Նվիրումը՝ անմահություն...Գառնիկ Անտոնյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում հանուն հայրենիքի պաշտպանության իրենց կյանքը զոհաբերեցին բազում հայորդիներ: Նրանցից է Գառնիկ Անտոնյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Գառնիկ Արմենի Անտոնյանը ծնվել է 2000 թվականի հոկտեմբերի 19-ին, Հայաստանի Հանապետության մայրաքաղաք Երևանում: Սովորել և ավարտել է Երևանի թիվ 136 դպրոցը, ապա ընդւնվել Երևանի Զարդարվեստի պետական ուսումնարանը:
2020 թվականի հունվարի 29-ին զորակոչվել է ԱՀ Պաշտպանության բանակի Մարտունու 3-րդ զորամաս, եղել մարտական դիրքի ավագ: Բարեխիղճ ծառայության համար ստացել է կրտսեր սերժանտի կոչում: Երբ սկսվեց 2020 թվականի չարաբաստիկ պատերազմը, հերոսն առաջին իսկ օրվանից խիզախորեն լծվեց հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործին:
«Որդիս թշնամու դեմ պայքար է մղել Մարտունիում, Ջաբրայիլում և Հադրութում: Պատերազմի թեժ օրերին իրականացրել է իր վաշտի հրամանատարությունը և ղեկավարել անձնակազմի գործողությունները, ինչի շնորհիվ կարողացել են բազմիցս խուսափել շրջափակումից: Հադրութի շրջանում իրենց վաշտը ոչնչացրել է թշնամու մի քանի տասնյակ հատուկ ջոկատայինների՝ ապահովելով հայ կամավորական ջոկատների և ոստիկանական զորքերի անվտանգ դուրսբերումն այդ տարածքներից, որից հետո երեք օր հերոսական կռիվներ են տվել Հադրութի անտառներում և գրեթե առանց կորուստների դուրս եկել իրավիճակից: Հոկտեմբերի 23-ից նրա հրամանատարությամբ կռվող դասակը պաշտպանել է Մարտունի քաղաքի բարձունքները՝ կանխելով թշնամու ներթափանցումը Մարտունի քաղաք՝ «Ոչ մի թիզ հող թշնամուն» սկզբունքով»,-պատմել է հերոսի մայրը՝ տիկին Սուսաննան: Գառնիկ Անտոնյանն ու իր վաշտի 16 զինվորները հերոսաբար նահատակվել են նոյեմբերի 1-ին` թշնամու ավիացիայի հարվածներից:
Սակայն թշնամուն այդպես էլ չի հաջողվել գրավել Մարտունի քաղաքն ու հերոսների արյան գնով պահած բարձունքները: ԱՀ նախագահի հրամանագրով` Գառնիկ Անտոնյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական ծառայություն», իսկ ՀՀ նախագահի հրամանագրով՝ «Արիություն» մեդալներով:

Преданность - бессмертие... Гарник Антонян
Во время 44-дневной войны в Арцахе многие преданные нации храбро погибли, защищая свою Родину. Гарник Антонян – один из них.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 марта, АРЦАХПРЕСС- Гарник Арменович Антонян родился 19 октября 2000 года в Ереване, столице Республики Армения. Учился и окончил школу № 136 в Ереване, затем поступил в Ереванское государственное ремесленное училище декоративно-прикладного искусства.
29 января 2020 года был призван в 3-ю воинскую часть Армии обороны Республики Арцах, был старшим боевой позиции. За добросовестную службу получил звание младшего сержанта. Когда началась пресловутая война 2020 года, герой с первого же дня мужественно посвятил себя святому делу защиты Родины.
«Мой сын сражался с врагом в Мартуни, Джракане и Гадруте. В жаркие дни войны он осуществлял командование своим отрядом, руководил действиями личного состава, благодаря чему им много раз удавалось избегать блокады. В Гадрутском районе их отряд уничтожил несколько десятков вражеских спецназовцев, обеспечив безопасный отход из этих районов армянских добровольческих отрядов и сил полиции, после чего три дня героически сражался в Гадрутских лесах, почти без потерь вышел из ситуации. Воюющий под его командованием взвод с 23 октября оборонял высоты города Мартуни, не допуская проникновения врага в город Мартуни по принципу "ни пяди земли врагу"»,- рассказала мать героя, госпожа Сусанна. Гарник Антонян и 16 бойцов его взвода героически погибли 1 ноября от налетов вражеской авиации.
Однако врагу не удалось захватить город Мартуни и удержанные ценой крови героев высоты. Указом президента Республики Арцах Гарник Антонян посмертно награжден медалями «За боевые заслуги» и «За отвагу».