Եվրամիությունը փետրվարի 28-ից փակել Է օդային տարածությունը Ռուսաստանի համար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին ասված Է փետրվարի 28-ին Եվրամիության Պաշտոնական հանդեսում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
«Արգելվում Է Ռուսաստանի ավիափոխադողների կողմից շահագործվող ցանկացած օդանավերի կամ Ռուսաստանում գրանցված ցանկացած օդանավերի կամ Ռուսաստանում չգրանցված ցանկացած այլ օդանավերի, որոնք Ռուսաստանի ցանկացած ֆիզիկական կամ իրավական անձի սեփականությունն են եւ կամ վարձված են նրանց կողմից կամ այլ կերպ վերահսկվում են Ռուսատանի ֆիզիկական կամ իրավական անձի, կազմակերպության  կամ մարմնի կողմից, վայրԷջքը, թռիչքը կամ անցացիռը Եվրամիության տարածության վրայով»,- նշված Է փաստաթղթում:
Դրա հետ մեկտեղ նշված Է, որ «իրավասու մամինները կարող են օդանավին թույլատրել վայրԷջք կատարել, թռչել կեամ անցնել ԵՄ-ի տարածքի վայով այն դեպքում, եթե նման կարգի վայրԷջքը, թռիչքը կամ անցաթիռն անհրաժեշտ են հումանիտար նպատակաների կամ ցանկացած այլ նպատակների համար, որոնք համապատասախնում են սույն կանոնակարգին»: Ավելի վաղ Եվրամիության 27 երկրների արտաքին գործերի նախարարները հավանություն են տվել Միության օդային տարածության լիակատար փակմանը ռուսասատանյան ինքնաթիռների համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Евросоюз закрыл с 28 февраля воздушное пространство сообщества для России
СТЕПАНАКЕРТ, 28 февраля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом говорится в опубликованном в понедельник Официальном журнале ЕС.
"Запрещается для любых воздушных судов, эксплуатируемых российскими авиаперевозчиками, в том числе в качестве маркетингового перевозчика <...>, или для любых воздушных судов, зарегистрированных в России, или для любых воздушных судов, не зарегистрированных в России, которые находятся в собственности или зафрахтованы, или иным образом контролируемых любым российским физическим или юридическим лицом, организацией или органом, посадка, взлет или пролет над территорией Евросоюза", - отмечается в документе.
Вместе с тем указывается, что "компетентные органы могут разрешить воздушному судну приземлиться, взлететь или пролететь над территорией ЕС, в случае если такого рода посадка, взлет или пролет необходимы для гуманитарных целей или для любых других целей, соответствующих настоящему регламенту".
Ранее министры иностранных дел 27 стран Евросоюза одобрили полное закрытие воздушного пространства сообщества для российских самолетов.