Հայաստանի օրակարգում Դոնեցկի և Լուգանսկի անկախությունը ճանաչելու հարց չկա. ՀՀ ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 23 փետրվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
Հարց . Ինչպիսի՞ դիրքորոշում ունի Հայաստանը ռուս-ուկրաինական հարաբերություններում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ։
Պատասխան․ Մենք, բնականաբար, ցանկանում ենք, որ երկու բարեկամ պետությունների միջև առկա խնդիրները լուծվեն դիվանագիտական երկխոսության և բանակցությունների միջոցներով` միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիման վրա: Եվ հուսով ենք, որ անհրաժեշտ քայլեր կձեռնարկվեն՝ լարվածության նվազեցման և իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման համար։
Հարց. Արդյոք հավանական եք համարում Դոնեցկի եւ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների ճանաչումը ՀՀ կողմից:

Recognition of DPR, LPR not on agenda, says Armenian Foreign Ministry
The issue of recognizing the Donetsk People’s Republic and Lugansk People’s Republic is not on the agenda of Armenia.
STEPANAKERT, FEBRUARY 23, ARTSAKHPRESS:The Armenian foreign ministry spokesperson Vahan Hunanyan said in response to a query from ARMENPRESS.
-What is Armenia’s position on the ongoing developments in the Russian-Ukrainian relations?
-Naturally we want the existing problems between the two friendly states to be resolved through diplomatic dialogue and negotiations based on norms and principles of international law and the UN Charter. And we hope that necessary steps will be taken to reduce tension and resolve the situation peacefully.
-Do you find the recognition of the Donetsk People’s Republic and Lugansk People’s Republic by Armenia probable?