսյանի հետ, ով մինչ 44-օրյա պատերազմը ապրում էր Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղում, իսկ հայրենի եզերքը կորցնելուց հետո հաստատվել է Ասկերան շրջկենտրոնում: Նա` որպես ՄՊՍԿ տնօրեն, պաշտոնավարում է 2021 թվականի օգոստոսի 31-ից:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«2018 թվականից կենտրոնն իր գործունեությունն իրականացնում է նոր մասնաշենքում։ Ասկերանի մասնաճյուղում գործում է տասնմեկ անուն խմբակ, իսկ ինը համայնքներում՝ տասնութը: Ասկերանի շրջանային ՄՊՍԿ ՊՈԱԿ է հաճախում 356 սան: Կենտրոնում գործում են երգ-երաժշտության, պարի, ձեռագործության, ուլունքագործության, կոլաժի, կարպետագործության, գորգագործության, կար ու ձևի, թատերական, ասմունքի, ասեղնագործության, հագուստի մոդելավորման, հաղորդավարական արվեստի և խոսքի մշակման, համակարգչային ծրագրավորման խմբակները: 2021-2022ուսումնական տարվա համար կազմվել է աշխատանքային պլան, որով էլ առաջնորդվում ենք: Անցած տարվա ընթացքում կազմակերպել ենք Գիտելիքի օրվան, Արցախի Հանրապետության անկախության, ուսուցչի տոնին նվիրված միջոցառումներ: Մասնակցել ենք ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից կազմակերպված Ասմունքի մրցույթին, նաև ՀՅԴ-ի և ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության համատեղ նախաձեռնությամբ կայացած շյուղագործության, ասեղնագործության և ուլունքագործության ցուցահանդես-մրցույթին` արժանանալով պատվոգրերի ու նվերների»,-ներկայացրել է տնօրենը:
Բնութագրությունը հասանալի չէՄեր զրուցակիցը տեղեկացրել է, որ կենտրոնի շենքային պայմանները գոհացուցիչ են, դասասենյակները վերանորոգված և կահավորված են, միակ խնդիրը նյութատեխնիկական բազայի համալրումն է:

Воспитанники Аскеранского центра детского и юношеского творчества воспитываются в военно-патриотическом духе: Директор
Аскеранский центр детского и юношеского творчества был основан в 1993 году. За время своего существования центр смог обеспечить все необходимые условия для интересного и содержательного времяпрепровождения детей, получения военно-патриотического воспитания.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 февраля, АРЦАХПРЕСС- Корреспондент "Арцахпресс" побеседовал с директором Нарине Петросян, которая до начала 44-дневной войны проживала в селе Аветараноц Аскеранского района, а после потери родины поселилась в райцентре - Аскеране.
С 31 августа 2021 года является директором Центра детско-юношеского творчества.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«В Аскеранском филиале одиннадцать кружков, а в девяти общинах — восемнадцать. 356 воспитанников обучаются в ГНКО Аскеранской региональной Центр детско-юношеского творчества. В центре действуют кружки музыки, танцев, рукоделия, вышивки бисером, коллажа, ковроткачества,  вязания, театрального искусства, декламации, вышивки, моделирования одежды, программирования, обработки речи и компьютерного программирования.
На 2021-2022 учебный год составлен план работы, которым мы руководствуемся. В прошлом году мы организовали мероприятия, посвященные Дню знаний, Дню независимости Республики Арцах, Дню учителя. Мы приняли участие в Конкурсе чтецов, организованном Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах, а также в выставке-конкурсе вязания, вышивки и вышивки бисером, проведенной по совместной инициативе АРФД и Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах, получив грамоты и подарки", - представила директор.
Наша собеседница сообщила, что состояние здания центра удовлетворительное, классные комнаты отремонтированы и меблированы, единственная проблема – пополнение материально-технической базы.