«Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքը հստակեցնում է Ադրբեջանի պատասխանատվության շրջանակները․ Պետնախարար
Քիչ առաջ Ազգային ժողովը ընդունեց «Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքը, որի նախագծի մշակման աշխատանքները դեռևս ամիսներ առաջ մեկնարկել էինք կառավարությունում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 18 փետրվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին գրել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը տելեգրամյան իր ալիքում։
«Այս օրենքը ոչ միայն պետության քաղաքական դիրքորոշման իրավական ձևակերպումն է, այլ նաև կարգավորում է Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներում իրավահարաբերությունները, հստակեցնում է Ադրբեջանի պատասխանատվության շրջանակները:
Այդ օրենքը առնչվում է և՛ տնտեսական հարաբերություններին ու ընթացակարգերին, և՛ ընդերքի ու այլ բնական ռեսուրսների օգտագործմանը, և՛ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը:
Բացի դրանից, կարևոր է հաշվի առնել, որ օտարերկրացիները պետք է մուտքի թույլտվություն ստանան ԱՀ կողմից՝ բռնազավթված տարածքներ այցելելու համար, իսկ մարդասիրական առաքելություն իրականացնող անձինք՝ առնվազն տեղեկացնեն ԱՀ իշխանություններին:
Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ սահմանափակ իրավական մեխանիզմներ ունենք օրենքում նշված գործառույթները կատարելու և նպատակներին հասնելու համար, սակայն պարտավոր ենք եղած իրավական ու քաղաքական մեխանիզմներն առավելագույնս օգտագործել այդ ուղղությամբ: Արցախի Հանրապետության տարածքները պետք է ապաբռնազավթվեն և մեր քաղաքացիները պետք է վերադառնան իրենց հայրենի օջախներ»,- նշել է Արտակ Բեգլարյանը:

Закон «Об оккупированных территориях Республики Арцах» уточняет рамки ответственности Азербайджана: Государственный министр
Только что Национальное Собрание приняло закон «Об оккупированных территориях Республики Арцах», работы по разработке которого еще несколько месяцев назад стартовали в правительстве.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в своем телеграм-канале написал государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян.
"Этот закон не только правовая формулировка политической позиции государства, но и регулирует правоотношения на оккупированных Азербайджаном территориях, уточняет рамки ответственности Азербайджана. Этот закон касается и экономических отношений, и процедур, и использования недр и других природных ресурсов, и защиты прав человека.
Кроме того, важно учитывать, что иностранцы должны получить разрешение на въезд со стороны АР для посещения оккупированных территорий, а лица, осуществляющие гуманитарную миссию, как минимум, уведомлять власти АР.
Мы прекрасно осознаем, что у нас есть ограниченные правовые механизмы для выполнения указанных в законе функций и достижения целей, однако обязаны максимально использовать имеющиеся правовые и политические механизмы в этом направлении.
Территории Республики Арцах должны быть деоккупированы , и наши граждане должны вернуться в родные дома",- отметил А. Бегларян.