Արցախյան շարժման 34 և գյուղի ազատագրման 29-ամյակի առթիվ Հաթերքում խաչքար է տեղադրվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հաթերքի համայնքապետ Վարդան Գրիգորյանը։
Բնութագրությունը հասանալի չէՆրա խոսքով՝ խաչքարի տեղադրման նախաձեռնությունը Արցախյան առաջին ազատամարտում զոհված հաթերքցի Սամվել Իսկանդարյանի որդուն` Նժդեհ Իսկանդարյանին է պատկանում։
Բնութագրությունը հասանալի չէ«1992 թվականի հունիսի 5-ին թշնամին գրավեց մեր գյուղն ու հրկիզեց տները։ Սակայն 1993 թվականի փետրվարի 20-ին Հաթերքն ազատագրվեց։ Արցախյան առաջին պատերազմում հանուն հայրենիքի հաթերքցի 44 ազատամարտիկ անմահացավ։ 44-օրյա պատերազմում անմահների գնդին միացան չորս հերոսներ։ Մեկ համագյուղացու ճակատագիրն էլ մինչ օրս մնում է անհայտ։ Ի հիշատակ և ի երախտագիտություն մեր համագյուղացի նվիրյալների՝ գյուղում կանգնեցվեց խաչքարը»,- նշել է Վ. Գրիգորյանը և հավելել, որ այն օրհնել է Մարտակերտի շրջանի հոգեւոր հովիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը։

В Атерке по случаю 34-й годовщины Арцахского движения и 29-й годовщины освобождения Атерка установлен хачкар
В Атерке по случаю 34-й годовщины Арцахского движения и 29-й годовщины освобождения Атерка установлен хачкар.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Атерк Вардан Григорян.
По его словам, инициатива по установке хачкара принадлежит Нжде Искандаряну, сыну Самвела Искандаряна из Атерка, погибшего в первой Арцахской освободительной войне.
«5 июня 1992 года враг занял наше село и поджег дома. Однако 20 февраля 1993 года Атерк был освобожден. В первой Арцахской войне за Родину погибли 44 борца за свободу из Атерка. В 44-дневной войне к полку бессмертных присоединились четыре героя. Судьба одного односельчанина до сих пор остается неизвестной. В память о наших подвижниках односельчан в селе установлен хачкар», — отметил В. Григорян, добавив, что его благословил духовный пастырь Мартакертского района отец Ованес Ованнисян.