Պուտինն ու Ալիևը հանդիպման ժամանակ խոսել են Արցախյան խնդրի մասին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հանդիպման ժամանակ անդրադարձել են Արցախյան հիմնախնդրին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 22 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Armeniasputnik-ի փոխանցմամբ՝ տեղեկությունը հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Պուտինի խոսքով՝ Ռուսաստանը և հարևան մյուս երկրները շահագրգռված են Ղարաբաղում առևտրային և տրանսպորտային կապերի վերականգնմամբ։ Ռուսաստանի նախագահը նաև ընդգծել է, որ չնայած Ղարաբաղում խնդիրները պահպանվում են, սակայն կան որոշակի պայմանավորվածություններ տարածաշրջանում բնակչության անվտանգության ապահովման համար։

Russian President Vladimir Putin said at a meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev that certain agreements have been reached on the development of trade and economic relations in Nagorno-Karabakh, news.am informs.
Russia President speaks about settlement of Nagorno Karabakh situation
STEPANAKERT, FEBRUARY 22, ARTSAKHPRESS: He said that there are also disputes, but Moscow will do everything possible for the settlement process to proceed peacefully.
"In any case there are already certain agreements in terms of not only ensuring the safety of all the people who live there, but also in terms of developing trade and economic ties, unblocking transport communications. I know there are still disputes, there are things to work on. But we will do everything for that process to develop peacefully, peacefully," Putin said.