Վարնկաթաղի ազատ բնակֆոնդը սիրով կտրամադրենք տեղահանված հայրենակիցներին. Համայնքապետ
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Վարնկաթաղ համայնքի բնակիչների զբաղվածության հիմնական ուղղությունը գյուղատնտեսությունն է:
Վարնկաթաղի ազատ բնակֆոնդը սիրով կտրամադրենք տեղահանված  հայրենակիցներին. Համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Վարնկաթաղի համայնքապետ Գեղամ Բեդանյանն ասել է, որ պատերազմական գործողություններից հետո գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքներից 57 հա անցել է թշնամու վերահսկողության տակ:
«Դպրոցը հինգ աշակերտ ունի: Նախադպրոցական տարիքի երեխաներն էլ տասն են: 44-օրյա պատերազմական գործողությունների ժամանակ ութ բնակելի տուն տարբեր աստիճանի վնասներ են կրել. վերականգնման աշխատանքներ են ընթանում։ Ունենք գործող համայնքապետարան և հանդիսությունների սրահ, որոնց շենքային պայմանները չեն բավարարում լիարժեք գործունեություն ծավալելու համար»,-նշել է Գ. Բեդանյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ գյուղի ազատ բնակֆոնդում շուրջ 70 տուն կա, որոնք սիրով կտրամադրեն Արցախի այլ բնակավայրերից տեղահանված ընտանիքներին:
«Գյուղացիների շրջանում անկումային տրամադրության չի նկատվում, անկախ առկա խնդիրներից` շարունակում ենք մեր օրվա հացը վաստակել, հող մշակել, ու, ամենակարևորը, հայրենասիրական բարձր գաղափարներով սերուդ դաստիարակել»,-ընդգծել է մեր զրուցակիցը:

Мы с радостью предоставим переселенцам свободный жилой фонд в Варнкатахе: Глава общины
Основным занятием жителей общины Варнкатах Мартакертского района Арцаха является сельское хозяйство. Мы с радостью предоставим переселенцам свободный жилой фонд в Варнкатахе: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 28 февраля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" глава общины Варнкатах Гегам Беданян сообщил, что после войны 57 гектаров сельскохозяйственных угодий перешли под контроль врага.
«В школе пятеро учеников. Есть десять детей дошкольного возраста. За время 44-дневной войны восемь домов были повреждены в разной степени- ведутся восстановительные работы. У нас есть действующий муниципалитет и дом культуры, условия застройки которых недостаточны для полноценной работы», — отметил Г.  Беданян.
По его словам, в свободном жилом фонде села около 70 домов, которые будут любезно предоставлены семьям, переселенным из других населенных пунктов Арцаха.
«Среди сельчан упадка настроения нет, несмотря на имеющиеся проблемы, мы продолжаем зарабатывать на хлеб насущный, возделывать землю и, самое главное, воспитывать поколение с высокими патриотическими идеями», — подчеркнул наш собеседник.