Ստեփանակերտում Արցախյան շարժմանը նվիրված միջոցառում է կազմակերպվել
Այսօր՝ փետրվարի 17-ին, Ստեփանակերտի Գրիգոր Նարեկացի համալսարանում կազմակերպվել է ցերեկույթ՝ նվիրված Արցախյան ազգային ազատագրական շարժման 34-ամյակին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ բացման խոսքով հանդես է եկել բուհի Որակի ապահովման կենտրոնի տնօրեն Ամալյա Գրիգորյանը։
«Արցախյան շարժումը հայ ժողովրդի դժվարին պատմության ամենալուսավոր էջերից է։ 1988-ը արցախյան ֆենոմենի ինքնագիտակցման ժամանակն է, որը ազդարարը եղավ հայոց ազգային ոգու արթնացման և խորհրդանիշը՝ ազգային ազատագրական շարժման հոգևոր վերելքի մակընթացության»,-նշել է Ա. Գրիգորյանը։
Բուհի ռեկտոր, Արցախյան շարժման ակտիվիստ Վարդան Հակոբյանի խոսքով` ազգը բռունցքվել ու պայքարում էր մեկ նպատակի համար։
«Շարժման օրերին մեր ժողովուրդն ուրիշ էր, մեր ազգն ուրիշ ազգ էր։ Փառք այն բոլոր մարդկանց, ովքեր այդ ժամանակ կազմակերպեցին ազգային ազատագրական շարժման գործընթացը և ուղղորդեցին ժողովրդին։
Ցավոք, այսօր մենք չկարողացանք տեր կանգնել մեր ձեռքբերումներին և այն արժեքներին, որոնք ուներ մեր ազգը։ Սակայն ամեն ինչ կորած չէ, մենք կարող ենք նորից բռունցքվել և հասնել մեր նպատակին»,-ընդգծել է Վ. Հակոբյանը։
Շարժման ակտիվիստ Կիմ Գաբրիելյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այսօր պետք է վերադառնալ 1988-ի գաղափարախոսությանը, դասեր քաղել սխալներից, պահպանել ազգային ինքնությունն ու լինել միաբան։ Միջոցառմանը ելույթներով հանդես եկան շարժման ակտիվիստներ, պատմաբաններ։

В Степанакерте организовано мероприятие, посвященное Арцахскому движению
Сегодня, 17 февраля, в Степанакертском университете им. Григора Нарекаци был организован утренник, посвященный 34-й годовщине Арцахского национально-освободительного движения.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 февраля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", со вступительной речью выступила директор Центра обеспечения качества университета Амалия Григорян.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Арцахское движение – одна из самых ярких страниц непростой истории армянского народа. 1988 год - время самосознания арцахского феномена, ставшего сигналом пробуждения армянского национального духа, символом восходящей тенденции национально-освободительного движения", - отметила А. Григорян.Բնութագրությունը հասանալի չէ
По словам ректора университета, активиста Арцахского движения Вардана Акопяна, нация боролась и борется за одну цель.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Во времена движения наш народ был другим, наша нация была другой. Слава всем людям, организовавшим в то время процесс национально-освободительного движения, руководившим народом.
К сожалению, сегодня мы не смогли отстоять наши достижения, те ценности, которые были у нашего народа. Но не все потеряно, мы можем снова бороться за достижение нашей цели», — подчеркнул В. Акопян.
Активист движения Ким Габриелян сказал нам, что сегодня мы должны вернуться к идеологии 1988 года, учиться на ошибках, сохранять свою национальную идентичность и быть едиными. На мероприятии выступили активисты и историки движения.