ԵՄ-ն պատժամիջոցների չորրորդ փաթեթն է նախապատրաստում Ռուսաստանի դեմ
Եվրամիությունը պատժամիջոցների չորրորդ փաթեթն է նախապատրաստում Ռուսաստանի դեմ՝ Ուկրաինայում նրա ռազմական օպերացիայի պատճառով, հայտարարել է Ավստրիայի արտգործնախարար Ալեքսանդր Շալենբերգը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 2 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նրա խոսքով՝ ուրբաթ՝ մարտի 4-ին, տեղի կունենա ԵՄ անդամ երկրների արտգործնախարարների հատուկ նիստը՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի մասնակցությամբ, փոխանցում է news.am-ը։
Շալենբերգը մանրամասնել է, որ նոր հակառուսական պատժամիջոցները կազդեն ռուս խոշոր գործարարների՝ այսպես կոչված «օլիգարխների» վրա։ Դիվանագետը, սակայն, չի հստակեցրել, թե կոնկրետ որ անձանց մասին է խոսքը:
Ավելի վաղ ԵՄ արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը չի պատերազմում Ռուսաստանի դեմ, սակայն ստեղծված իրավիճակում աջակցում է Ուկրաինային:
Մարտի 1-ին Եվրախորհրդարանի պատգամավորները միաձայն հավանություն տվեցին Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ օպերացիան դատապարտող եւ Մոսկվայի դեմ կոշտ պատժամիջոցներ սահմանող բանաձեւին: Խորհրդարանականները կոչ արեցին սահմանափակել Ռուսաստանից նավթի եւ գազի ներկրումը եւ փակել բոլոր նավահանգիստները ռուսական նավերի համար։ Նրանք նաեւ կոչ արեցին կրճատել դիվանագիտական ​​ներկայացուցչությունների թիվը ԵՄ երկրներում եւ ՌԴ-ն ամբողջությամբ անջատել միջազգային SWIFT համակարգից։

Евросоюз готовит четвертый пакет санкций против России
Европейский союз готовит четвертый пакет санкций в отношении России из-за ее военной операции на Украине.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 марта, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил министр иностранных дел Австрии Александер Шалленберг, передает news.am.
По его словам, в пятницу, 4 марта, состоится специальное заседание глав МИД стран-членов ЕС с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
Шалленберг уточнил, что новые антироссийские санкции затронут крупных российских бизнесменов, так называемых «олигархов». О каких именно лицах пойдет речь, дипломат не уточнил.
Ранее верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил, что Евросоюз не ведет войну с Россией, но в текущей ситуации поддерживает Украину.
1 марта депутаты Европарламента единогласно одобрили резолюцию, осуждающую спецоперацию России на Украине и призывающую к жестким санкциям против Москвы. Парламентарии призвали ограничить импорт нефти и газа из России и закрыть все порты для российских кораблей. Также они призвали сократить количество диппредставительств в странах ЕС и полностью отключить РФ от международной системы SWIFT.