Վարնկաթաղի ազատ բնակֆոնդը սիրով կտրամադրենք տեղահանված հայրենակիցներին. Համայնքապետ
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Վարնկաթաղ համայնքի բնակիչների զբաղվածության հիմնական ուղղությունը գյուղատնտեսությունն է:
Վարնկաթաղի ազատ բնակֆոնդը սիրով կտրամադրենք տեղահանված  հայրենակիցներին. Համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Վարնկաթաղի համայնքապետ Գեղամ Բեդանյանն ասել է, որ պատերազմական գործողություններից հետո գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքներից 57 հա անցել է թշնամու վերահսկողության տակ:
«Դպրոցը հինգ աշակերտ ունի: Նախադպրոցական տարիքի երեխաներն էլ տասն են: 44-օրյա պատերազմական գործողությունների ժամանակ ութ բնակելի տուն տարբեր աստիճանի վնասներ են կրել. վերականգնման աշխատանքներ են ընթանում։ Ունենք գործող համայնքապետարան և հանդիսությունների սրահ, որոնց շենքային պայմանները չեն բավարարում լիարժեք գործունեություն ծավալելու համար»,-նշել է Գ. Բեդանյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ գյուղի ազատ բնակֆոնդում շուրջ 70 տուն կա, որոնք սիրով կտրամադրեն Արցախի այլ բնակավայրերից տեղահանված ընտանիքներին:
«Գյուղացիների շրջանում անկումային տրամադրության չի նկատվում, անկախ առկա խնդիրներից` շարունակում ենք մեր օրվա հացը վաստակել, հող մշակել, ու, ամենակարևորը, հայրենասիրական բարձր գաղափարներով սերուդ դաստիարակել»,-ընդգծել է մեր զրուցակիցը:

We are ready to provide houses from the housing stock to our displaced compatriots.Head of Varnkatagh
The residents of the Varnkatagh community of Artsakh’s Martakert region are mainly engaged in agriculture.
STEPANAKERT, FEBRUARY 28, ARTSAKHPRESS:  In an with "Artsakhpress", the head of the community Gegham Bedanyan told that after the hostilities, 57 hectares of agricultural lands has passed under the control of the enemy.
"The school has five students. There are ten preschool children in the village. Due to the 44-day war, eight houses have been damaged. At present they are being renovated. "We have a community hall,  but the building conditions are not sufficient for organizing the operation of the hall," G. Bedanyan said.
There are about 70 vacant houses in the housing stock, which will be kindly provided to the families displaced from other settlements of Artsakh.
"Regardless of the existing problems, we continue  developing our village and raising a generation with high patriotic ideas," said the head of the community.