ԵՄ դեսպանները համաձայնել են SWIFT-ից անջատել ռուսական յոթ բանկ
Եվրոպական միության դեսպանները համաձայնել են SWIFT համակարգից անջատել ռուսական յոթ բանկ, սակայն խնայել են երկրի խոշորագույն վարկատու՝ Սբերբանկ ՀԲԸ և բանկը, որը մասնակիորեն պատկանում է ռուսական գազի հսկա «Գազպրոմ» ընկերությանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին գրում է regionpress.am-ը։
Որոշման հետ ծանոթ պաշտոնատար անձանց խոսքով՝ ՎՏԲ բանկը և Ռուսաստանի Բանկը պատժամիջոցների ցանկում հայտնված բանկերի թվում են, որոնց սպառնում է անջատում հաղորդագրությունների փոխանակման համակարգից, որը թույլ է տալիս տրիլիոն դոլարի գործարքներ կատարել ամբողջ աշխարհում:
Ցուցակում են նաև հետևյալ բանկերը՝ «Открытие», Новикомбанк, «Промсвязьбанк», «Совкомбанк» и ВЭБ։ Աղբյուրների խոսքով՝ որոշ երկրներ, այդ թվում ՝ Լեհաստանը, պահանջել են, որ այդ ցուցակում հայտնվեն ավելի շատ բանկեր։

Послы ЕС согласились отключить семь российских банков от SWIFT
Послы Европейского Союза согласились отключить семь российских банков от SWIFT, но пощадили крупнейшего кредитора страны ПАО Сбербанк и банк, частично принадлежащий российскому газовому гиганту ПАО «Газпром».
СТЕПАНАКЕРТ, 2 марта, АРЦАХПРЕСС- Cообщает Bloomberg.
По словам официальных лиц, знакомых с решением, ПАО Банк ВТБ и Банк Россия входят в число банков, которым грозит  отключение  от системы обмена сообщениями, позволяющей совершать транзакции на триллионы долларов по всему миру.
В списке также банки «Открытие», Новикомбанк, ПАО «Промсвязьбанк», ПАО «Совкомбанк» и ВЭБ.РФ.
По словам источников, некоторые страны, в том числе Польша, настаивали на включении в эту меру большего числа банков.