Ասկերանի շրջանում շինարարական եռուզեռ է. շրջվարչակազմի ղեկավարը պատմում է կատարվող աշխատանքների մասին
ԱՀ Ասկերանի շրջանում լայն թափով ընթանում են շինարարական աշխատանքներ, վերացվում պատերազմի թողած հետքերը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Շրջանում կատարվող աշխատանքների, լուծում պահանջող խնդիրների մասին «Արցախպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է շրջվարչակազմի ղեկավար Համլետ Ապրեսյանի հետ:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Ասկերանի շրջանում լայն թափով իրականանում են տեղահանվածների համար նոր թաղամասերի կառուցման շինաշխատանքները: Աստղաշեն համայնքի վարչական տարածքում կառուցվող նոր բնակավայրի աշխատանքներն ակտիվորեն շարունակվում են. բնակավայրը կունենա 210 տնտեսություն: Հովսեփավան համայնքի վարչական տարածքում ևս նոր թաղամասերի կառուցման շինարարական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Նույն տեմպերով շինաշխատանքներ են ընթանում նաեւ Իվանյան համայնքի տարածքում՝ մի քանի վայրերում միաժամանակ. կառուցվում են նոր թաղամասեր: Քռասնիում էլ կառուցվում է 216 բնակարան»,-ներկայացրել է Հ. Ապրեսյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ շրջանի շուրջ 403 բնակելի տներ վնասներ են կրել, իսկ շրջկենտրոնում յոթ առանձնատուն է վնասվել. վերականգնման աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով տրամադրվել է շինանյութ:
«Ասկերան քաղաքի ազատ բնակֆոնդից 26 տուն վերանորոգվել և տրամադրվել է տեղահանված մեր հայրենակիցներին: Ազատ բնակֆոնդում ունենք ևս 28 տուն, որոնք վերանորոգելուց հետո հնարավոր կլինի տրամադրել տեղահանված այլ ընտանիքների: Այդ ընտանիքները տարբեր բարեգործական կազմակերպությունների կողմից ստացել են աջակցություն` սննդի, հիգիենայի պարագաների, առաջին անհրաժեշտության իրերի տեսքով»,-նշել է նա:
Շրջվարչակազմի ղեկավարի տեղեկացմամբ՝ այս պահի դրությամբ Ասկերան քաղաքում փողոցների բարեկարգման աշխատանքներ են ընթանում:
Հ. Ապրեսյանը նշել է, որ ամենօրյա ռեժիմով այցելություններ է կատարում շրջանի տարբեր գյուղեր, տեղում ծանոթանում առկա խնդիրներին, բնակիչներին հուզող հարցերին, ծրագրեր քննարկում և նախանշում անելիքները:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Պարբերաբար այցելում եմ Շոշ, Մխիթարաշեն, Սզնեք, Խանցք, Հիլիս, Խնձրիստան և շրջանի մնացած գյուղեր: Կան համայնքներ, որտեղ արտաքին լուսավորության, նոր արտեզյան ջրհորի կառուցման, ներհամայնքային ճանապարհների բարեկարգման խնդիրներ կան: Սակայն մեր ամենաառաջին ու հրատապ լուծում պահանջող խնդիրը բնակչության անվտանգությունն է, մնացած հարցերն ու խնդիրները ժամանակի ընթացքում, անպայման, կլուծվեն»,-ընդհանրացրել է շրջվարչակազմի ղեկավարը:

В Аскеранском районе ведутся активные строительные работы: Глава районной администрации о проводимых работах
В Аскеранском районе Арцаха полным ходом идут строительные работы, устраняются следы, оставленные войной.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 февраля, АРЦАХПРЕСС-  Корреспондент "Арцахпресс" побеседовал с главой районной администрации Гамлетом Апресяном о проводимой в районе работе и проблемах, которые необходимо решить.
«В Аскеранском районе идет строительство новых кварталов для переселенцев. Активно продолжаются работы по возведению нового квартала на административной территории общины Астгашен. В населенном пункте будет 210 хозяйств. Продолжается строительство новых кварталов на административной территории общины Овсепаван. Строительные работы идут такими же темпами на территории общины Иванян, в нескольких местах одновременно. Строятся новые кварталы. В общине Красни строится 216 квартир», - представил Г. Апресян.
По словам нашего собеседника, за время 44-дневной войны в районе было повреждено около 403 жилых домов, в райцентре повреждено семь частных домов. Для реставрационных работ предоставлен строительный материал.
"26 домов были отремонтированы из свободного жилого фонда города Аскерана и переданы нашим вынужденным переселенцам. У нас есть 28 домов в свободном жилье, которые после ремонта могут быть предоставлены другим семьям переселенцев. Эти семьи получили поддержку от различных благотворительных организаций в виде продуктов питания, предметов гигиены и предметов первой необходимости», — отметил он.
По словам главы районной администрации, в настоящее время улицы Аскерана благоустраиваются.
Апресян отметил, что ежедневно посещает разные села района, знакомится с существующими проблемами, волнующими жителей вопросами, обсуждает программы, намечает, что делать.
«Я регулярно бываю в селах Шош, Мхитарашен, Сзнек, Ханцк, Хилис, Хндзристан и в других селах района. Есть поселки, где есть проблемы с наружным освещением, строительством новой артезианской скважины, улучшением межобщинных дорог. Однако наша первая и самая актуальная проблема — это безопасность населения, остальные вопросы и проблемы обязательно будут со временем решены», — обобщил глава районной администрации.