«Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքը հստակեցնում է Ադրբեջանի պատասխանատվության շրջանակները․ Պետնախարար
Քիչ առաջ Ազգային ժողովը ընդունեց «Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքը, որի նախագծի մշակման աշխատանքները դեռևս ամիսներ առաջ մեկնարկել էինք կառավարությունում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 18 փետրվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին գրել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը տելեգրամյան իր ալիքում։
«Այս օրենքը ոչ միայն պետության քաղաքական դիրքորոշման իրավական ձևակերպումն է, այլ նաև կարգավորում է Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներում իրավահարաբերությունները, հստակեցնում է Ադրբեջանի պատասխանատվության շրջանակները:
Այդ օրենքը առնչվում է և՛ տնտեսական հարաբերություններին ու ընթացակարգերին, և՛ ընդերքի ու այլ բնական ռեսուրսների օգտագործմանը, և՛ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը:
Բացի դրանից, կարևոր է հաշվի առնել, որ օտարերկրացիները պետք է մուտքի թույլտվություն ստանան ԱՀ կողմից՝ բռնազավթված տարածքներ այցելելու համար, իսկ մարդասիրական առաքելություն իրականացնող անձինք՝ առնվազն տեղեկացնեն ԱՀ իշխանություններին:
Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ սահմանափակ իրավական մեխանիզմներ ունենք օրենքում նշված գործառույթները կատարելու և նպատակներին հասնելու համար, սակայն պարտավոր ենք եղած իրավական ու քաղաքական մեխանիզմներն առավելագույնս օգտագործել այդ ուղղությամբ: Արցախի Հանրապետության տարածքները պետք է ապաբռնազավթվեն և մեր քաղաքացիները պետք է վերադառնան իրենց հայրենի օջախներ»,- նշել է Արտակ Բեգլարյանը:

Law on occupied territories of Artsakh clarifies scope of Azerbaijan's accountability. Artsakh State Minister
The Parliament of Artsakh adopted the bill on the “Occupied Territories of the Republic of Artsakh” at the second reading, State Minister Artak Beglaryan said on social media.
STEPANAKERT, FEBRUARY 18, ARTSAKHPRESS: “The National Assembly has just adopted the bill on the “Occupied Territories of the Republic of Artsakh”. The works on developing the bill have started months before in the government.
This law is not only the legal wording of the political position of Artsakh, but also regulates the legal relations in the Artsakh territories occupied by Azerbaijan, clarifies the scope of accountability of Azerbaijan.
This law deals with economic relations and procedures, the use of the subsoil and other natural resources, and the protection of human rights.
We understand very well that we have limited legal mechanisms to fulfill the functions mentioned in the law and achieve the goals, but we ought to maximally use the existing legal and political mechanisms on that direction. The territories of the Republic of Artsakh must be de-occupied, and our citizens must return to their homes”, he said.