Փաստերն ապացուցում են, որ ադրբեջանական ԶՈՒ հանցավոր արարքներն Արցախում ագրեսիվ դրսևորումներ ունեն. ՀՀ և Արցախի ՄԻՊ-երն այցելել են մի շարք բնակավայրեր
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանն ու Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը փետրվարի 14-16-ը փաստեր են հավաքագրել 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախի Հանրապետության Թաղավարդ, Կարմիր շուկա, Աղավնո, Խրամորթ և մի շարք այլ համայնքներում մարդկանց իրավունքների վերաբերյալ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 17 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես տեղեկանում ենք Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարածած հաղորդագրությունից, Թաղավարդ և Կարմիր շուկա գյուղերում կրակոցները գյուղի ուղղությամբ գրեթե ամեն օր են:
«Ընդամենը մի քանի օր առաջ՝ փետրվարի 11-ին, ադրբեջանական զինված ուժերը կրակահերթեր են արձակվել բնակելի տների ուղղությամբ:
Վնասվել են տների պատեր, տանիքներ: Կրակոցների պահին տներում եղել են երեխաներ ու կանայք: Խոցել են տներից մեկի ապակին, սենյակում այդ պահին քնած են եղել մանկահասակ երեխաներ:
Ադրբեջանական զինված ծառայողներն անմիջապես այս համայնքների բնակելի տների դիմաց են՝ ընդամենը մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա, և մարդիկ նրանց ամբողջական դիտարկման ներքո են: Նրանց տեղակայումները մարդկանց պատկանող հողերում է՝ արոտավայրեր, վարելահողեր, խոտհարքներ:
Թաղավարդում գործող հանրակրթական դպրոցն ուղիղ ադրբեջանական զինվորական դիրքերի թիրախի տակ է: Ուսուցիչների ու երեխաների հետ առանձնազրույցներից ու քննարկումներից պարզվել է, որ կրակոցներ են արձակվում նաև դպրոցի ուղղությամբ և թիրախային են:
Ավելին, բնակիչները նշեցին, որ Թաղավարդում ու Կարմիր շուկայում ադրբեջանական դիրքերից կամ մեքենաներից հատուկ լույսեր են արձակում դեպի բնակելի տները, այդ թվում՝ տների մեջ՝ մարդկանց ահաբեկելու նպատակով: Հաճախ են դա հատկապես անում երեկոյան ու գիշերը:
Ընդ որում, Արցախում գտնվելու ժամանակ ինքներս անմիջականորեն համոզվեցինք ադրբեջանական հանցավոր արարքների մեջ:
Մասնավորապես, փետրվարի 15-ին՝ ժամը 15:30-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախային կրակոցներ են արձակել Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող մարդկանց վրա, որի հետևանքով խոցվել է տրակտորի ակը:
Երեկ՝ փետրվարի 16-ին առավոտյան ժամը 10:00-ից 11:00-ն ընկած հատվածում Խրամորթի բնակիչները գյուղի տարածքում գտնվող խաղողի այգում էտման աշխատանքներ են արել, որի ընթացքում ադրբեջանական զինված ծառայողները մոտեցել են և հարկադրել, որ մարդիկ հեռանան խաղողի այգուց:
Ընդ որում, աշխատանքներ կատարողների մեծագույն մասը կանայք են եղել:
Բոլոր համայնքներում բնակիչները նշեցին, որ երբ գյուղատնտեսական աշխատանքների համար փորձում են մոտենալ իրենց այն հողատարածքներին, որոնք անգամ մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա են, ադրբեջանական զինված ուժերն արձակում են կրակոցներ, որոնք թիրախային են:
Այս արարքներով մարդկանց համար առաջ են գալիս լրջագույն սոցիալական խնդիրներ: Հնարավորություն չի տրվում վաստակել ընտանիքի եկամուտը. ակնհայտ է, որ սեզոնային ժամանակով պայմանավորված՝ աշխատանքներ չանելը հանգեցնելու է մարդկանց համար լուրջ խնդիրների:
Աղավնո համայնքում մարդիկ կանգնած են խմելու և ոռոգման ջրի լուրջ խնդիրների առաջ. գրեթե բոլոր բնակիչները պատմեցին, թե ինչպես ես տեսել, որ ադրբեջանական զինված ծառայողները խոշոր եղջերավոր կենդանիներ մորթելուց հետո ոչ պետքական օրգանները գցում են այն ջրի մեջ, որից օգտվում են գյուղի բնակիչները: Սրա պատճառով գյուղում եղել են ջրից զանգվածային թունավորման դեպքեր, այդ թվում՝ թունավորվել են կանայք, երեխաներ ու տարեցներ:
Ընդ որում, ադրբեջանական ներխուժումների պատճառով ջրից զրկվել են նաև ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի մի շարք գյուղեր, իրական վտանգի տակ է Սյունիքի մի շարք համայնքներում ջրի անվտանգության հարցը:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական իշխանությունները վարում են խաղաղ բնակիչներին ահաբեկելու, հուսահատության մթնոլորտ առաջացնելու հանցավոր քաղաքականություն, որն ունի համակարգված և նպատակային բնույթ:
Բոլոր այն վայրերում, որտեղ տեղակայված են ադրբեջանական զինված ծառայողներ, խաթարված է մարդկանց անվտանգությունը, իրական վտանգի ներքո է կյանքը:
Հայաստանի և Արցախի գյուղերի անմիջապես հարևանությամբ հայտնված ադրբեջանական զինծառայողներն ամեն ինչ անում են, որ անհնարինության վերածեն խաղաղ բնակչության կյանքը և այն չվերականգնվի պատերազմից հետո. կրակում են գյուղերի  ուղղությամբ, խոչընդոտում են գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող խաղաղ բնակիչների աշխատանքը, ընտանի կենդանիներ են գողանում և այլն։
Բոլոր փաստերն ապացուցում են, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների հանցավոր արարքները խաղաղ բնակչության նկատմամբ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Արցախում բնույթով նույնն են՝ Արցախում ագրեսիվ դրսևորումներով:
Մեզ համար ակնհայտ է, որ այս ամենի հիմքում ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության և թշնամանքի քարոզի շարունակվող քաղաքականությունն է, որ միասնական թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի նկատմամբ:
Քանի դեռ ադրբեջանական իշխանությունները վարում են այս քաղաքականությունը (իսկ նրանց համար սա քաղաքական կյանքի աղբյուր է), չեն դադարելու նաև նրանց զինված ծառայողների ահաբեկչական բնույթի հանցավոր արարքները, ուստի խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու ելքն այն է, որ հայկական գյուղերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին նրանք չպետք է լինեն, որպեսզի խաղաղ բնակիչներն իրականացնեն իրենց իրավունքները»,- նշված է Արման Թաթոյանի և Գեղամ Ստեփանյանի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Факты доказывают агрессивность преступных деяний азербайджанских ВС в Арцахе: Омбудсмены Армении и Арцаха
Омбудсмены Армении и Арцаха Арман Татоян и Гегам Степанян с 14 по 16 февраля посетили общины Тагавард, Кармир шука, Агавно, Храморт и ряде других общин Республики Арцах, где собирали факты о нарушениях прав человека после 44-дневной войны.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 февраля, АРЦАХПРЕСС-  Как сообщили  в Офисе Омбудсмена Армении, стрельба по направлению сел Тагавард и Кармир шука бывает почти ежедневно.
«Несколько дней назад, 11 февраля, азербайджанские вооруженные силы обстреляли даже жилые дома. В момент обстрела в домах находились дети и женщины.
Азербайджанские вооруженные служащие дислоцированы непосредственно перед жилыми домами этих общин, всего в нескольких сотнях метров, и люди находятся под их полным наблюдением. Повреждены стены и крыши домов. В одном из домов разбито окно, в комнате в этот момент спали маленькие дети. Азербайджанские вооруженные силы расположены на землях, принадлежащих жителям сел: на пастбищах и пашнях.
Средняя школа в Тагаварде находится под прямым прицелом азербайджанских военных позиций. Из разговоров и обсуждений с учителями и детьми выяснилось, что целенаправленно стреляют и в направлении школы.
Жители Тагаварда и Кармир Шука отметили, что с азербайджанских позиций в вечернее и в ночное время высвечиваются жилые дома и машины, что делается специально, для запугивания людей. Во время пребывания в Арцахе Омбудсмены убедились в преступных действиях Азербайджана.
В частности, 15 февраля около 15:30 азербайджанские вооруженные силы открыли огонь по людям, выполнявшим сельскохозяйственные работы в селе Храморт Аскеранского района, в результате чего был поврежден трактор.
16 февраля, с 10:00 до 11:00 утра жители Храморта проводили работы по обрезке на винограднике, к ним подошли вооруженные азербайджанцы и вынудили людей покинуть виноградник. При этом большую часть работающих людей составляли женщины.
Жители всех населенных пунктов подтвердили, что при попытках приблизиться к своим землям для проведения сельскохозяйственных работ, находящимся всего в нескольких сотнях метрах, азербайджанские вооруженные силы начинают вести прицельный огонь.
Эти действия вызывают у людей серьезные социальные проблемы. Невозможно обеспечить семейный доход. Очевидно, что невозможность проведения работ в сезон приведет людей к серьезным проблемам.
Жители общины Агавно сталкиваются с серьезными проблемами с питьевой и поливной водой. Практически все жители рассказали, что они видели, как азербайджанцы после забоя скота ненужные органы выбрасывали в воду, которой пользуются сельчане. Из-за этого в поселке были случаи массового отравления водой, в том числе и отравления женщин, детей и стариков.
Из-за присутствия азербайджанцев жители ряда сел Гегаркуникской области РА также лишились доступа к воде, вопрос безопасности доступа к воде в ряде общин Сюника также стоит под реальной угрозой.
Очевидно, что власти Азербайджана проводят преступную политику запугивания мирных жителей и создания атмосферы отчаяния, которая носит систематический и целенаправленный характер.
Во всех местах дислокации азербайджанских вооруженных сил нарушена безопасность людей, их жизнь находится в реальной опасности.
Азербайджанские военнослужащие, появившиеся в непосредственной близости от сел Армении и Арцаха, делают все возможное, чтобы сделать жизнь мирного населения невозможной. Они стреляют в направлении сел, мешают работе мирных жителей на сельскохозяйственных угодьях, крадут домашних животных и так далее.
Все факты доказывают, что преступные действия азербайджанских вооруженных сил против мирного населения носят тот же агрессивный характер как в Армении, так и в Арцахе.
Для нас очевидно, что в основе всего этого лежит продолжающаяся политика пропаганды антиармянства и враждебности азербайджанских властей, единых по отношению как к Армении, так и к Арцаху.
Пока азербайджанские власти проводят эту политику, для них это источник их политического существования, они не прекратят террористические акты проводимые их вооруженными силами. Выход для защиты мирного населения заключается в том, что их не должно быть рядом с армянскими селами и на межобщинных дорогах. Гражданские лица должны пользоваться своими правами», - говорится в распространенном послании Армана Татояна и Гегама Степаняна.