Նվիրումը` անմահություն... Լեոնիդ Ալլահվերդյան
2020 թվականին Ադրբեջանի սանձազերծած զավթողական պատերազմում հայրենիքի պաշտպանության զոհասեղանին իրենց մատաղ կյանքն են դրել բազմաթիվ նվիրյալներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 17 փետրվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նրանցից է Լեոնիդ Ալլահվերդյանը: Լեոնիդ Ջոնիկի Ալլահվերդյանը ծնվել է 2000 թվականի դեկտեմբերի 3-ին, Ստեփանակերտ քաղաքում։
«Դպրոցական տարիներին եղել է այն աշակերտներից, ովքեր փայլում էին իրենց կարգապահությամբ: Դպրոցն ավարտելուց հետո սովորել է Ստեփանակերտի արհեստագործական ուսումնարանում և ստացել ավտոմեխանիկի մասնագիտություն։ 2019թվականի հունվարի 14-ին զորակոչվել է բանակ։ Պատերազմի առաջին օրերից քաջաբար մարտնչել է թշնամու դեմ։ Մասնակցել Մարտակերտի, Հադրութի, հոկտեմբերի կեսերից` Ճարտարի պաշտպանությանը և զոհվել է նույն վայրում ՝ «Ուլյան» բարձունքում, հոկտեմբերի 28-ին: Վրեժն առել է մանկության ընկերը՝ Սերգեյը, ով նաև նրա ծառայակիցն էր։ Ցավոք, Սերգեյը նույնպես անմահացավ Հայրենիքը պաշտպանելիս։ Երկուսն էլ հանգչում են Ստեփանակերտի զինվորական պանթեոնում։ Նրանց նպատակներն ու երազանքներն այնքան շատ էին… Ընտանիք պիտի կազմեին… Պատերազմի մասին պիտի պատմեին իրենց երեխաներին, թոռներին… Դա նրանց փոխարեն մենք ենք անում։ Մեր բոլոր սրբացած նահատակների կիսատ թողածը մենք ավարտին կհասցնենք», - «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է հայրենիքի նվիրյալ Լեոնիդի մայրը՝ Քրիստինեն:

Преданность - бессмертие... Леонид Аллахвердян
СТЕПАНАКЕРТ, 17 февраля, АРЦАХПРЕСС- Леонид Аллахвердян – один из них. Леонид Джоникович Аллахвердян родился 3 декабря 2000 года в городе Степанакерт.
«В школьные годы он был одним из тех учеников, которые преуспели в своей дисциплине. После окончания школы учился в Степанакертском техническом училище и получил специальность автомеханика. 14 января 2019 года был призван в армию. С первых дней войны он мужественно сражался с врагом. Участвовал в обороне Мартакерта, Гадрута, Чартара с середины октября, погиб там же, на высоте «Ульян», 28 октября. Месть взял на себя его друг детства Сергей, который был его сослуживцем. К сожалению, Сергей тоже стал бессмертным, защищая Родину. Оба покоятся в Степанакертском воинском пантеоне.
У них было столько целей и мечтаний ...  Им нужно было создать семью… Они должны были рассказать своим детям и внукам о войне .... Мы делаем это вместо них. Мы доведем до конца дело, начатое нашими святыми мучениками», - сказала в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" мать Леонида Кристина.