Արցախում անհանգստությամբ են հետևում Դոնբասում իրավիճակի սրման մասին լուրերին. Բեգլարյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 21 փետրվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում այս մասին գրել է Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը:
«Քաղաքացիական բնակչության տարհանում, զոհերի և վիրավորների մասին տեղեկություններ, այլ զարգացումներն աստիճանաբար սկսում են հիշեցնել 2020 թվականի Արցախում ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետի մասին: Որպես մարդ, որն անձամբ է տեսել և մեծ տառապանքներ ապրել Ադրբեջանի հետ երկու պատերազմներում, չէի ցանկանա նման մասշտաբի տառապանքներ տեսնել աշխարհի ոչ մի կետում, այդ թվում ՝ Դոնբասում: Ցավալի է, որ աշխարհաքաղաքական տարաձայնություններն ու հավակնությունները հանգեցնում են շարունակվող մարդկային տառապանքների»,- գրել է Բեգլարյանը:
Բեգլարյանը հույս ունի, որ ողջամտությունն ու մարդասիրությունը կհաղթեն այս իրավիճակում և հնարավոր կլինի խաղաղ լուծում գտնել ինչպես Դոնբասում, այնպես էլ Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերություններում ՝ հաշվի առնելով բոլոր կողմերի կենսական կարևոր շահերը:
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունն ավանդաբար եղել է այն բացառիկ աշխարհաքաղաքական կետերից մեկը, որտեղ Ռուսաստանն ու Արևմուտքը համագործակցել են հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ: Եվ չնայած, այդ համատեղ ջանքերն արդյունք չտվեցին Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքի և միջազգային խիստ կանխարգելիչ արձագանքի բացակայության պատճառով, այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ Ղարաբաղի շուրջ համագործակցության բազմամյա դրական փորձը կարելի է կիրառել Դոնբասում և հասնել հակամարտության երկարատև կարգավորման»,- գրել է Բոգլարյանը:

В Арцахе с беспокойством следят за обострением ситуации в Донбассе – госминистр
СТЕПАНАКЕРТ, 21 февраля, АРЦАХПРЕСС- Написал в своем telegram-канале госминистр Арцаха Артак Бегларян.
По его словам, эвакуация гражданского населения, информация о жертвах и раненых, другие развития постепенно начинают напоминать о гуманитарной катастрофе в Арцахе в 2020 году, вызванной азербайджано-турецкой агрессией.
«Как человек, лично увидевший и переживший масштабные страдания в двух войнах с Азербайджаном, не хотел бы видеть страданий такого масштаба ни в одной точке мира, в том числе в Донбассе. Прискорбно, что геополитические разногласия и амбиции приводят к продолжающимся человеческим страданиям», — написал госминистр.
Он выразил надежду, что здравый смысл и гуманизм победят в этой ситуации и можно будет найти мирное решение как в Донбассе, так и в отношениях Россия-Запад, с учетом важных жизненных интересов всех сторон.
По словам Бегларяна, примечательно, что азербайджано-карабахский конфликт традиционно был одним из тех исключительных геополитических точек, где Россия и Запад сотрудничали вокруг мирного урегулирования конфликта.
«И хотя, эти совместные усилия не дали результатов из-за агрессивного поведения Азербайджана и отсутствия жесткой международной превентивной реакции, тем не менее, считаю, что многолетний положительный опыт сотрудничества по Карабаху можно применить в Донбассе и достичь долгосрочного урегулирования конфликта», — заявил он.