Նվիրումը՝ անմահություն… Մհեր Բաղդասարյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հայրենի հողը պաշտպանելիս քաջի մահով ընկան ազգի բազմաթիվ նվիրյալներ: Նրանցից է Մհեր Բաղդասարյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մհեր Տիմոֆեյի Բաղդասարյանը ծնվել է 1975թվականի հուլիսի 27-ին, ԱՀ Ասկերանի շրջանի Ակնաղբյուր գյուղում։ Միջնակարգ կրթությունը ստացել է տեղի դպրոցում։ Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ ավագ եղբոր` Մխիթար Բաղդասարյանի զոհվելուց հետո, ինքնակամ համալրել է Արշավիր Ղարամյանի գումարտակի շարքերը և մեկնել ռազմաճակատ։ Մասնակցել է Օմարի, Քարվաճառի, Ակնայի և շրջակա գյուղերի, Տիգրանակերտի և Ֆիզուլիի ազատագրմանը։ 1993-1996 թվականներին ծառայել է Արցախի պաշտպանության բանակում։ Մհեր Բաղդասարյանը եղել է վետերանների միության անդամ, պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն» մեդալով։ 1999թ. ամուսնացել, հաստատվել է ԱՀ Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղում։ 2016թ. ակտիվորեն մասնակցել է Ապրիլյան քառօրյա պատերազմին։
«2020թ. Սեպտեմբերի 27-ին` Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմը սկսվելուն պես, հայրս կրկին կամավորագրվել է և մեկնել դիրքեր։Եղել է Շուրաբադի տարածքում,այնուհետև ինքնակամ մեկնել Հադրութի շրջան: Թշնամու դեմ պայքար է մղել Մարտունու շրջանի Զարդարաշեն համայնքի մերձակայքում, որտեղ իրենց ջոկատն ընկել է շրջափակման մեջ.տեղանքին ծանոթ լինելով՝ կարողացել են դուրս գալ շրջափակումից։ Ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Ավետարանոցի մերձակայքում տեղի ունեցած ռազմական գործողություններին։ Երկու օր տևած թեժ մարտերից հետո՝ հոկտեմբերի 25-ին, «Ծկոռե» կոչվող տեղամասում ընկել է հերոսի մահով»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է դուստրը՝ Իլոնան: Հերոսի հուղարկավորությունը տեղի է ունեցել զոհվելուց մեկ ամիս անց՝ նոյեմբերի 24-ին, Երևանի «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում։

Преданность - бессмертие... Мгер Багдасарян
В ходе 44-дневной войны в Арцахе многие преданные нации храбро погибли, защищая свою Родину. Мгер Багдасарян – один из них.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 февраля, АРЦАХПРЕСС- Мгер Тимофеевич Багдасарян родился 27 июля 1975 года в селе Акнахпюр Аскеранского района Республики Арцах. Среднее образование получил в местной школе. После гибели своего старшего брата Мхитара Багдасаряна во время первой Арцахской войны он добровольно вступил в ряды батальона Аршавира Гарамяна и ушел на фронт. Участвовал в освобождении Омара, Карвачара, Акны и окрестных сел, Тигранакерта и Физули. В 1993-1996 годах служил в Армии обороны Арцаха. Мгер Багдасарян был членом Союза ветеранов, награжден медалью «За боевые заслуги»В 1999 году женился и поселился в селе Аветараноц Аскеранского района Арцаха. В 2016 году активно участвовал в апрельской Четырёхдневной войне.
«27 сентября 2020 года, как только началась развязанная Азербайджаном война, мой отец вновь вызвался добровольцем на фронт. Был в Шурабадском районе, затем добровольно уехал в Гадрутский район. Он сражался с врагом в окрестностях общины Зардарашен Мартунинского района, где их отряд попал под блокаду, и, поскольку они были знакомы с местностью, смогли выйти из-под блокады. Принимал активное участие в боевых действиях в окрестностях Аветараноца. После двух дней жарких боев, 25 октября, он пал смертью героя в местности под названием «Цкоре»», — сообщила корреспонденту "Арцахпресс" его дочь Илона. Похороны героя состоялись через месяц после его смерти, 24 ноября, в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване.