Ադրբեջանցիները զենքի սպառնալիքով խաղողի այգիներից դուրս են հանել Խրամորթի բնակիչներին. համայնքի ղեկավար
Ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչներն, այսօր՝ փետրվարի 16–ին, Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի վարչական տարածքում գտնվող խաղողի այգիներում զենքի սպառնալիքով խոչընդոտել են խաղաղ բնակիչների գյուղատնտեսական աշխատանքներին։
Ադրբեջանցիները զենքի սպառնալիքով խաղողի այգիներից դուրս են հանել  Խրամորթի բնակիչներին. համայնքի ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Խրամորթի համայնքի ղեկավար Զորիկ Աբրահամյանը։
«Մեր բնակիչներին արգելում են աշխատել, ադրբեջանցիները նրանց սպառնացել են և զգուշացրել, որ այլևս չգնան այդ տարածքներ։ Ներկա են եղել նաև ռուս խաղաղապահները։ Ադրբեջանցի զինվորականները մեր բնակիչներին զենքի ազդեցությամբ դուրս են հանել այգիներից, բայց կրակոց չի եղել»,– ասաց համայնքի ղեկավարը։
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ այդ այգիներում աշխատում են ոչ միայն Խրամորթի, այլեւ հարևան համայնքի բնակիչները։ «Մարդիկ օրվա հաց վաստակելու նպատակով գյուղատնտեսական տարբեր աշխատանքներով են զբաղվում, բայց ստացվում է այնպես, որ նրանց զրկում են իրենց եկամտի աղբյուրից»,– նշեց Խրամորթի համայնքի ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ, ԱՀ ներքին գործերի նախարարության փոխանցմամբ, երեկ՝ փետրվարի 15-ին` ժամը 15:30-ի սահմաններում, Խրամորթի համայնքի վարչական տարածքում տրակտորով հերկ կատարող Խնապատ գյուղի բնակչի ուղղությամբ կրակոցներ են արձակվել, որի հետևանքով վնասվել է տրակտորի հետևի անվադողը:

Азербайджанцы угрожая оружием заставили жителей села Храморт покинуть виноградники: Глава общины
Представители ВС Азербайджана сегодня, 16 февраля, с угрозой применения оружия воспрепятствовали сельскохозяйственной деятельности мирных жителей на виноградниках в административном районе села Храморт Аскеранского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с "Арцахпресс" заявил глава общины Храморт Зорик Абраамян.
«Нашим жителям запретили работать, азербайджанцы угрожали им и предупреждали, чтобы они больше не приходили на эти территории. Присутствовали и российские миротворцы. Азербайджанские военнослужащие заставили наших жителей покинуть виноградники угрожая оружием, но выстрелов не было», - сказал глава общины.
По словам нашего собеседника, в этих садах работают не только жители Храморта, но и жители соседней общины. «Люди занимаются разной сельскохозяйственной деятельностью, чтобы заработать на жизнь, а получается, что их лишают источника дохода», — отметил глава общины Храморт.
Напомним, что, по данным МВД Республики Арцах, вчера, 15 февраля, около 15:30 Вооруженные силы Азербайджана открыли огонь в направлении жителя села Хнапат, который был занят сельскохозяйственными работами на тракторе на административной территории села Храморт, в результате чего была повреждена шина трактора.