Ադրբեջանցիները զենքի սպառնալիքով խաղողի այգիներից դուրս են հանել Խրամորթի բնակիչներին. համայնքի ղեկավար
Ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչներն, այսօր՝ փետրվարի 16–ին, Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի վարչական տարածքում գտնվող խաղողի այգիներում զենքի սպառնալիքով խոչընդոտել են խաղաղ բնակիչների գյուղատնտեսական աշխատանքներին։
Ադրբեջանցիները զենքի սպառնալիքով խաղողի այգիներից դուրս են հանել  Խրամորթի բնակիչներին. համայնքի ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Խրամորթի համայնքի ղեկավար Զորիկ Աբրահամյանը։
«Մեր բնակիչներին արգելում են աշխատել, ադրբեջանցիները նրանց սպառնացել են և զգուշացրել, որ այլևս չգնան այդ տարածքներ։ Ներկա են եղել նաև ռուս խաղաղապահները։ Ադրբեջանցի զինվորականները մեր բնակիչներին զենքի ազդեցությամբ դուրս են հանել այգիներից, բայց կրակոց չի եղել»,– ասաց համայնքի ղեկավարը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ այդ այգիներում աշխատում են ոչ միայն Խրամորթի, այլեւ հարևան համայնքի բնակիչները։ «Մարդիկ օրվա հաց վաստակելու նպատակով գյուղատնտեսական տարբեր աշխատանքներով են զբաղվում, բայց ստացվում է այնպես, որ նրանց զրկում են իրենց եկամտի աղբյուրից»,– նշեց Խրամորթի համայնքի ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ, ԱՀ ներքին գործերի նախարարության փոխանցմամբ, երեկ՝ փետրվարի 15-ին` ժամը 15:30-ի սահմաններում, Խրամորթի համայնքի վարչական տարածքում տրակտորով հերկ կատարող Խնապատ գյուղի բնակչի ուղղությամբ կրակոցներ են արձակվել, որի հետևանքով վնասվել է տրակտորի հետևի անվադողը:

On February 16, the representatives of the Azerbaijani Armed Forces by the threat of use of weapons obstructed the agricultural activities of civilians in the vineyards in the administrative area of Khramort village, the region of Askeran.
Azerbaijanis took out the residents of Khramort from the vineyards by the threat of use of weapons. Head of Community
STEPANAKERT, FEBRUARY 16, ARTSAKHPRESS: The head of the Khramort community, Zorik Abrahamyan told "Artsakhpress".
"Our residents are forbidden to work; The Azerbaijani servicemen threatened them and warned them not to go to those territories anymore. The Russian peacekeepers were also present. Azerbaijani servicemen took our residents out of vineyards by the threat of use of weapons," said the head of the community.
Zorik Abrahamyan noted that not only the residents of Khramort, but also the residents of the neighboring community work in these gardens. People are engaged in various agricultural activities in order to earn a living, but it turns out that they are deprived of their source of income," said the head of the Khramort community.
On 15 February, at around 15:30, Azerbaijani servicemen opened fire in the direction of civilians engaged in farming near Khramort community. As a result, the tractor was destroyed, while the civilians were saved thanks to the intervention of the Russian peacekeepers.