Սարուշենցիները կայունության սպասումով են արարում հայրենի հողի վրա. համայնքապետ
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Սարուշեն համայնքի բնակիչների զբաղվածության հիմնական ուղղությունը գյուղատնտեսությունն է` անասնապահությունն ու այգեգործությունը. կան նաև ջերմոցային տնտեսությամբ զբաղվողներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սարուշենի համայնքապետ Կարեն Գասպարյանը:
Նրա խոսքով՝ այս տարի մշակվել է 208 հա վարելահող, որից 138 հա ցորեն, 70 հա գարի:
«350 բնակիչ է ապրում ու արարում Սարուշենում: Պատերազմից հետո տեղահանված երկու ընտանիք է հաստատվել այստեղ: Համայնքում գործող միջնակարգ դպրոցն ունի 47 աշակերտ։ Դպրոցին կից գործում է նախադպրոցական հաստատություն, որտեղ հաճախում է 21 սան։ Հանդիսությունների սրահը վերանորոգվել է, ապահովվել անհրաժեշտ գույքով և սպասքով: Ընթացքի մեջ են բուժկետի վերանորոգման աշխատանքները»,-ներկայացրել է Կ. Գասպարյանը՝ կարևոր խնդիր համարելով բնակիչների անվտանգությունը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ համայնքն ապահովված են գազամատակարարմամբ, էլեկտրաէներգիայով, ջրով: «Հնարավոր է, որ ամռանը ջրային պաշարները չհերիքեն բնակիչներին: Այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է կառուցել նոր արտեզյան ջրհոր»,-նշել է համայնքապետը:

The residents of Sarushen create on the native land with the expectation of stability. Head of Community
The residents of the community of Sarushen of Artsakh’s Askeran region are mainly engaged in agriculture - cattle breeding and gardening. There are also those who are engaged in greenhouse farming.
STEPANAKERT, FEBRUARY 22, ARTSAKHPRESS: The head of Sarushen, Karen Gasparyan told "Artsakhpress".
“208 hectares of arable land have been cultivated this year, of which 138 hectares are wheat and 70 hectares are barley.
"350 residents live and create in Sarushen. Two displaced families have settled in the village  after the war. The secondary school of the community has 47 students. The village has a kindergarten. 21 children attend the preschool institution. The ceremony hall has been renovated, provided with the necessary equipment and dishes. Renovation of the aid station is underway," said the head of the community, naming the security issue as the main problem of residents.
“The community is provided with gas supply, electricity and water. It is possible that the water resources will not be enough for the residents in summer. That is why it is necessary to build a new artesian well, ”said Karen Gasparyan.