Շոլցը հայտարարել է «Հյուսիսային հոսք -2» գազատարի հավաստագրման դադարեցման մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 22 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ 1lurer.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը։ Նա հայտարարել է, որ Գերմանիայի էկոնոմիկայի և բնապահպանության նախարարությանը հանձնարարել է դադարեցնել «Հյուսիսային հոսք-2»-ի հավաստագրումը։
Գերմանիայի կանցլերի խոսքով՝ Ռուսաստանի նկատմամբ առաջնային պատժամիջոցներին զուգահեռ կարևոր է կանխել հետագա էսկալացումը, որին ուղղված են դիվանագիտական բոլոր ջանքերը։
«Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի շինարարությունն ավարտվել է դեռ անցյալ տարվա սեպտեմբերին։ Դրա շահագործմանը դեմ են արտահայտվում Ուկրաինան և Արևելյան Եվոպայի մի շարք երկրներ, որոնք պնդում են, որ տվյալ գազատարը գործիք է Ռուսաստանի քաղաքական ազդեցության համար։
ԱՄՆ-ի կարծիքով՝ «Հյուսիսային հոսք-2»-ը կմեծացնի Եվրոպայի կախվածությունը ռուսական գազից։
Հիշեցնենք՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ճանաչել է Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրապետությունները։ Այնուհետև նա ստորագրել է այդ հանրապետությունների անկախության ճանաչման մասին հրամանագրերը։ Դրանցում ՌԴ ԱԳՆ-ին հանձնարարվել է դիվանագիտական կապեր հաստատել Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրապետությունների հետ, իսկ պաշտպանության նախարարությանը՝ ապահովել այդ հանրապետություններում խաղաղության պահպանումը ռուսական զինված ուժերի կողմից։ Բացի այդ, Պուտինը Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրապետությունների ղեկավարների հետ կնքել է բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրեր։

German Chancellor: Commissioning of Nord Stream 2 is on hold
Commissioning of Nord Stream 2 gas pipeline is on hold, German Chancellor Olaf Scholz said in Berlin on Tuesday, Deutsche Welle reported.
STEPANAKERT, FEBRUARY 22, ARTSAKHPRESS: German Chancellor pointed out that he had asked the Ministry of Economic Affairs and Climate Protection to withdraw the existing report on the supply security analysis prepared by the Federal Network Agency in Bonn.
“It may sound technical, but it is the necessary administrative step so that the pipeline cannot be certified now.” Without this certification, Nord Stream 2 cannot go into operation, emphasized Scholz.
The responsible department of the Ministry of Economic Affairs will carry out a new assessment of the security of supply, taking into account "what has changed in the past few days," said the Chancellor.
“In this phase, it is now important, in addition to the first sanctions, to prevent further escalation and thus another catastrophe. That is what all our diplomatic efforts are aimed at," Scholz added.