Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանի ու Արցախի դեմ պետական հովանավորությամբ իրականացվող բռնության քաղաքականությունը. Շերման
ԱՄՆ կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը վստահ է, որ այնպիսի հանցանքները, ինչպես Սումգայիթում և Բաքվում հայերի դեմ իրականացված բռնություններն ու կոտորածներն էին, չպետք է չճանաչված մնան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 1 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին նա հայտարարել է Սումգայիթի ու Բաքվի կոտորածների տարելիցի առնչությամբ հրապարակած հայտարարության մեջ:
Շերմանը հիշեցրել է, թե ինչպես 1988 թվականին Սումգայիթում, ապա Կիրովաբադում (Գանձակ), իսկ 1990 թվականին արդեն Բաքվում ադրբեջանական իշխանությունների բորբոքած հակահայկական տրամադրությունների հետևանքով իրականացվեցին հայերի կոտորածներ, սպանվեցին ու ծանր վիրավորվեցին քաղաքացիական անձինք, բռնաբարվեցին կանայք ու աղջիկներ, ոմանք ողջակիզվեցին, հազարավորները ստիպված եղան թողնել սեփական տունն ու հեռանալ:
«Ոգեկոչելով Սումգայիթյան ջարդերի զոհերի հիշատակը՝ մենք պետք է այս տարելիցն օգտագործենք՝ հիշելու այն հետևանքները, որոնք առաջանում են, երբ ագրեսիան ու էթնիկ ատելությունն անկանոն աճում է: Այս հիշեցումը հատկապես ակնհայտ է այսօր, երբ Ադրբեջանի կառավարությունը շարունակում է Հայաստանի ու Արցախի դեմ պետական հովանավորությամբ իրականացվող բռնության քաղաքականությունը: Աշխարհը ականատեսը դարձավ հայերի դեմ Ադրբեջանի անզուսպ ատելության 2020 թվականին Արցախ ներխուժման ժամանակ, երբ ադրբեջանական ուժերը կյանքի կոչեցին սարսափելի պատերազմական հանցագործություններ ընդդեմ հայ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում և կանանց ու տարեցների, ռազմական գործողությունների ավարտից հետո անօրինաբար  բանտարկեցին հայ ռազմագերիներին: Շատ ռազմագերիներ շարունակում են պահվել Ադրբեջանում»,- նշել է Շերմանը:
Նա հայտարարել է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի միջազգային հանրության կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ տասնյակ տարիներ շարունակ ցուցաբերած ատելության համար, ինչը  շարունակվում է մինչ օրս: «Մարդկության դեմ նման հանցանքները երբեք չպետք է չճանաչված մնան կամ խուսափեն պատասխանատվությունից՝ անկախ նրանից, թե դրանք տեղի են ունեցել երեկ, 30 կամ 100 տարի առաջ»,- հայտարարել է Շերմանը:
Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՆ կոնգրեսում իր երկարամյա աշխատանքը նվիրված է եղել նաև նմանօրինակ կոտորածների լուսաբանմանն ու պատասխանատուներին պատասխանատվության ենթարկելուն: «Այսօրվա տարելիցին մենք վերահաստատում ենք մեր վճռականությունը՝ ընդդիմանալու հակահայկական ատելությանը և աշխատել, որպեսզի նման պատմությունն այլևս չկրկնվի»,- նշել է կոնգրեսականը։

US Congressman Brad Sherman issued a statement commemorating Azerbaijan's massacre of Armenians in Sumgait and Baku, the Armenian National Committee of America reported.
Azerbaijan continues its state-sponsored policy of aggression against Armenia and Artsakh – US Congressman
STEPANAKERT, MARCH 1, ARTSAKHPRESS: His full statement is below.
“I stand in solidarity with the Armenian American community in commemorating the February 1988 Sumgait Pogroms. Thirty-four years ago, in the Azerbaijani town of Sumgait, Azerbaijani mobs targeted and assaulted peaceful Armenian residents on the basis of their ethnicity and endured unspeakable crimes. The violence left hundreds of Armenian civilians dead and injured, women and girls were raped, some victims were burned alive, and thousands were forced to flee their homes.
This tragic anti-Armenian massacre helped touch off a wave of anti-Armenian violence that spread to Kirovabad in November 1988 and to Baku in January 1990, which culminated in the forcible expulsion of 390,000 Armenians from Azerbaijan and the 1991-94 war over Artsakh.
As we pause to honor the memories of the victims of the Sumgait Pogroms, must also use this solemn anniversary to remember the consequences that ensue when aggression and ethnic hatred grow unchecked.
This stark reminder remains evident today as the government of Azerbaijan continues its state-sponsored policy of aggression against Armenia and Artsakh. The world witnessed the consequences of Azerbaijan’s unchecked hatred against Armenians during the invasion of Artsakh in 2020 as Azeri forces committed horrendous war crimes against Armenian civilians, including women and the elderly, and illegally imprisoned Armenian POWs after the cessation of hostilities. Many POWs are still held by Azerbaijan.
The government of Azerbaijan must be held accountable by the international community for its legacy of aggression against the Armenian people – from the pogroms committed thirty-four years ago, to their relentless belligerence against Armenians that persists today. Such crimes against humanity must never go unrecognized or escape accountability, whether they occurred yesterday or 30 years ago or 100 years ago.
As a Member of the House Foreign Affairs Committee and the Congressional Armenian Caucus for 25 years, I have worked in Congress to shed light on such atrocities and hold those responsible accountable. On today’s solemn anniversary, we reaffirm our resolve to oppose anti-Armenian hatred and work to ensure such history will not be repeated”.