Սարուշենցիները կայունության սպասումով են արարում հայրենի հողի վրա. համայնքապետ
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Սարուշեն համայնքի բնակիչների զբաղվածության հիմնական ուղղությունը գյուղատնտեսությունն է` անասնապահությունն ու այգեգործությունը. կան նաև ջերմոցային տնտեսությամբ զբաղվողներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սարուշենի համայնքապետ Կարեն Գասպարյանը:
Նրա խոսքով՝ այս տարի մշակվել է 208 հա վարելահող, որից 138 հա ցորեն, 70 հա գարի:
«350 բնակիչ է ապրում ու արարում Սարուշենում: Պատերազմից հետո տեղահանված երկու ընտանիք է հաստատվել այստեղ: Համայնքում գործող միջնակարգ դպրոցն ունի 47 աշակերտ։ Դպրոցին կից գործում է նախադպրոցական հաստատություն, որտեղ հաճախում է 21 սան։ Հանդիսությունների սրահը վերանորոգվել է, ապահովվել անհրաժեշտ գույքով և սպասքով: Ընթացքի մեջ են բուժկետի վերանորոգման աշխատանքները»,-ներկայացրել է Կ. Գասպարյանը՝ կարևոր խնդիր համարելով բնակիչների անվտանգությունը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ համայնքն ապահովված են գազամատակարարմամբ, էլեկտրաէներգիայով, ջրով: «Հնարավոր է, որ ամռանը ջրային պաշարները չհերիքեն բնակիչներին: Այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է կառուցել նոր արտեզյան ջրհոր»,-նշել է համայնքապետը:

Жители Сарушена творят на родной земле в ожидании стабильности: Глава общины
Основным направлением занятости жителей общины Сарушен Аскеранского района Арцаха является сельское хозяйство - животноводство и садоводство. Есть и те, кто занимается тепличным хозяйством.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Сарушен Карен Гаспарян.
По его словам, в этом году обработано 208 га пашни, из них 138 га пшеницы и 70 га ячменя.
«В Сарушене живут и творят 350 жителей. После войны здесь поселились две семьи вынужденных переселенцев. В средней школе поселка обучается 47 учащихся. Рядом со школой находится дошкольное учреждение, колисество посещающих его воспитанников - 21. Банкетный зал отремонтирован, обеспечен необходимым оборудованием и посудой. Идет ремонт медпункта», — представил К. Гаспарян, считая важной проблемой безопасность жителей.
По его словам, община обеспечена газом, электричеством и водой. «Возможно, летом жителям не будет хватать водных ресурсов. Именно поэтому необходимо построить новую артезианскую скважину», — отметил глава общины.