Արցախի հանրակրթական դպրոցներում իրականացվում է «Ազգային նվագարանները դպրոցում» դաս-համերգների ծրագիր. մեկնարկը տրվել է Բերձորի դպրոցում
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության մշակույթի վարչության ժամանակակից արվեստի և մշակութային կրթության բաժնի կողմից ԱՀ հանրակրթական դպրոցներում կիրականացվի «Ազգային նվագարանները դպրոցում» դաս-համերգների ծրագիր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ըստ աղբյուրի՝ ծրագրի նպատակն է երեխաններին ծանոթացնել հայկական ազգային նվագարաններին, ինչպես նաև նպաստել նրանց մասնագիտական ընտրությանը:
Ծրագրի շրջանակներում դաս-համերգների միջոցով դպրոցականներին կմատուցվի ազգային երաժշտություն:
Ընթացքում երաժիշտները և երաժշտագետները կներկայացնեն նվագարանը մի քանի նախադասությամբ, կբացատրեն երաժշտական գործիքների նշանակությունը, դրանց պատմությունը:
Ներկայացման հետ միաժամանակ էկրանին կցուցադրվի գործիքը, այնուհետև կհնչի կատարումը տվյալ նվագարանով:
Առանձնապես կարևորվում է ծրագրի իրականացումը սահմանամերձ բնակավայրերում, այդ իսկ պատճառով մեկնարկը տրվել է Բերձորի արվեստի դպրոցից:
Արցախի ազգային նվագարանների պետական նվագախումբն այցելել է Բերձորի արվեստի դպրոց՝ փոքրիկ դաս-համերգի միջոցով սաներին ներկայացրել հայկական ազգային նվագարանները:

"National Instruments at School" lesson-concerts program being implemented in Artsakh secondary schools
The Ministry of Education,Science, Culture and Sport of the Republic of Artsakh will implement a program of lesson-concerts "National Instruments at School" in the secondary schools of the Republic of Artsakh.
STEPANAKERT, MARCH 2, ARTSAKHPRESS: The aim of the program is to acquaint children with Armenian national instruments, as well as to promote their professional choice.
Within the framework of the program, national music will be provided to schoolchildren through lesson-concerts.
The implementation of the program is especially important for the border settlements, that is why the start was given by Berdzor Art School.
The Artsakh State Orchestra of National Instruments visited Berdzor Art School to introduce the Armenian national instruments to the students through a small lesson-concert.