Ստեփանակերտում մեկնարկել է պատանիների և աղջիկների տարիքային շախմատի անհատական առաջնությունը
Այսօր՝ փետրվարի 23-ին, Շախմատի հանրապետական մարզադպրոցում մեկնարկել է պատանիների և աղջիկների տարիքային շախմատի անհատական առաջնությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ բացման խոսքով հանդես եկավ ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության աշխատակազմի սպորտի վարչության պետ Դանիել Մկրտչյանը։
Բնութագրությունը հասանալի չէՆա նշեց, որ այն 2022թ. մարզական ոլորտի անդրանիկ առաջնությունն է և մասնակիցներին մաղթեց արդար խաղ և հաջողություն: Գլխավոր մրցավար Հակոբ Ավագյանի խոսքով` առաջնությանը մասնակցում են Ստեփանակերտի, Հադրութի, Շուշիի, Մարտակերտի, Մարտունու և Ասկերանի շրջաններից, ընդհանուր առմամբ, 58 տղաներ և աղջիկներ (10-18 տարեկան):
Բնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէ«Առաջնության նպատակներն են հանրապետությունում շախմատի մասսայականացումը, պատանի շախմատիստների մարզական վարպետության բարձրացումը և Արցախի ուժեղագույն պատանի շախմատիստներին ի հայտ բերելը: Առաջնությունն անց է կացվելու քիչ մասնակիցների դեպքում (աղջիկներ)` շրջանաձև, շատ մասնակիցների դեպքում (տղաներ)` շվեյցարական մրցակարգով: Հաղթողներին ԿԳՄՍ նախարարության կողմից կտրվեն պատվոգրեր, մեդալներ և դրամական պարգևներ, իսկ մարտ ամսին նրանք կմասնակցեն ՀՀ-ում կայանալիք կիսաեզրափակիչ առաջնությանը», - նշել է Հ. Ավագյանը և հավելել, որ այն կտևի 3 օր:

В Степанакерте стартовало личное первенство по шахматам среди юношей и девушек
Сегодня, 23 февраля, в Республиканской спортивной шахматной школе стартовал индивидуальный чемпионат по шахматам среди юношей и девушек.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 февраля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", со вступительной речью выступил начальник управления спорта при аппарате Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Даниел Мкртчян.
Он отметил, что это первый чемпионат в области спорта в 2022 году, пожелал участникам честной игры и успехов. По словам главного судьи Акопа Авагяна, всего в чемпионате принимают участие 58 юношей и девушек (10-18 лет) из Степанакерта, Гадрута, Шуши, Мартакерта, Мартуни и Аскеранского районов.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Цели чемпионата – популяризация шахмат в республике, повышение спортивного мастерства юных шахматистов, выявление сильнейших юных шахматистов Арцаха. Чемпионат проводится при малом количестве участников (девочек) - круговым, при большом количестве участников (юношей) - по швейцарской системе. Победители будут награждены дипломами, медалями и денежными премиями Министерства образования, науки, культуры и спорта, а в марте примут участие в полуфинальном чемпионате, который пройдет в Армении», - отметил А. Авагян, добавив, что это продлится 3 дня.