«Դիզակ արտ» կենտրոնում տեղի է ունեցել «Ադրբեջանը քաղաքակրթության թշնամի» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը
Փետրվարի 20-ին «Դիզակ Արտ» մշակութային, երիտասարդական կենտրոնում կողմից կազմակերպվել է հերթական միջոցառումը՝ մի հարկ տակ համախմբելով տեղահանված արցախցիներին, մշակութային գործիչներին ու մշակույթով հետաքրքրված անձանց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է «Դիզակ» թերթը։ Արցախյան շարժման 34-րդ տարեդարձին նվիրված՝ ԱՀ «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հետ համատեղ կազմակերպված «Ադրբեջանը քաղաքակրթության թշնամի» խորագրով բռնազավթված տարածքների պատմամշակութային հուշարձանների նկարների ցուցահանդեսին ներկա էին ՀՀ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը, ՀՀ-ում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Արցախյան շարժման ակտիվիստներ, մշակութային գործիչներ, հադրութցիներ:
May be an image of 5 մարդ, people standing և ներսումըՆերկայացված են 2020թ պատերազմի արդյունքում ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած հայկական մշակութային ժառանգության լուսանկարները. այդ պատմամշակութային հուշարձանները կամ արդենիսկ ոչնչացվել, վնասվել են, կամ գտնվում են ոչնչացման, ինչու չէ՝ նաև՝ կեղծ ուդիական ներկայացվելու վտանգի տակ:
May be an image of 3 մարդՆերկաներին ողջունեց «Դիզակ Արտ» կենտրոնի համահիմնադիր Երազիկ Հայրիյանը: Ելույթ ունեցան ՀՀ-ում ԱՀ ՄՆ Սերգեյ Ղազարյանը, ԱՀ «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ տնօրեն Արմինե Հայրապետյանը, Արցախյան շարժման ակտիվիստ Մանվել Սարգսյանը, Տիգրանակերտի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը, «Մերան» պաշտոնաթերթի խմբագիր Զոհրաբ Ըռքոյանը: Նրանք իրենց խոսքում կարևորեցին նման միջոցառումների կազմակերպումը, որի գլխավոր նպատակն է՝ միջազգային համապատասխան կառույցների ուշադրությունը հրավիրել ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած և վտանգված հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրների վրա:

В центре «Дизак Арт» состоялось открытие выставки под названием «Азербайджан – враг цивилизации»
20 февраля культурно-молодежный центр «Дизак Арт» организовал очередное мероприятие, собравшее под одной крышей перемещенных арцахцев, деятелей культуры и людей, интересующихся культурой.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает газета «Дизак». На выставке под названием «Азербайджан – враг цивилизации» присутствовали  Сергей Газарян, постоянный представитель  Республики Арцах в Республике Армения, глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин, активисты Арцахского движения, деятели культуры, жители Гадрута.
May be an image of 5 մարդ, people standing և ներսումը
Представлены фотографии армянского культурного наследия, оказавшегося под контролем Азербайджана в результате войны 2020 года. Эти памятники истории и культуры либо уже разрушены, повреждены, либо находятся под угрозой уничтожения, либо ложно представляют их как удинские.
May be an image of 3 մարդ
Участников приветствовала соучредитель центра «Дизак Арт» Еразик Айриян. Выступили остоянный представитель  Республики Арцах в Республике Армения Сергей Газарян, директор ГНКО «Государственная служба охраны исторической среды» Республики Арцах Армине Айрапетян, активист Арцахского движения Манвел Саркисян, руководитель Тигранакертской археологической экспедиции Гамлет Петросян, редактор газеты «Меран» Зограб Ыркоян. В своем выступлении они подчеркнули необходимость организации подобных мероприятий, основной целью которых является привлечение внимания соответствующих международных организаций к вопросам сохранения находящихся под контролем Азербайджана армянского историко-культурного наследия, находящегося под угрозой исчезновения.