Չլդրանի դպրոցի սաները դաստիարակվում են հայրենասիրական վեհ գաղափարներով. Տնօրեն
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Չլդրան համայնքի Դիկրան Իզմիրլյանի անվան միջնակարգ դպրոցի վաստաշատ մանկավարժներն աշակերտներին դաստիարակում են հայրենասիրական վեհ գաղափարներով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց դպրոցի տնօրեն Սամվել Ղուկասյանը:
«Դպրոցի շենքը կառուցվել է 2002 թվականին, ժնևահայ բարերար Դիկրան Իզմիրլյանի ֆինանսավորմամբ և կրում է նրա անունը: Կրթօջախը 77 աշակերտ ունի։ Պատերազմից հետո Մարտակերտի շրջանի Նոր Մարաղա համայնքից և Քարվաճառից տեղահանված ընտանիքների հինգ դպրոցահասակ երեխաների ենք ընդունել: Կոլեկտիվում ընդգրկված են 25 ուսուցիչներ և յոթ ուսումնաօժանդակ աշխատողներ: Եվ քանի որ աշակերտների թվի աճով պայմանավորված դասասենյակները քիչ են դասապրոցեսն արդյունավետ կազմակերպելու համար, Դ. Իզմիրլյանի ֆինանսավորմամբ կից երկհարկանի մասնաշենք է կառուցվում, որտեղ կլինեն առաջին հարկում` դահլիճ, երեք ընդարձակ դասասենյակներ, սանհանգույց, իսկ երկրորդ հարկում՝ երկու դասասենյակ»,-ներկայացրել է Ս. Ղուկասյանը և որպես խնդիր նշել` դպրոցում «ՆԶՊ» առարկայի ուսուցիչ չունեն:
Տնօրենի խոսքով՝ բոլոր հիշարժան օրերի առթիվ միջոցառումներ են կազմակերպվում։ Ճիշտ է, համավարակի պատճառով այդ առումով որոշակի սահմանափակումներ էին մտցրել, սակայն փորձում են նախկին հուն վերադառնալ:
«Դպրոցի նյութատեխնիկական բազան ամբողջությամբ համալրված չէ: Լաբորատորիայի սարքավորումները հին են։ Նորն ունենալու դեպքում` աշակերտները տեսական գիտելիքները գործնականում կիրառելու հնարավորություն կունենան, ինչը կնպաստի նրանց զարգացմանը»,-հավելել է մեր զրուցակիցը:

Ученики школы общины Члдран воспитываются на благородных патриотических идеях: Директор
Выдающиеся педагоги средней школы имени Дикрана Измирляна общины Члдран Мартакертского района Республики Арцах воспитывают учащихся с благородными патриотическими идеями.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 февраля, АРЦАХПРЕСС-  Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил директор школы Самвел Гукасян.
«Здание школы было построено в 2002 году при финансовой поддержке армянского мецената из Женевы Дикрана Измирляна и носит его имя. В школе 77 учеников. После войны мы приняли пятерых детей школьного возраста из семей общины Нор Марага Мартакертского района и из Карвачара. В коллективе 25 преподавателей и еще 7 работников. А поскольку классных комнат, обусловленных увеличением числа учащихся, недостаточно для эффективной организации учебного процесса, при поддержке Д. Измирляна строится двухэтажное здание, где на первом этаже будет холл, три просторных класса, санузел, а на втором этаже - два класса", - представил С. Гукасян и отметил, что проблема в том, что в школе нет учителя по предмету «НВП».
По словам директора, по случаю всех памятных дней организуются мероприятия. Правда, из-за пандемии в связи с этим были введены некоторые ограничения, но они пытаются вернуться на прежнее русло.
«Материально-техническая база школы укомплектована не полностью. Оборудование лаборатории старое. Если у нас появится новый, учащиеся получат возможность применять теоретические знания на практике, что будет способствовать их развитию», — добавил наш собеседник.