ԱՄՆ-ի զորքերը ներգրավված չեն և չեն ներգրավվի Ուկրաինայում Ռուսաստանի հետ կոնֆլիկտի մեջ․ Բայդեն
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի զորքերը ներգրավված չեն և չեն ներգրավվի Ուկրաինայում Ռուսաստանի հետ հակամարտության մեջ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 25 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սպիտակ տանը ունեցած ելույթի ընթացքում ԱՄՆ նախագահն ընդգծել է, որ ամերիկյան զորքերը Եվրոպա են ուղարկվում ոչ թե Ուկրանիայում կռվելու, այլ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին պաշտպանելու համար։
«Չնայած մենք Ուկրանիային պաշտպանության ոլորտում շուրջ 650 միլիոն դոլարի աջակցություն ենք տրամադրել անցած տարի,  սակայն կրկնում եմ, մեր զինված ուժերը ներգրավված չեն և չեն ներգրավվելու Ուկրանիայում Ռուսաստանի հետ կոնֆլիկտում։ Մեր ուժերը Եվրոպա են ուղարկվում ոչ թե Ուկրանիայում կռվելու, այլ ՆԱՏՕ-ի մեր դաշնակիցներին պաշտպանելու համար։ Ինչպես ես հստակ հասկացրել եմ, ԱՄՆ-ն կպաշտպանի ՆԱՏՕ-ի տարածքի յուրաքանչյուր դյույմը՝ ամերիկյան հզորության ամբողջ ուժով»,- հայտարարել է Բայդենը։

Войска США не вовлечены и не будут вовлечены в конфликт России с Украиной: Джо Байден
Президент США Джо Байден заявил, что войска США не вовлечены и не будут вовлечены в конфликт России с Украиной.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 февраля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Выступая в Белом доме, президент США подчеркнул, что американские войска направляются в Европу не для того, чтобы воевать на Украине, а для защиты союзников по НАТО.
«Хотя в прошлом году мы предоставили Украине оборонную помощь на сумму около 650 миллионов долларов, повторяю, наши Вооруженные силы не участвуют, и не будут участвовать в конфликте России с Украиной. Наши силы отправляются в Европу не для того, чтобы воевать в Украине, а для защиты наших союзников по НАТО. Как я ясно дал понять, Соединенные Штаты будут защищать каждый дюйм территории НАТО всей силой американской мощи», - заявил Джо Байден.