Ասկերանի Էդմոն Բարսեղյանի անվան դպրոցի սաները բարձր են պահում կրթօջախի պատիվը. Տնօրեն
ԱՀ Ասկերան քաղաքի Էդմոն Բարսեղյանի անվան միջնակարգ դպրոցի սաները միշտ բարձր են պահում դպրոցի անունն ու պատիվը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է դպրոցի տնօրեն Մարելլա Ավանեսյանը՝ ներկայացնելով ուսուցչական և աշակերտական կոլեկտիվների բարեխիղճ ու համակարգված աշխատանքի արդյունքում արձանագրված արդյունքները։
Նրա խոսքով՝ կրթօջախում կայուն գիտելիքներ ու հայեցի դաստիարակություն է ստանում 437 աշակերտ:
«44-օրյա պատերազմից հետո դպրոցն իր գիրկն է առել տեղահանված ընտանիքների 118 դպրոցահասակ երեխաների, ովքեր անմիջապես ներգրավվել են կրթական գործընթացին։ Նրանցից ակնաղբյուրցի Կարոլինա Համբարձումյանը վերջերս մասնակցել է Մոսկվայում կայացած Սանդա ուշուի միջազգային առաջնությանը և գրավել 1-ին պատվավոր հորիզոնականը: Աշակերտներից շատերը մասնակցում են առարկայական օլիմպիադաների և մրցանակային տեղեր զբաղեցնում: Մեր կրթօջախի սաներն իրենց ունեցած փայլուն գիտելիքների շնորհիվ առաջիկայում կմասնակցեն Հայաստանում կայանալիք համահայկական օլիմպիադային՝ «Աշխարհագրություն» և «Հայոց պատմութուն» առարկաներից»,-ներկայացրել է տնօրենը:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ դպրոցի շենքը կառուցվել է 2009 թվականին՝ ԱՀ պետական բյուջեի միջոցներով, սակայն այսօր այն կապիտալ վերանորոգման կարիք ունի:
«Աշակերտների թվի աճով պայմանավորված՝ դպրոցի նյութատեխնիկական բազան թարմացնելու անհրաժեշտություն կա: Ունենք գույքի կարիք: Պետք է նշեմ, որ անցած տարի ՀՀ Կենտրոնական բանկի տնօրենի տեղակալ Ներսես Երիցյանի շնորհիվ դպրոցում համակարգչային նոր դասասենյակ է բացվել՝ տասը համակարգչով համալրված»,-ներկայացրել է Մ. Ավանեսյանը՝ ընդգծելով, որ, ձևավորված ավանդույթի համաձայն, կրթօջախում տոն և հիշատակի օրերն արժևորում են գեղեցիկ ու հագեցած միջոցառումներ կազմակերպելով:
Ցավով անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի ծանր հետևանքներին՝ տնօրենն առանձնացրեց դպրոցի չորս հերոս շրջանավարտներին, ովքեր անվարան իրենց կյանքն են դրել հայրենիքի զոհասեղանին։

Учащиеся школы имени Эдмона Барсегяна в Аскеране высоко держат честь школы: Директор
Учащиеся средней школы имени Эдмона Барсегяна города Аскеран Республики Арцах всегда высоко держат имя и честь школы.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявила директор школы Марелла Аванесян, представляя результаты, полученные в результате добросовестной и слаженной работы педагогического состава и учащихся.
По ее словам, в школе 437 учащихся получают прочные знания и "армянское" воспитание.
«После 44-дневной войны в Арцахе школа приняла 118 детей школьного возраста из семей вынужденных переселенцев, которые сразу же были вовлечены в образовательный процесс. Одна из них, Каролина Амбарцумян из Акнахпюра, недавно участвовала в Международном чемпионате по ушу Саньда в Москве и заняла первое почетное место. Многие учащиеся участвуют в предметных олимпиадах и занимают призовые места. Учащиеся нашей школы, благодаря своим блестящим знаниям, вскоре примут участие во Всеармянской олимпиаде, которая пройдет в Армении по предметам «География» и «История Армении», - представила директор.
Наша собеседница сообщила, что здание школы было построено в 2009 году на средства государственного бюджета Республики Арцах, но сегодня оно нуждается в капитальном ремонте.
«В связи с увеличением количества учащихся возникает необходимость обновления материально-технической базы школы. Нам нужен инвентарь. Должна отметить, что в прошлом году благодаря заместителю директора Центрального банка Армении Нерсесу Ерицяну в школе был открыт новый компьютерный класс, оснащенный десятью компьютерами», - представила М. Аванесян, подчеркнув, что по сложившейся традиции памятные дни в школе ценятся организовывая красивые и насыщенные мероприятия.
С болью коснувшись тяжелых последствий 44-дневной войны, директор выделила четырех героических выпускников школы, отдавших свои жизни за Родину.