Զոհված շրջանավարտի հիշատակին Հայ-իտալական կրթահամալիրի բակում խաչքար է կանգնեցվել
Այսօր՝ փետրվարի 23-ին, Ստեփանակերտի Հայ-իտալական կրթահամալիրի բակում խաչքար է կանգնեցվել` նվիրված 44-օրյա պատերազմում անմահացած սերժանտ, նախկին արհեստագործական ուսումնարանի սան Արսեն Մարդիյանի հիշատակին։
Զոհված շրջանավարտի հիշատակին Հայ-իտալական կրթահամալիրի բակում   խաչքար է կանգնեցվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ խաչքարի տեղադրման նախաձեռնությունը պատկանում է «Առաջ Արցախ» երիտասարդական հասարակական կազմակերպությանը, որի անդամ էր հանդիսանում նաև Արսենը:
Մեզ հետ զրույցում կազմակերպության նախագահ Արթուր Հայրապետյանն ասել է, որ հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում կառույցն առաջին անգամ է նմանօրինակ միջոցառում կազմակերպում:
««Առաջ Արցախ» կազմակերպության և իմ անունից գլուխ եմ խոնարհում բոլոր քաջորդիների հիշատակի առաջ. նրանք իրենց կյանքը չխնայեցին հայրենիքի փրկության սուրբ գործի համար: Շնորհակալ ենք նրանց ծնողներին, որ դաստիարակել են նման հայորդիների ու նրանց հոգում սերմանել հայրենասիրություն:Պատերազմի թողած վերքերը խորն են ու անբացատրելի, իսկ մենք պարտավոր ենք ուժեղանալ ու պայքարել` հանուն հերոս տղաների: Այսքան կորուստներից հետո մենք չպիտի զենքը մեր ձեռքից ցած դնենք, լինենք աչալուրջ ու շարունակենք շենացնել մեր երկիրը»,-նշել է Ա. Հայրապետյանը:
Հերոսի Հայոց պատմության ուսուցչուհի Վեներա Ջալավյանի խոսքով՝ Արսենն ուսումնարանի ամենահամեստ, ամենակարգապահ ու ամենախելացի աշակերտներից մեկն էր: «Դասերի ժամանակ նա շատ էր հարցեր տալիս մեր պատմության մասին, իսկ ես պատասխանում էի։ Այս անգամ Արսենը պատասխանեց` այդ պատմությանը նվիրելով կյանքը: Նա նահատակվեց, որպեսզի ծնվեն բյուր Արսեններ։ Իսկ հերոսները կշարունակեն ապրել, քանի դեռ մենք հիշում ենք նրանց»,-ասել է Վ. Ջալավյանը:
ԱՀ նախագահի հրամանագրով` Արսեն Մարդիյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» և «Արիության համար» մեդալներով: Նրա ծնողների միակ մխիթարանքն այսօր ավագ եղբոր որդին է՝ փոքրիկ Արսենը, ով ծնվել է հերոսի զոհվելուց երեք օր անց:

Во дворе Армяно-итальянского образовательного комплекса установлен хачкар в память о погибшем выпускнике
Сегодня, 23 февраля, во дворе армяно-итальянского образовательного комплекса в Степанакерте был установлен хачкар, посвященный памяти Арсена Мардияна, сержанта, погибшего в 44-дневной войне, бывшего учащегося ремесленного училища.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 февраля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", инициатива по установке хачкара принадлежит молодежной общественной организации "Вперед Арцах", членом которой был Арсен.
В беседе с нами председатель организации Артур Айрапетян сказал, что впервые за послевоенное время организация организует подобное мероприятие.
«От имени организации «Вперед Арцах» и от себя лично я склоняю голову перед памятью всех героев. Они не жалели своих жизней за святое дело спасения Родины. Мы благодарны их родителям за воспитание таких сыновей и за то, что дали им патриотическое воспитание. Раны, оставленные войной, глубоки и необъяснимы, и мы должны укреплять и бороться ради героических парней. После стольких потерь мы не должны складывать оружие, мы обязаны быть бдительными и продолжать развивать нашу страну», — отметил А. Айрапетян.
По словам преподавателя армянской истории героя Венеры Джалавян, Арсен был одним из самых скромных, дисциплинированных и умных учеников училища. «Во время уроков он задавал много вопросов о нашей истории, а я отвечала. На этот раз ответил Арсен, посвятив свою жизнь этой истории. Он погиб для того, чтобы смогли родиться много Арсенов. И герои будут жить, пока мы их помним», — сказала В. Джалавян.
Указом президента Республики Арцах Арсен Мардиян посмертно награжден медалями «За боевую службу» и «За отвагу». Единственным утешением для его родителей сегодня является его племянник, сын старшего брата маленький Арсен, родившийся через три дня после смерти героя.