Երևանում Արցախյան պատերազմների զոհերի հիշատակին նվիրված պուրակի նախագիծը վերջնական պատրաստ կլինի մայիսին
Երևանի Բուսաբանական այգու տարածքում Արցախյան պատերազմների ընթացքում զոհվածների հիշատակին նվիրված պուրակի նախագիծը վերջնական պատրաստ կլինի մայիսին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց «Երևան նախագիծ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Սիրեկան Օհանյանը:
«Ծրագիրը նախագծային փուլում է: Նախագծով նախատեսվում է հետևյալը: Բուսաբանական այգու բարձր հատվածում՝ բլրի վրա, լինելու է հուշակոթող: Հիմա մենք աշխատում ենք այդ վայրի՝ հուշահարթակի ու շրջակա տարածքի բարեկարգման ուղղությամբ: Նախատեսվում է վերակառուցել բուսաբանական այգում գտնվող հուշահարթակի տարածքը: Այնտեղ արդեն կան հատակագծային լուծումներ, սակայն վերջնական արդյունքում լինելու է այնպես, որ ծառուղիները, որոնք կապված են բլրին, ոլորապտույտներով բարձրանան գագաթ: Հուշահարթակի հետ կապված աշխատանքների ավարտից հետո կանցկացվի նախագծային մրցույթ արդեն բուն հուշակաթողի նախագծման համար: Մենք նախնական բոլոր աշխատանքները կանենք հարթակի հետ կապված, որ մնա հուշակոթողի մրցույթի իրականացումը»,-ասաց Սիրեկան Օհանյանը:
«Երևան նախագիծ» ՓԲԸ-ի տնօրենը տեղեկացրեց, որ կլինի խմելու, ոռոգման ջրի ենթակառուցվածքների բարելավման անհրաժեշտություն: Ամբողջ այգու տարածքը պետք է ապահովվի ոռոգման համակարգով: Դրա համար աշխատանք է տարվում նոր ոռոգման ջրագծի կառուցման նախագծի ուղղությամբ: Այն կապահովի անհրաժեշտ ջրի մատակարարումը:
Նախատեսվում է նոր մուտք Ծարավ Աղբյուրի փողոցի կողմից: Կկառուցվի մոտ 200 ավտոմեքենայի համար նախատեսված ավտոկայանատեղի: Մուտքի մոտ կլինի այցելուների սպասարկման տաղավար: Պուրակի այն հատվածում, որտեղ թեքությունը շատ չէ, կնախատեսվի հեծանվային ուղի: Ծառուղիները լուսավորվելու են գեղեցիկ լուսավորությամբ, կլինեն համապատասխան նստարաններ, աղբամաններ: Այսինքն՝ բոլոր հնարավոր ենթակառուցվածքները պուրակի հետ կապված կլինեն: Տեղում գոյություն ունի աստիճանաձև բուլվար, որը կվերականգնվի ծաղկային ձևավորումներով:
Պուրակի նախագծային ընդհանուր տարածքը 30 հա է: Թե որքան ծառ կտնկվի, Սիրեկան Օհանյանը դժվարացավ պատասխանել: Նրա խոսքով, այժմ հստակեցնում են այն հատվածները, որտեղ կարվեն սանիտարական էտումներ: Այնուհետև այգու տնօրինության կողմից կներկայացվեն ծառատեսակների առաջարկներ: Սիրեկան Օհանյանը նշեց, որ այգու կանաչապատ հատվածներն այնպես չէ, որ բավարար վիճակում են, հետևաբար կանաչապատումը, ծառերի տնկումը ամբողջական պետք է դիտարկել:
«Այս տարի ամբողջ ծրագրի նախագծային ժամկետը մայիսին կավարտվի: Տրամաբանական է, որ դրանից հետո մրցույթ կհայտարարվի շինարարության համար: Վերջնական արդյունքում ունենալու ենք ժամանակակից լուծումներով հուշապուրակ, ապրելու այգի, որի բովանդակությունը լինելու է հետևյալը՝ կյանքը շարունակվում է, ոչ ոք չի մոռացվում: Կյանքով լեցուն պուրակ ենք ունենալու»,-հավելեց Սիրեկան Օհանյանը:

Проект парка, посвященного памяти жертв Арцахских войн, окончательно будет готов в мае
В мае окончательно будет готов проект парка памяти жертв Арцахских войн на территории Ереванского ботанического сада.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с «Арменпресс» сообщил директор ЗАО «Ереван проект» Сирекан Оганян.
«Программа находится на стадии проектирования. Проект предусматривает следующее: на возвышении в верхней части Ботанического сада будет стоять памятник. Сейчас мы работаем над благоустройством территории мемориала и прилегающих участков. Планируется реконструкция территории мемориала в Ботаническом саду. Уже есть определенные решения, но конечный результат будет заключаться в том, что аллеи, ведущие к холму, подниматься будут по окружности. После завершения работ, связанных с мемориалом, будет проведен конкурс проектов самого памятника. Мы проведем всю предварительную работу, связанную с территорией, останется провести конкурс самого памятника», - сказал Сирекан Оганян.
Директор ЗАО «Ереван проект» сообщил, что необходимо будет улучшить и инфраструктуру питьевой и поливочной воды. Вся садовая территория должна быть обеспечена системой орошения. С этой целью ведется работа над проектом строительства нового оросительного водопровода. Он обеспечит все необходимое водоснабжение.
Планируется новый вход с улицы Царав Ахпюр. Будет паркинг примерно на 200 автомобилей. На входе будет стойка обслуживания посетителей. В той части парка, где нет наклонов, будет проложена велосипедная дорожка. Аллеи будут освещены красивой подсветкой, будут установлены соответствующие скамейки, урны для мусора. То есть, изменится вся инфраструктура  парка. Ступенчатый бульвар оживят цветочными композициями.
Общая проектная площадь парка составляет 30 га. Сирекан Оганян затруднился ответить, сколько деревьев будет посажено. По его словам, сейчас уточняются участки, где будет проводиться санитарная обрезка. Затем администрация парка представит предложения о видах деревьев. Сирекан Оганян отметил, что зеленые насаждения парка находятся в неудовлетворительном состоянии, поэтому необходимо продумать благоустройство и посадку деревьев в полном объеме.
«Период проектирования всей программы завершится в мае. После этого будет объявлен тендер на строительство. В итоге у нас будет мемориал с современными решениями, парк, смысл которого будет заключаться в следующем: жизнь продолжается, но никто не забыт. Этот парк будет наполнен жизнью», - добавил Сирекан Оганян.
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что в Ереванском ботаническом саду будет создан Парк жизни, где будут высажены деревья, символизирующие жизнь и память всех жертв Арцахских войн, а кульминацией парка станет Древо жизни. «Это будет не мемориал, это будет парк жизни, где дети будут бегать, шуметь, играть, молодежь проводить свой досуг, пожилые люди разгуливать и вести беседы. Они погибли, чтобы жизнь продолжалась и в Армении и в Арцахе. Жизнь Армении, жизнь Арцаха, мирная и развивающаяся армянская государственность будут победой, созданной ими», - сказал премьер-министр.