Արցախում անհանգստությամբ են հետևում Դոնբասում իրավիճակի սրման մասին լուրերին. Բեգլարյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 21 փետրվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում այս մասին գրել է Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը:
«Քաղաքացիական բնակչության տարհանում, զոհերի և վիրավորների մասին տեղեկություններ, այլ զարգացումներն աստիճանաբար սկսում են հիշեցնել 2020 թվականի Արցախում ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետի մասին: Որպես մարդ, որն անձամբ է տեսել և մեծ տառապանքներ ապրել Ադրբեջանի հետ երկու պատերազմներում, չէի ցանկանա նման մասշտաբի տառապանքներ տեսնել աշխարհի ոչ մի կետում, այդ թվում ՝ Դոնբասում: Ցավալի է, որ աշխարհաքաղաքական տարաձայնություններն ու հավակնությունները հանգեցնում են շարունակվող մարդկային տառապանքների»,- գրել է Բեգլարյանը:
Բեգլարյանը հույս ունի, որ ողջամտությունն ու մարդասիրությունը կհաղթեն այս իրավիճակում և հնարավոր կլինի խաղաղ լուծում գտնել ինչպես Դոնբասում, այնպես էլ Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերություններում ՝ հաշվի առնելով բոլոր կողմերի կենսական կարևոր շահերը:
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունն ավանդաբար եղել է այն բացառիկ աշխարհաքաղաքական կետերից մեկը, որտեղ Ռուսաստանն ու Արևմուտքը համագործակցել են հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ: Եվ չնայած, այդ համատեղ ջանքերն արդյունք չտվեցին Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքի և միջազգային խիստ կանխարգելիչ արձագանքի բացակայության պատճառով, այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ Ղարաբաղի շուրջ համագործակցության բազմամյա դրական փորձը կարելի է կիրառել Դոնբասում և հասնել հակամարտության երկարատև կարգավորման»,- գրել է Բոգլարյանը:

Artsakh State Minister hopes it would be possible to find peaceful solution in Donbass
Artsakh follows the developments in Donbass with a concern, State Minister Artak Beglaryan said on social media.
STEPANAKERT, FEBRUARY 21, ARTSAKHPRESS: “We are deeply saddened and follow the developments in Donbass with a concern. Evacuation of the civilian population, information on the victims and wounded and other developments are gradually beginning to remind us  about the latest humanitarian catastrophe caused by the 2020 Azeri-Turkish aggression in Artsakh.
As a person who has personally seen and faced many sufferings in the two wars with Azerbaijan, I would not like to see sufferings in such a scale anywhere in the world, including Donbass. It’s unfortunate that the geopolitical disagreements and ambitions lead to continuous human sufferings”, he said.
Artak Beglaryan hopes that common sense and humanity will prevail in this situation:  it would be possible to find a peaceful solution in Donbass, as well as in the Russia-West relations, taking into account the vital interests of all sides.