G7 երկրները հայտարարել են, որ ՌԴ-ն պատասխանատվություն է կրելու Ուկրաինային հասցված ցանկացած վնասի համար
Մեծ յոթյակի երկրները (G7) հայտարարել են, որ Ռուսաստանը պատասխանատվություն կկրի ցանկացած վնասի համար, որն իր գործողություններով հասցրել է Ուկրաինային, դրա բնակիչներին, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպություններին ու դրանց սեփականությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 28, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին ասվում է կիրակի «յոթյակի» արտաքին գործերի նախարարների առցանց հանդիպման արդյունքում համատեղ հայտարարության մեջ, հաղորդում է News.am-ը:
«Ռուսաստանը պատասխանատվություն կկրի ցանկացած վնասի համար, որը հասցրել է ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով Ուկրաինային ու նրա բնակչությանը, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպություններին եւ դրանց սեփականությանը»,-նշված է տեքստում: Ընդ որում՝ նշվում է, որ G7 երկրները մասնամասն քննարկիել են հետագա վճռական միջոցները Ուկրաինային եւ նրա ժողովրդին աջակցելու հարցում, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում եւ կիբերտարածությունը պաշտպանելու հարցերով, ինչպես նաեւ ապատեղեկատվության դեմ պայքարում: «Նրանք [G7-ի արտաքին գործերի նախարարները] պարտավորվել են մեծացնել հումանիտար օգնության ծավալը՝ ըստ կարիքի»,-ընդգծվում է տեքստում:
G7-ը նաեւ չի ճանաչում ստատուս-քվոյի փոփոխությունը, որը տեղի կունենա Ուկրաինայում ՌԴ-ի գործողության արդյունքում: Ընդ որում՝ նշվում է, որ G7-ի ԱԳՆ ղեկավարները պայմանավորվել են սերտորեն համակարգել իրենց գործողությունները՝ նպատակ ունենալով ապահովել Ռուսաստանի չարդարացված վարքի լայն եւ վճռական միջազգային դատապարտումը»:
«Նախարարները կոչ են արել ՄԱԿ-ի անդամ բոլոր պետություններին հստակ դիրքորոշում ձեւավորել ռուսական ագրեսիայի նկատմամբ եւ դատապարտել նրա գործողությունները ՄԱԿ-ում, հատկապես՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովում եւ Մարդու իրավունքների խորհրդում»,-ընդգծվում է հայտարարության մեջ:
Նրանք դարձյալ համերաշխություն են հայտնել Ուկրաինայի ժողովրդին: Բացի այդ, «յոթյակի» երկրների ԱԳՆ ղեկավարները կրկին դատապարտել են Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողություններն ու կոչ արել ՌԴ-ին անհապաղ դադարեցնել շարունակվող հարձակումն Ուկրաինայի, նրա քաղաքացիական բնակչության եւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքի վրա, ինչպես նաեւ անհապաղ դուրս բերել իր զինված ուժերը:

Страны G7 заявили, что РФ будет нести ответственность за любой ущерб, причиненный Украине
Страны Группы семи (G7) заявили, что Россия будет нести ответственность за любой ущерб, причиненный ее действиями Украине, ее жителям, а также международным организациям и их имуществу.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 февраля, АРЦАХПРЕСС- Об этом говорится в распространенном в воскресенье совместном заявлении по итогам онлайн-встречи глав внешнеполитических ведомств «семерки», передает ТАСС.
«Россия будет нести ответственность за любой ущерб, причиненный ее военной агрессией Украине и ее населению, а также международным организациям и их имуществу», - отмечается в тексте. При этом указывается, что страны G7 подробно обсудили дальнейшие решительные меры по поддержке Украины и ее народа, включая безопасность и помощь по вопросам защиты киберпространства, а также поддержку в борьбе с дезинформацией. «Они [министры иностранных дел G7] обязались увеличивать гуманитарную помощь по мере возникновения потребностей", - подчеркивается в тексте.
Также G7 не признает «изменение статус-кво», которое будет в результате операции РФ на Украине. При этом указывается, что главы МИД G7 «договорились тесно координировать свои действия в целях обеспечения широкого и решительного международного осуждения неоправданного поведения России».
«Министры призвали все государства - члены ООН занять четкую позицию в отношении российской агрессии и осудить ее действия в ООН, особенно на Генеральной Ассамблее ООН и Совете по правам человека», - подчеркивается в заявлении.
Они вновь выразили солидарность с народом Украины. Кроме того, главы МИД Группы семи вновь осудили действия России на Украине и призвали РФ «немедленно прекратить продолжающееся наступление на Украину, ее гражданское население и гражданскую инфраструктуру, а также незамедлительно вывести свои вооруженные силы».